Orzeł Myślenice logo klubuProfesjonalnie wyrysowane logo i amatorski klub sportowy? Rzadkość… żeby nie napisać biały kruk. A właściwie biały Orzeł z Myślenic, zwycięzca naszego wakacyjnego konkursu. Dotarłem do autora znaku, który opowiedział o kulisach projektu.


© Autor: Jakub Malicki

Niezwykle cieszą mnie takie znaleziska. Szukając logo kandydatów do wakacyjnego konkursu trafiłem na wielce oryginalny znak klubu, o którym mogliście nie słyszeć, jeśli nie śledzicie małopolskich rozgrywek okręgowych. Ale po kolei…

Miesiąc temu postanowiłem, że przeszukam bazę klubów sportowych z regionu Tatr, Podhala i Gorców, w celu znalezienia interesujących znaków sportowych. Zacząłem w Zakopanem, gdzie przed laty istniał SKS Start ze znakiem godnym uwagi. Niestety kluby funkcjonujące obecnie w tatrzańskiej stolicy nie mają równie interesującej symboliki. Szukałem dalej, podążając „zakopianką” na północ, czyli w przeciwnym kierunku niż zwykliśmy jeździć na wypoczynek. Przed Zakopanem mamy więc Poronin – z oryginalnym znakiem Porońca, który jednak widnieje już na stronie. Następnie Biały Dunajec z klubem o nazwie Biali i logo-koszmarkiem, Nowy Targ z opisanym rok temu Podhalem, Raba Wyżna z LZSowsko-pochodnym herbiszczem Orkana, następnie Rabka Zdrój i kolejne rozczarowanie estetyczne…

Start Zakopane Wierchy Rabka logo klubuI nie mam tu na myśli unikalnego znaku uwiecznionego na powyższym skanie proporca, lecz herb obecnie używany. Jakiś huragan zdmuchnął ten interesujący znak Wierchów, zostawiając biało-zielony, wiejący twórczą nudą, emblemat.

Jedziemy dalej… mijamy 30 km wśród porośniętych lasami pagórów, przejeżdżamy – jeśli nie ma korka – przez Pcim, z klubem o unikalnej nazwie „Pcimianka” i do Krakowa zostały już tylko większe Myślenice. Tam oczywiście KS Dalin z geometrycznym znakiem otoczonym wieńcem i Orzeł, którego logo kojarzyłem z clipartowym ptakiem na zielonym kole…

Orzeł Myślenice logo klubuJakież było moje zaskoczenie, gdy zajrzałem na stronę tego klubu http://orzelmyslenice.pl i znalazłem ten urokliwy herb. Co więcej, na stronie znalazłem również księgę znaku oraz wspomnienie dawnych emblematów klubu!


Orzeł Myślenice logo klubuŹródło: http://orzelmyslenice.pl/

Znak opracowany w 2015 roku to osobliwość w ligach okręgowych, bez wieńców, tekstów wypisanych na otokach, najprościej wyrysowana głowa orła wkadrowana w okrąg, odcięty białym konturem od granatowej tarczy. Pomyślałem, że właśnie taki znak powinien trafić do wakacyjnego konkursu, nawet jeśli Myślenice to miejsce lepsze na ferie zimowe (liczne trasy narciarskie, kolejka na Górę Chełm), niż letnie leżakowanie.


Historia znaku

Jak wspomniałem, na stronie klubu znajdziemy opracowanie dawnych znaków i od 1999 roku jest to grafika kompletna. Z wcześniejszych lat warto przywołać dwa wzory – historyczny LZS-u oraz odznakę, która byłą wydana w czasach PRL-u.

Orzeł Myślenice logo klubuJak wyczytamy w publikacji Tomasza Bały, Orzeł Myślenice został założony latem 1948 r. przez członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Myślenicach – Dolnym Przedmieściu, przez lata funkcjonował pod patronatem Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych i jak większość takich klubów nie miał na koncie wielkich sukcesów. Największym osiągnięciem do tej pory, był awans do V ligi w 2011 roku, w której grają do dzisiaj. Dodajmy, że od 1997 roku klub funkcjonuje pod nazwą LKS Orzeł (Ludowy Klub Sportowy).

