Pafawag Wrocław herbW latach 80-tych ubiegłego wieku Wrocław mógł poszczycić się jednym z największych w Europie zakładów produkcyjnych taboru kolejowego. Jednak nim pierwsza polska lokomotywa opuściła warsztat, piłkarze już grali pod szyldem PaFaWagu.

Państwowa Fabryka Wagonów funkcjonowała w stolicy Dolnego Śląska od 1945 do 1997 roku. Przed włączeniem Wrocławia do Polski, zakłady należały do Niemców, obecnie zaś wchodzi w skład kanadyjskiego koncernu Bombardkier.

Inaczej niż fabryki, historia klubu sportowego Pafawag Wrocław nie miała szczęśliwego rozwinięcia w transformującej się Polsce. Ostatni mecz drużyna piłkarska rozegrała w połowie 1997 roku (pod nazwą Panda Wrocław). Klub zniknął z piłkarskiej mapy Polski po 52 latach, a w miejscu stadionu na Grabiszynku postawiono osiedle.

Warto odnotować, że Pafawag był pierwszym wrocławskim klubem piłkarskim, który osiągnął poziom rozgrywek centralnych (II liga w 1949 roku). Klub wystąpił także na zapleczu pierwszej ligi (pod nazwą Stal) w roku 1951 oraz 1952, rozgrywanej wówczas w 4 grupach.

Ocena znaku
Pafawag posługiwał się bardzo prostym emblematem, akcentującym kolejarską przynależność. Tarcza przecięta na pięć pionowych pasów w kolorach: czerwonym, granatowym i białym, z wypisaną w słup nazwą. Co ciekawe, wg źródeł* barwami klubu był pomarańczowy z niebieskim i białym – więc rodzi się wątpliwość, dlaczego kolor pomarańczowy nie widniał w herbie.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,2

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Pafawag_Wrocław
dostęp: 2015/12/01