Pogoń Lwów herbMatka polskiej piłki nożnej, patronka wszystkich Pogoni. Wspaniała lwowska drużyna wywalczyła cztery tytuły Mistrza Polski przed II Wojną Światową, dzięki czemu nazwa klubu trwa w pamięci kibiców.


© Autor: Jakub Malicki

Początki futbolu w Polsce związane są z Galicją, a pierwsze kluby powstały na początku XX wieku we Lwowie. Za najstarszy uchodził I. Lwowski Klub Sportowy „Czarni” założony w 1903 roku (jesienią), choć latem tamtego roku powstała Lechja Lwów (jako Kółko Footbalistów Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”).

Na początku 1904 roku utworzono we Lwowie Polskie Kółko Footballowe IV Gimnazjum, organizację, która była protoplastą Pogoni. W 1906 roku zmieniono nazwę na Klub Gimnastyczno-Sportowy IV Gimnazjum, a rok później – wskutek fuzji z Lechją – powstał Lwowski Klub Sportowy „Pogoń” Lwów.

Historia znaku
Zachowała się monografia klubu z 1939 roku, dzięki której mogłem zrekonstruować trzy emblematy Pogoni.

Pierwszy – utrwalony także na odznace – pochodzi z 1908 roku i zawiera napis „Pogoń” na niebieskiej szarfie oplatającej czerwoną piłkę. W tym miejscu warto dodać, że barwy klubu inspirowane były kolorystyką Evertoon FC* (świetnego wówczas klubu z Liverpoolu, Mistrza Anglii z 1981 roku, zdobywcę Pucharu Anglii z 1906 roku).

Pogoń Lwów herbZnak drugi, także wydany na odznace, miał kształt trójkąta z zaokrąglonymi narożnikami, przeciętego na trzy pionowe pasy w kolorach: niebieskim, białym i czerwonym.

W późniejszym czasie – jak wycztamy w Księdze Pamiątkowej Pogoni był to 1914 rok – pojawił się kultowy znak klubu, z rycerzem na wspiętym koniu, umieszczonym centralnie na tarczy (tzw. francuskiej średniowiecznej), podzielonej na pionowe niebiesko-czerwone pasy. W głowicy herbu widniał napis „LKS Pogoń”, w późniejszych latach wydano także odznaki z napisem „Pogoń Lwów”.

Pogoń Lwów herbZnaki te różnią się detalami, jak grubość obrysów czy liternictwo (ten z lewej został opracowany na bazie skanu z monografii z 1939 roku, herb z prawej pochodzi z odznaki). Znajdziemy także wiele materiałów zawierających wariacje tego herbu.

Jeśli dodam, że reaktywowany w ukraińskim Lwowie (w 2009 roku) klub używał już kilku wersji herbu, mamy obraz przypadkowości kształtu znaku. W latach przedwojennych jest to całkowicie zrozumiałe, ówczesny stan technik reprodukcji obrazu niósł sporo ograniczeń. W XXI wieku technologia nie stanowi już bariery, problemem może być za to precyzja wykonawcy…

Ocena znaku
Logo Pogoni Lwów trafiło do kategorii znaków historycznych, zarezerwowanej dla klubów nie funkcjonujących obecnie. Jak wiemy, lwowska drużyna została reaktywowana 6 lat temu, jednak występuje w ukraińskich rozgrywkach IV-ligowych. Ponieważ ocenie poddaję ostatnie obowiązujące logo, więc wypada przyjrzeć się obecnemu znakowi klubu, który widnieje choćby na oficjalnej stronie www.pogon.lwow.net.

Pogoń Lwów herbMimo, że kompozycja znaku nie jest szczególnie oryginalna – logo czterokrotnego Mistrza Polski (1922, 1923, 1925, 1926) uznaję za kultowe. Herb ten został „odziedziczony” po wojnie przez bytomską Polonię (jednak bez symbolu rycerza na wspiętym koniu).

Obecny rysunek emblematu wydaje się poprawny, choć niezbyt czytelny (złożoność rysunku Pogoni). Nałożenie nań efektów wypełnienia tonalnego wydaje mi się zbędne.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,2

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Pogoń_Lwów_(piłka_nożna)