Pogoń Łódź logo klubuTrudno znaleźć bardziej kolorowe polskie miasto od przedwojennej Łodzi. Kopalnia osobliwości, nie tylko sportowych. Wspomnijmy tamtejszą Pogoń, z której pochodziło dwóch kolarzy, a którzy przejechali 6000 kilometrów połączeni ze sobą łańcuchem!


© Autor: Jakub Malicki

Między nami nie było łańcucha, no chyba, że za taki uznamy nić porozumienia w kwestii estetyki piłkarskich znaków. Wczoraj na weszlo.com ukazał się wywiad, który przeprowadził ze mną Leszek Milewski i w tym miejscu chciałbym podziękować redaktorowi prowadzącemu za zainteresowanie. A Was zapraszam do lektury, jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej o genezie serwisu polskielogo.net i okolicznościach pracy projektanta znaków:

Wywiad Leszka Milewskiego z Kubą Malickim dla weszlo.comPrzez ponad dwie godziny rozmawialiśmy z Leszkiem o polskich znakach sportowych, tych bardziej interesujących, kreatywnych, wyrazistych, ale także tych koszmarnych, o których pewnie będzie jeszcze okazja napisać więcej. To była taka nasza przejażdżka po klubach od Bałtyku po Tatry, choć na pewno nie tak wyczerpująca jak rajd Henryka Leszczyńskiego i Zygmunta Budziarka z 1926 roku. Dwóch kolarzy, należących do łódzkiego Sportowego Stowarzyszenia „Pogoń” wzięło udział w „Podróży naokoło Polski”. W ciągu 4 miesięcy pokonali ok. 6 tys. kilometrów, złączeni łańcuchem, bo tak wymagał regulamin rajdu!

Pogoń Łódź kolarzeŹródło: http://lodz.wyborcza.pl

Dodajmy, że zuchwalcy wybrali się w podróż bez bagaży i żywności, liczyli na pomoc ludzi spotkanych podczas rajdu. Nie zawiedli się na osławionej, polskiej gościnności! Wystartowali równo 91 lat temu i – jak widzimy po załączonej mapie – trasa była bardziej wymagająca, niż dzisiaj moglibyśmy sobie wyobrazić, z południowo-wschodnimi, górzystymi rubieżami II Rzeczypospolitej.

Pogoń Łódź kolarzeŹródło: http://lodz.wyborcza.pl

W nagrodę za swój wyczyn, zostali przyjęci przez Józefa Piłsudskiego i Ignacego Mościckiego. Kolarze zyskali sławę, a wraz z nimi rodacy mogli usłyszeć o ich macierzystym klubie. Zresztą Budziarek notował szczegóły trasy w dzienniku, opatrzonym znakiem SS Pogoń, do którego to materiału niestety nie udało mi się dotrzeć. Logo klubu, odwzorowałem na bazie odznak z kolekcji Sławomira Strycharskiego.

Pogoń Łódź logo klubuDodajmy, że sekcja piłkarska Pogoni istniała bardzo krótko, przez kilka lat. Klub został zarejestrowany 22 maja 1923 roku, a trzy lata później zniknął z rozgrywek piłkarskich (łódzkiej klasy C). Sekcja kolarska funkcjonowała dłużej, w latach 30-tych drużyna uczestniczyła w klubowych mistrzostwach w wyścigach szosowych.


Opinia o znaku

W ramach serii o znakach klubów z „Pogonią” w nazwie, nie mogło zabraknąć łódzkiej drużyny. Mamy tu jednak dwie różne odznaki klubu, więc wybrałem tę moim zdaniem najciekawszą i najczęściej spotykaną. Podobną odznakę miała sekcja kolarska, lecz znajdziemy na niej inne kolory (niebiesko-białe).

Pogoń Łódź logo klubuJeśli widzieliście wspomniany dziennik Zygmunta Bodziarka i widnieje na nim inny wzór – koniecznie podeślijcie.

Dlaczego zainteresował mnie znak łódzkiej Pogoni? Przede wszystkim dzięki oryginalnemu kształtowi tarczy, której boczne krawędzie zostały obrócone o 180 stopni względem siebie. Oprócz tarczy, mamy akronim, nazwę klubu i miasta pisane po skosie, co jest kompozycją bardzo często spotykaną na polskich znakach sportowych. Warto zwrócić uwagę na poprawnie wyrysowany cudzysłów, zgodnie z polskimi normami, co w dzisiejszej rzeczywistości znaków sportowych nie jest zjawiskiem często spotykanym.

Pomimo, że klub nie istnieje od 80 lat, jego znak mógłby funkcjonować obecnie bez większego odświeżenia. Choć też intuicja mówi mi, że gdyby taki projekt powstał w dzisiejszych czasach, mógłby zostać uznany za ekstrawersję autora, ze względu na nietypową tarczę. Sam układ treści jest podobny do znaku np. Beskidu Andrychów, o którym mam nadzieję napisać w przyszłym miesiącu.

Na koniec pytanie – czy chcielibyście, by Wasz klub miał znak w stylu Pogoni Łódź?

Logo Pogoni Łódź

Jak ocenisz znak Pogoni Łódź?

  • 4 / wartościowy (54%, 22 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (27%, 11 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (20%, 8 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (0%, 0 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 41

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 3,6


Źródła:
Andrzej Bogusz: Dawna Łódź sportowa 1824-1945; Łódź 2007
Anna Kulik, Jacek Perzyński: „Jak Piłsudski przyjął skutych łańcuchem kolarzy [SEKRETY ŁODZI]” na:
http://lodz.wyborcza.pl/lodz/1,44788,20861927,jak-jozef-pilsudski-przyjal-skutych-lancuchem-kolarzy.html?disableRedirects=true dostęp: 2017/07/18