Orlęta Aleksandrów herb Znak 95-letniego klubu nie musi być przestarzały. Oryginalna tarcza, minimalistyczna forma, słowem herb zachęca by przyjrzeć się historii klubu z Aleksandrowa Kujawskiego.

Początki klubu sięgają 1920 r., gdy w Aleksandrowie Kujawskim została utworzona „Kujawianka”. Obecna nazwa pojawiła się już w 1932 r. i do wybuchu II Wojny Światowej Orlęta Aleksandrów Kujawski skupiały lokalnych sportowców w sekcjach m.in. piłkarskiej, koszykarskiej, kolarskiej czy tenisa ziemnego.
Po wojnie klub wcielono do zrzeszenia Kolejarz, by po kilku latach przywrócić nazwę Orlęta (początkowo LKS, następnie MZKS).

Historia znaku
Klub posługiwał się logoem o nietypowym kształcie tarczy, z sześcioma „narożnikami” na górze i prostym liternictwem. Emblemat utrwalony na kilku odznakach oraz proporczykach, ozdabiany był wieńcami z okazji okrągłych jubileuszów.

Orlęta Aleksandrów herb

Ocena znaku
Obecnie używany znak różni się liternictwem od historycznego. Nazwa „Orlęta” została wypisana ozdobnym krojem Revue BT. Wydaje się, że mniejszy stopień pisma i bardziej urozmaicony charakter liter ograniczył nieco czytelność znaku.
Herb Orląt wygląda poprawnie, ale brakuje w nim jakiegoś symbolu, który nadałby mu niepowtarzalny charakter. Oryginalny kształt tarczy wyróżnia ten emblemat, ale podział na 3 pionowe pola to często spotykany motyw w znakach sportowych.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,4