Orlęta Łuków herbDzisiaj przyjrzymy się jednemu z bardziej pomysłowych herbów sportowych. W 30-tysięcznym Łukowie piłkarze grają z finezyjnym logoem na koszulkach, który zastąpił niedźwiadka z herbu miasta.

Kilka tygodni temu pisałem o logo Orląt z Radzynia Podlaskiego, zwracając uwagę na niefortunne połączenie nazwy klubu z jelonkiem, nawiązującym do herbu miasta. W Łukowie symbolem drużyny piłkarskiej był niedźwiedź z herbu miasta, co także sprawiało dysonans poznawczy u oglądającego znak. Zwierz ten nawiązuje jednak do pobliskich bagien, zwanych „Niedźwiedzim Ługiem”, a korona nad jego głową symbolizuje miasto królewskie, jakim był Łuków w Koronie Królestwa Polskiego.*

W 2003 roku opracowano nowe logo Łukowskiego Klubu Sportowego „Orlęta”, w którym tarcza została wyrysowana w pomysłowy sposób – inicjał nazwy klubu „O” połączono z sylwetką orła. Znak inspirujący, oryginalny, choć nie pozbawiony wad, o czym poniżej.

Historia znaku
W sieci nie znajdziemy wielu informacji o przeszłości „Żółto-Czerwonych”. Ukazały się za to publikacje z okazji jubileuszu 80- oraz 85-lecia założenia klubu. Dotarłem także do kilku odznak Orląt oraz proporczyka z sylwetką niedźwiedzia, brakuje jednak jednolitego wzoru herbu klubu z dawnych lat.

Drużyna piłkarska została założona w 1923 roku jako Łukowskie Koło Sportowe Orlęta. Jeszcze przed wojną klub połączono z miejscowym Strzelcem, a zespół przyjął nazwę KS Orlęta-Strzelec. Po II Wojnie Światowej Orlęta reaktywowano jako ZZK Orlęta i połączono z KS TUR.

W czasie uniformizacji sportu na wzór radziecki, Orlęta trafiły pod „opiekę” ZS Kolejarz i pod taką nazwą klub występował do 1956 roku.

Orlęta Łuków herb W trakcie odwilży, przywrócono nazwę Orlęta (KS).

W latach 70-tych miejscowe zakłady (m.in. fabryka obuwia Łukbut oraz zakłady mięsne) objęły klub patronatem, stąd zmieniono nazwę na MZKS Orlęta. Z tamtego czasu zachowało się sporo wzorów znaku klubu, trudno powiedzieć czy były to oficjalne herby, czy logo stworzone okazjonalnie.

Orlęta Łuków herb

Pod koniec XX wieku zmieniono ostatni raz – jak do tej pory – nazwę klubu – na ŁKS Orlęta. Początkowo używano znaku z niedźwiadkiem na okrągłej tarczy, a w 2003 roku – jak wspomniałem – pojawiło się obecne logo klubu.

Orlęta Łuków herb

Ocena znaku
Oryginalny to znak, tarcza w kształcie monogramu i orła stanowi o wysokiej jakości tego logo. Przyczepić można się jedynie do precyzji wykonania szczegółów – „artystyczny” styl znaku wykonanego na komputerze uznaję za wadę (imitację malarstwa lub warsztatowe niedociągnięcie), należałoby poprawić kreskę i łuki orlej tarczy.

Także wkomponowanie niedźwiedzia (nawiązanie do herbu Łukowa) uznaję za zbędne, logo miałoby zdolność odróżniającą i bez niego, w ostateczności autor mógł wpisać nazwę miasta na czerwonym polu.

Reasumując, logo Orląt oceniam pozytywnie, jako jeden z ciekawszych polskich znaków sportowych, choć proponowałbym uprościć jego rysunek tak, by stał się perfekcyjny.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,8

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_Łukowa
dostęp: 2015/11/23