100 znaków na polskielogo.netPrzy okazji pojawienia się setnego znaku na stronie, chciałbym przedstawić pierwsze statystyki. Jest to dobry moment także na określenie celów, które towarzyszyć nam będą podczas najbliższych aktualizacji zawartości polskielogo.net.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że polskielogo.net to serwis poświęcony znakom sportowym, nie zaś historii klubów. Oczywiście trudno pisać o piłkarskich emblematach bez kontekstu historycznego – jednak ambicją autora strony nie jest spisanie dziejów piłkarstwa polskiego. Celem jest stworzenie bazy danych polskich znaków sportowych, przybliżenie ich symboliki oraz ważniejszych zmian.

Autor liczy na współpracę z Czytelnikami, która umożliwi aktualizację wpisów, tak by jak najpełniej oddawały fakty, dzieje klubów i ich znaków. Podsyłajcie zdjęcia pamiątek, informujcie o błędach, które mogły pojawić się z szybkiego tempa umieszczania kolejnych klubów. Jest to pierwszy w Polsce, jeśli nie na świecie, serwis opisujący herby sportowe, razem uda nam się uporządkować ten fragment polskiej kultury.

Pochwalę się, że otrzymałem już sporo pomocnych informacji od Was, wkrótce zaktualizuję wpisy dotyczące kilku klubów, dodając nieuwzględnione wcześniej historyczne znaki m.in. Lecha, Legii, Stomilu i Klubu Turystów.

Jak wiecie, znaki są oceniane – by pokazać tendencje, wyeksponować oryginalne pomysły, zwrócić uwagę na niefortunne rozwiązania projektowe oraz różnice w poszczególnych województwach.

Pierwszy taki ranking zamieszczam poniżej, choć oczywiście 100 klubów to zbyt mała próba, by zestawienie móc uznać za badanie jakości projektowej.
[table id=6 /]

Legenda: Miejsce w tabeli, województwo, ilość klubów z danego województwa (umieszczonych przed 30/12/2015), średnia ocenianych znaków z danego województwa, znaki elitarne, znaki w kategorii historyczne, znaki w kategorii autorskie.


Spośród dotychczas umieszczonych znaków, najwyższą średnią zebrały herby klubów z województwa łódzkiego. Na wysoką notę wpływ miał dobór zespołów, 3 spośród nich występowały w ekstraklasie (herby wiodących klubów są staranniej zaprojektowane).

kluby elitarne

Do tej pory, najwięcej klubów z tabeli wszech czasów ekstraklasy wprowadziło na stronę województwo podkarpackie (5), a najwięcej klubów ogółem mają województwa: mazowieckie i śląskie (oba po 12) i małopolskie (10).

Najmniej klubów mamy na stronie z województw: świętokrzyskiego i podlaskiego (po 2), co każe skierować poszukiwania w tamte strony w najbliższym czasie, pomorskie także wydaje się skąpo reprezentowane.

Znaki autorskie
Celem autora strony jest także pokazanie, jak mogłyby wyglądać znaki sportowe narysowane we współczesnej stylistyce. Niektóre udało się stworzyć w porozumieniu z władzami klubów, inne nie zostały zatwierdzone jako oficjalne.

kluby autorskieDotychczas na stronie pojawiło się 20 znaków, zachęcam do komentowania czy oceniania projektów.