Pogoń Lębork herb Ikoną Lęborka jest dawny zamek krzyżacki, którego strzeże złoty lew. W mieście istnieje także klub piłkarski, obchodzący w tym roku jubileusz 70-lecia. Nasze drogi skrzyżowały się dziewięć lat temu, gdy zaprojektowałem logo miejscowej Pogoni.

Pogoń Lębork powstała jako klub kolejarski. Za moment założenia klubu uznaje się datę 4 lipca 1945 roku, gdy drużyna miejscowych ochotników zagrała mecz przeciwko lokalnej reprezentacji czerwonoarmistów. Miesiąc później zarejestrowano klub o nazwie KKS Kolejarz Lębork, który przetrwał zaledwie 11 lat. W latach 1956-58 klub zawiesił działalność.

Przełomowym momentem w dziejach lęborskiej piłki okazał się 1960 rok, gdy reaktywowany KS Kolejarz został połączony z resortową Gwardią i Spartą. Nowy klub otrzymał nazwę Lęborski Klub Sportowy „Pogoń”. Z tamtego okresu pochodzi jubileuszowa (35-lecia) odznaka klubu, na której widnieje znak zrzeszenia Kolejarz z akronimem LKS i dopiskiem „Pogoń”.

Lęborski klub nie doczekał się jednak swojego charakterystycznego znaku. Herb miasta umieszczony na tle w biało-niebiesko-czerwonych barwach pełnił rolę logo Pogoni do 2006 roku. Wtedy to włodarze klubu ogłosili konkurs na opracowanie znaku Pogoni. Wysłałem kilka propozycji do graficznych zawodów, jedna z nich została wybrana jako nowy znak Pogoni.

Ocena znaku
Logo zaprojektowane przeze mnie ma prostą konstrukcję – tarczę o wyrazistym kształcie, wypełnioną trzema pionowymi pasami w barwach klubu, poziomo przeciętą polem z nazwą klubu. Zapraszam Was do oceny znaku, czy uniwersalna forma wydaje się Wam wystarczająco odróżniająca?