Logo Roku według Wojtka PolakaPlebiscyt „Logo Roku” wkracza w decydującą fazę. Za tydzień dowiemy się, który znak uzyskał najwyższą średnią ocen. Dziś poznacie opinię grafika zajmującego się także sportem – Wojtka Polaka – autora m.in. nowego logo Aluronu Virtu Zawiercie.

Jeśli nie ocenialiście jeszcze znaków w konkursie „Logo Roku”, najwyższy czas to uczynić! Obecnie prowadzą kluby, które zmobilizowały najwięcej fanów, ale w finalnym rozstrzygnięciu, każdy głos będzie ważny. W wyborze najlepszych znaków powinny pomóc Wam opinie ekspertów, których zaprosiłem do konkursu – ludzi niezwykle kreatywnych, zajmujących się sportem zawodowo. Dziś możecie przeczytać opinię świetnego ilustratora i projektanta znaków, Wojtka Polaka, znanego również jako Akuma101 (polecam zajrzeć do portfolio).

Które 5 znaków nasz ekspert uznał za najbardziej wartościowe?

Falubaz Zielona Góra logo klubu1. FALUBAZ ZIELONA GÓRA
Jestem absolutnym fanem tego znaku! Do momentu odkrycia logo Falubaz nie spodziewałbym się, że jakakolwiek drużyna w Polsce mogłaby się pokusić o wykorzystanie motywu kreskówkowego w swojej identyfikacji – tymbardziej w latach 60tych. Mimo iż Mycha może kojarzyć się z postacią stworzoną przez Walta Disneya – ta z Zielonej Góry ewidentnie sprawia wrażenie cwaniaka i jest mniej infantylna. Ostatnio jestem również miłośnikiem ograniczonej palety kolorystycznej a w przypadku Falubaz – czerń i biel, nic dodać, nic ująć.


Polonia Gdańsk logo klubu2. SKS POLONIA GDAŃSK
Podstawowym motywem, który zwrócił moją uwagę jest sprytne wkomponowanie kotwicy w emblemat Polonii. Rzadko spotykany motyw, który wyróżnia kształt tarczy na tle innych i nadaje mu dodatkowego znaczenia. Liternictwo i kolorystyka mimo tego że ma swoje czasy świetności za sobą, świetnie się sprawdza w dzisiejszych czasach – niejeden klub mógłby pozazdrościć tak uporządkowanego znaku.


Rymer Rybnik logo klubu3. KS RYMER RYBNIK
Piękny i zarazem prosty, dobrze zaprojektowany znak! Najbardziej urzekło mnie skrojone na miarę liternictwo w monogramie, które zawiera w sobie nutę nowoczesności. Bardzo cieszy fakt, że projekt autorski rebrandingu został doceniony i w końcu wykorzystany przez władze klubu – oby więcej takich działań na polskim rynku!


AZS Kraków logo klubu4. AZS KOSZALIN
Jestem fanem prac Kamila od początku jego działalności i pojawienia się sportów amerykańskich w Polsce. Ten kierunek projektowania jest mi bardzo bliski, ponieważ sam tworzę projekty znaków w stylistyce amerykańskiej ilustracji – dlatego ten znak musiał się znaleźć w mojej TOP5. Dodam również, że znak AZS Koszalin jest moim zdaniem jednym z lepszych znaków w bogatym portfolio Kamila Doliwy!


Pogoń Świebodzin logo klubu5. GKS 1962 JASTRZĘBIE
Emblemat, który znalazł się w moim zestawieniu m.in. przez lokalny patriotyzm – urodziłem się i wychowałem w Jastrzębiu! Merytorycznie natomiast sam kształt tarczy jak i wkomponowanie motywu jastrzębia w tarczę, zdecydowanie wyróżnia go w polskiej lidze przez co jest bardziej rozpoznawalny. Oczywiście wykonanie projektu można by było dopracować oraz uwspółcześnić, ale kto wie… może w ramach projektu autorskiego spróbuję zaproponować udoskonaloną wersję.


Wojtek Polak
Projektant, ilustrator / Akuma101

Konkurs Logo Roku w serwisie PolskieLogo.net

Przeczytaj więcej o znakach uczestników konkursu:

logo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-rokulogo-roku