Orlęta Radzyń Podlaski herbOstatni tydzień sierpnia zaczynamy od znaku jak z filmu Barei. Jeleń w logo Orląt z miasta spod herbu niedźwiedzia. Dowód na moją tezę, że stosowanie symboli miejskich w znakach sportowych często nie jest wskazane.

Skomplikowana historia Radzynia Podlaskiego miała wpływ na losy miejscowego klubu sportowego. Jak się okazuje, znak Orląt przedstawia jelonka i nawiązuje do starego herbu miasta…

Historia znaku
Na wstępie muszę przytoczyć zarys historii klubu, by zrozumieć symbolikę, którą się posługuje.
Klub Sportowy „Orlęta” został utworzony w 1924 r., w Radzyniu Podlaskim. Podczas II Wojny Światowej klub zawiesił działalność. W wyzwolonym spod niemieckiej okupacji Radzyniu, w 1944 r. wznowiono funkcjonowanie „Orląt”. Dwa lata później, jak podaje oficjalna strona klubu opracowano statut klubu, w którym widniała nowa nazwa Powiatowy Klub Sportowy „Orlęta”, określono barwy strojów jako biało-zielone oraz znak widniejący na koszulce. Był to ówczesny herb Radzynia Podlaskiego, jeleń w skoku (Brochwicz).
Historia herbu Radzynia Podlaskiego to opowieść na inną okazję, odnotujmy jedynie, że obecnie miasto posługuje się wizerunkiem białego niedźwiedzia na czerwonym polu, nawiązującym do herbu Rawicz.

Ocena znaku
Na pierwszy rzut oka emblemat klubu budzi dysonans poznawczy. Napis „Orlęta” nad rysunkiem jelenia wprawia widza w zdziwienie. Pierwsza myśl, że nazwa klubu ma wojskowe pochodzenie, a logo nawiązuje do symboli miejskich nie wyczerpuje wątpliwości, bo Radzyń Podlaski ma w herbie niedźwiedzia… Drugie skojarzenie, jeleń z herbu województwa, ale czemu miałby znaleźć się w znaku Orląt?
Sytuacja sprawia, że znak o mało oryginalnej formie plastycznej, wymaga od widza głębszej wiedzy z historii klubu. Jeśli dodamy, że klub posługuje się biało-zielonymi barwami, wychodzi nam brak jakiejkolwiek spójności wizerunkowej.
Próżno szukać także jednolitego wzoru logo, istnieją dwie wersje zamieszczonego tu znaku (różniące się rysunkiem jelonka oraz liternictwem) oraz trzeci, o innym rysunku tarczy (prostokątna, zaokrąglona od spodu).


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8logo