Pogoń Siedlce herbSymbol zakorzeniony w historii Polski, heraldyce i sporcie. Pogoń to obecnie godło Litwy, ale i element herbów województwa podlaskiego, Brańska, Puław i Siedlec. Dzisiaj zatrzymamy się w mieście nad Muchawką, gdzie grano w piłkę już przed II Wojną Światową.


© Autor: Jakub Malicki

Rycerz na wspiętym koniu z tarczą ozdobioną krzyżem litewskim to herb Wielkiego Księstwa Litewskiego. Na skutek unii lubelskiej z 1569 roku, został także włączony do godła Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zmodyfikowana wersja Pogoni stała się herbem Czartoryskich, dzięki którym symbol ten trafił do Siedlec (byli właścicielami miasta w XVII-XIX w.).

Wzmianka historyczna we wstępie pozwoli nam zrozumieć sens znaku Miejskiego Klubu Piłkarskiego „Pogoń” Siedlce. Rycerz na koniu został bowiem zaczerpnięty z herbu miasta i funkcjonuje od kilkudziesięciu lat jako symbol klubu.

Historia znaku
Historia Pogoni Siedlce zaczęła się w 1944 roku, gdy po wyzwoleniu miasta spod okupacji hitlerowskiej, zaczęto grać w piłkę w KS Ognisko. Nazwa nawiązywała do przedwojennej organizacji paramilitarnej KPW, której najniższa struktura zwana była właśnie Ogniskiem.

Jak mogliście przeczytać we wpisie o Pabianickim Towarzystwie Cyklistów, Ognisko zakwalifikowało się do II ligi w 1949 roku i zajęło w rozgrywkach ostatnie miejsce (nie odnosząc żadnego zwycięstwa, ledwie 4 mecze remisując).

ZS Kolejarz herbReorganizacja klubów na wzór radziecki przyniosła zmiany także w Siedlcach. Ognisko zostało włączone do zrzeszenia Kolejarz w 1949 roku. Po 6 latach nadarzyła się okazja rezygnacji z kolejowej nazwy i klub przemianowano na KS Pogoń.

Start-Pogoń Siedlce herbW 1957 doszło do fuzji siedleckich klubów (Pogoni i Podlasia) pod patronatem zrzeszenia Start (spółdzielczości pracy) i zmieniono nazwę na KS Start-Pogoń Siedlce. Na proporczykach zachował się znak tego klubu, łączący koło zębate (nawiązujące do symbolu ZS Start) z herbem miasta.

Pod koniec lat ’70 siedleckie zakłady podjęły się finansowania klubu, wskutek czego w jego nazwie pojawił się człon MZKS (Międzyzakładowy Klub Sportowy).

Transformacja gospodarki dotknęła także klubu z Siedlec, który stracił opiekę miejscowych zakładów. Z początkiem lat 90-tych finansowaniem Pogoni zajęło się miasto. Opracowano także znak klubu, którego elementem stał się rycerz na koniu z herbu miasta, osadzony na czerwonej tarczy z monogramem „P”.

Pogoń Siedlce herb Emblemat ten pojawiał się na tłach w biało-niebieskich barwach klubu.

Pogoń Siedlce herb W 2008 roku utworzono stowarzyszenie MKP Pogoń Siedlce, które miało kontynuować tradycje Pogoni (ale też przedwojennych siedleckich klubów).

W klubie chętnie powołują się na tradycję WKS 22 pułku piechoty Siedlce, klubu który występował w przedwojennej Lidze (od połowy 1933 roku jako Strzelec), jednak wydaje się to bardziej działaniem marketingowym niż kontynuacją działalności. W 2014 roku ogłoszono konkurs na nowy herb klubu, w którym zwyciężył znak z tarczą nawiązującą do przedwojennej odlogo WKS 22 pp. Siedlce (poniżej).

WKS 22 pp. Siedlce herb

Jak wiemy, po 65 latach drużyna z Siedlec wróciła na zaplecze ekstraklasy (w 2014 roku), a po rundzie jesiennej 1. Ligi zajmuje wysokie, 4. miejsce w tabeli.

Ocena znaku
Na wstępie pochwalę chęć uporządkowania symboliki klubu. logo sprzed 2014 roku przypominały bardziej proporce niż logo klubu sportowego. Straszyły poszarpanym liternictwem z konturami i słabą czytelnością.

Nowy herb jest jednak mało oryginalny. Ponad to zestawienie Pogoni z czerwono-białą tarczą WKS 22pp (jednak o odwróconych kolorach) i z tekstami pisanymi szeryfowym krojem sprawia wrażenie kompozycji archaicznej. Także szczegóły znaku, głównie rysunek rycerza, wyglądają na niedopracowane.

Czytelność znaku pozostawia także wiele do życzenia, nawet niemałe logo na oficjalnej stronie Pogoni nie pozwala na odczytanie treści herbu (lata 1922, 1944, rycerz).

Pogoń Siedlce herb

Jak oceniasz znak Pogoni Siedlce?

  • 3 #poprawny (43%, 19 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (30%, 13 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (20%, 9 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (5%, 2 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (2%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 44

Loading ... Loading ...


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,4

Źródła:
Sławomir Kindziuk: 90 lat futbolu w Siedlcach: Sezon po sezonie; Siedlce 2011

http://mkppogonsiedlce.pl/?page_id=78
dostęp: 2016/12/19

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pogo%C5%84_Siedlce_(pi%C5%82ka_no%C5%BCna)
dostęp: 2016/12/19