W klubie szczycą się dobrą pracą z młodzieżą, o czym opowiedział mi Wojciech Cichoń, wiceprezes ds. sportowych – każda drużyna młodzieżowa jest co najmniej w 1 lidze. To niewątpliwie sukces. Ponadto dwóch naszych wychowanków Bartosz Matoga i Sławomir Chmiel mają za sobą kilka występów w reprezentacji Polski w roczniku 2002. Pierwszy obecnie w Zagłębiu Lubin a drugi w Wiśle Kraków. Ogólnie kilku naszych wychowanków gra obecnie w drużynach młodzieżowych w Wiśle i Cracovii.

Orliki Myślenice logo klubuW tym miejscu warto spojrzeć na logo Orlików Myślenice, tamtejszej akademii piłkarskiej, zaprojektowane przez Daniela Moskala. Ponieważ projektant stworzył także nowy znak Orła Myślenice, postanowiłem zapytać Daniela o inspiracje i proces rebrandingu klubu.


Jak powstał nowy znak?

Jeśli zastanawialiście się, czy amatorski klub powinien mieć profesjonalne logo, to w Myślenicach mają jasne zdanie na ten temat – Poprzedni znak był mówiąc kolokwialnie „oklepany”. Kilka klubów miało identyczny – chociażby Orzeł Balin. Poprzednie logo wymagało zmiany, a naszym zdaniem obecne pokazuje jakość i profesjonalizm, dba o szczegóły, a uśmiech Orła zakłada, że za tym profesjonalnym podejściem kryje się też zabawa, którą jest właśnie piłka na amatorskim poziomie w wydaniu Orła. – opowiada prezes Cichoń.

Dlaczego autor zdecydował się na minimalistyczną stylistykę? Oddajmy głos Danielowi Moskalowi – Długa historia klubu w jakiś sposób go nobilituje i tutaj dobrym kierunkiem graficznym jest herb. To z pewnością ułatwi budowanie szacunku do klubu. Dla sponsorów, inwestorów i osób zatrudnianych w klubie to będzie oznaka dojrzałości i stabilności. Oczywiście wiele ludzi myśląc o słowie “herb” myśli o czymś archaicznym. Moim zadaniem było nadać mu nowoczesny wygląd i pokazać, że patrząc w przyszłość nie zapominamy o długiej historii Orła.”

Autor przytoczył założenia, w oparciu o które projektował nowy znak – „waleczność i zwycięstwo”, a orzeł ma być właśnie symbolem siły oraz „dom, rodzina i przyjaciele, które zostały oddane za pomocą symbolu koła, obłych nieagresywnych linii, prostoty znaku i kształtu herbu, nawiązującego do kształtu tarczy herbu Myślenic”.

Orzeł Myślenice logo klubuRysunek: Daniel Moskal

Daniel podesłał mi także wstępny szkic, na którym ujrzałem bardziej zadziornego orła. Jednak w trakcie dalszych prac sylwetka została wygładzona, by logo nie kojarzyło się z agresją, tylko pozytywnymi cechami ptaka, takimi jak siła i pewność siebie.

Warto wspomnieć skutki wprowadzenia nowego znaku, o których opowiada prezes Cichoń – Zmiana logo odbiła się pozytywnym echem, udało się pozyskać nowych sponsorów, zapewnić grafiki z ich logotypami, zadbano o szczegóły jak bilety, plakaty, stronę internetową, fanpage na facebooku (te akurat prowadziliśmy solidnie od lat). Uważamy, że potencjalni sponsorzy zwrócili uwagę, że poprzez logo i promowanie klub idzie w dobrym kierunku oraz co najważniejsze dobrze inwestuje pozyskane środki przez zapewnienie warunków dzieciom i młodzieży (Blisko 400 zawodników od 5 do 18 roku życia).

Widać, że logo przyjęło się wśród kibiców Orła, o czym niech świadczy duża aktywność w naszej ankiecie i finalne zwycięstwo tego znaku w naszym wakacyjnym plebiscycie.


Opinia o znaku

Jak wspomniałem wcześniej, znak Orła budzi we mnie pozytywne odczucia. Co prawda, po pierwszym ujrzeniu tego herbu poczułem, że jest niedopowiedziany, że przypadkowy widz będzie miał problem z rozpoznaniem klubu, do którego należy ten emblemat. Jednak żyjemy w epoce cyfrowej i każdy zainteresowany bez problemu dotrze do informacji o klubie, a znak wydaje się łatwy do zapamiętania.

Orzeł Myślenice logo klubuCo więcej, szyderczy uśmieszek ptaka i jego spojrzenie nawiązuje do rysunku orła z wcześniejszego znaku i w zestawieniu z nim widać jak wielki skok wizerunkowy wykonał ten klub…

Wiem, że zaglądacie tutaj, żeby przeczytać bardziej wnikliwą analizę, więc nie mogę pominąć kilku niedociągnięć znaku zespołu z Myślenic. Na naszym fanpage, Piotr i Wojtek stwierdzili, że ptak przypomina im mewę. Ja nie miałem takiego skojarzenia, ale możliwe że zaokrąglenie lewej strony głowy orła (czyli prawej od strony oglądającego) powoduje takie wrażenie. Gdyby w tym miejscu dodać ostre pióro, jakie widzieliśmy na powyższym szkicu autora, pewnie orzeł byłby bardziej dosadny. Możliwe jednak, że narożniki tarczy zostały zaokrąglone i taki detal nie pasował do koncepcji autora.

Najsłabszą stroną znaku jest z pewnością typografia. Krój Aller (zmodyfikowany w projekcie) ma co prawda zbliżony charakter do logo (zaokrąglenia kreski), jednak wertykalny układ elementów – roku założenia, znaku i nazwy – nie wyglądają idealnie. Napis „ORZEŁ” nie jest dopasowany do symetrycznej tarczy, sprawia wrażenie, że lekko „ucieka w lewo”. Wydaje się, że „O” jest za szerokie, ma za dużo światła, także wyrównanie z nazwą miasta wymagałoby korekty optycznej. Napis lepiej wygląda na stronie internetowej klubu, gdzie został umieszczony obok logo i sprawia wrażenie wyrównanego do lewej.

Powiedzmy sobie szczerze, że liternictwo jest najtrudniejszym etapem pracy nad logo, wymagającym cierpliwości, pokory i wielu szlifów, choć przeważnie efekty są niedostrzegalne dla przeciętnego widza. Odbiorca znaku zwykle koncentruje się na obrazie, a ten w logo Orła Myślenice powinien się podobać.

Orzeł Myślenice logo klubuFragment księgi znaku; Źródło: http://orzelmyslenice.pl/

Na koniec pochwalmy władze klubu za profesjonalne wdrożenie, opracowanie księgi znaku i przejrzystą stronę internetową. W Myślenicach budują przyjazny klub, zarówno w sferze wizerunkowej jak i organizacyjnej, szkolą dzieciaki, słowem warto trzymać kciuki za rozwój Orła i wychowanie kolejnych reprezentantów Polski.

Logo Orła Myślenice

Jak oceniasz znak Orła Myślenice?

  • 3 / poprawny (50%, 344 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (34%, 235 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (16%, 112 razy oceniany)

Ilość głosów: 691

Loading ... Loading ...


Ocena znaku polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 4,0

Oceny w sierpniowym konkursie „Logo miesiąca”:
Orzeł Myślenice logo klubu

Jak oceniasz znak Orła Myślenice?

  • 5 / doskonały (57%, 257 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (13%, 59 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (10%, 45 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (10%, 45 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (10%, 44 razy oceniany)

Ilość głosów: 450

Loading ... Loading ...


Źródła:
Tomasz Bała: Historia klubu LKS Orzeł Myślenice w latach 1948 – 2012
www.orzelmyslenice.pl
https://pl.wikipedia.org/wiki/My%C5%9Blenice

dostęp: 2017/09/04