Pogoń Stryj logo klubuZ czym kojarzy Wam się Stryj? Z przysłowiowym wujkiem, który siekierkę zamienił na kijek, czy z rzeką mającą źródła w Bieszczadach Wschodnich? Dla mnie Stryj to miejsce poszukiwań śladów po Koziołku Matołku i tamtejszej „Blaugrana”!


© Autor: Jakub Malicki

Polskie miasto leżące na Ukrainie… Stryj oddalony jest od polskiej granicy zaledwie o 110 km. Nie tak mało – powiecie – wszak Grodno jest bliżej… W dodatku Stryj otoczony jest od południowego-zachodu pasmem Bieszczadów Wschodnich, natura także wytyczyła swoją granicę. Zresztą naturze, czyli przepływającej przezeń rzece, zawdzięcza swą nazwę. „Stryj” w starosłowiańskim oznaczał „strugę” i takie miano zyskał jeden z prawobrzeżnych dopływów Dniestru. Rzeka bywała też przekleństwem stryjan, jak choćby w 1927 roku, gdy zalała malowniczo położone miasteczko…

Pogoń Stryj logo klubuŹródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Nie tylko woda zagrażała mieszkańcom Stryja. Miasto było podpalane i grabione m.in. przez Turków, Kozaków i Tatarów. Warto wspomnieć, że przez wieki Stryj był związany z Rzeczpospolitą, na jego losy mieli wpływ polscy królowie. Władysław Jagiełło darował miasto swojemu najmłodszemu bratu, Świdrygielle. Kazimierz Jagiellończyk nadał Stryjowi prawa magdeburskie, a Zygmunt III Waza przywileje tamtejszym szewcom. Wreszcie Jan III Sobieski, zanim został Królem Polski, został starostą Stryja.

Pogoń Stryj logo klubuRynek Stryja na początku XX wieku

Stryj zrodził też wielu wybitnych Polaków, że wspomnimy Kornela Makuszyńskiego, który spędził tam dzieciństwo i dopiero po roku gimnazjum wyjechał do Lwowa. Uczył się w IV gimnazjum im. Jana Długosza, następnie studiował na lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza. Po I wojnie światowej przeprowadził się z rodziną do Warszawy. Pierwsze opowieści o Koziołku Matołku, które stworzył z rysownikiem Marianem Walentynowiczem, zostały opublikowane w 1933 roku. Ze Stryja pochodził także inny poeta – Kazimierz Wierzyński i Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszko”…

W czasach II RP miasto było zamieszkane przez około 30 tys. ludzi, spośród których większość polskiej narodowości. Wojna odcisnęła tam tragiczne piętno, mieszkańców mordowali nie tylko hitlerowcy i sowieci, ale też banderowcy. Wojna oznaczała koniec polskiego Stryja, a wraz z nim zniknęła tamtejsza Pogoń…


W pogoni za Lwowem

Początki jako drużyna szkolna, przyjęcie nazwy „Pogoń” w 1907 roku, niebiesko-czerwone barwy, to tylko kilka analogii stryjskich futbolistów do najsłynniejszej lwowskiej drużyny sprzed II wś. Wiadomo, że latem 1906 roku gościły w Stryju lwowskie drużyny Lechii, Sławy i Klubu IV Gimnazjum, rozgrywając pokazowe mecze w tamtejszym Parku Jordanowskim. Wkrótce potem założono w mieście klub gimnastyczny, który jesienią 1907 roku przyjął nazwę Stryjski Klub Sportowy „Pogoń, na wniosek byłego członka lwowskiej Pogoni – Jerzego Misińskiego.

Pogoń Stryj logo klubuDrużyna Pogoni Stryj w 1934 roku; Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W Stryju chcieli być wówczas filią najsilniejszego klubu okolicy – który kilka miesięcy wcześniej przyjął nazwę „Pogoń”. Przed 1936 rokiem stryjska drużyna uczestniczyła w rozgrywkach prowadzonych przez OZPN Lwów, zajmując 2. miejsce w 1931 roku – za Rewerą Stanisławów.


Największy sukces zwieńczony laniem od Cracovii

We wspomnianym 1936 roku obie drużyny rywalizowały już w stanisławowskiej klasie A i wówczas to stryjanie okazali się silniejsi. Wygrali rozgrywki i dostali szansę zagrania w eliminacjach o ekstraklasę (zwaną wówczas Ligą). W pierwszej fazie eliminacji trafili na najsilniejszego rywala z możliwych – Cracovię oraz RKS Hajduki i Polonię Przemyśl. W pierwszym meczu gościli krakowian. W obecności 3 tys. widzów „Pasy” pokonały gospodarzy 3-0. Kolejne spotkania w Stryju były bardziej szczęśliwe, gospodarze pokonali 3-1 RKS oraz 2-1 Polonię. Na wyjazdach słabiej, porażki w Hajdukach (1-2), remis w Przemyślu (1-1) i degrengolada w Krakowie.

Pogoń Stryj logo klubuZresztą Cracovia miała wówczas jedną z najsilniejszych drużyn w Polsce, po awansie do Ligi wywalczyła mistrzostwo kraju (1937).

Na koniec wspomnijmy, że od 1934 roku stryjski klub funkcjonował pod nazwą Wojskowo-Cywilny Klub Sportowy „Pogoń”, a ostatnie dwa sezony przed wojną występował znowu we lwowskiej klasie A. Rywalizował tam m.in. ze lwoskimi Ukrainą, Hasmoneą, Czarnymi, Lechią i RKS oraz Junakiem Drohobycz, Resovią i Polonią Przemyśl.

Pogoń Stryj logo klubuDziałacze Pogoni woleli być przeciętniakiem w lwowskiej klasie A, niż rywalizować z Rewerą i Strzelcem o prymat w okręgu stanisławowskim…


Opinia o znaku

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem odznakę Pogoni Stryj, której zdjęcie znalazłem w tomie 4 Encyklopedii Piłkarskiej FUJI, to pomyślałem, że Pogoń była taką „kresową FC Barceloną”. Te granatowo-bordowe pasy skojarzyłem właśnie z Blaugrana. Oczywiście chwilę później zrozumiałem, że to nawiązanie do barw lwowskiej Pogoni, ale przyznam, że jako młody chłopak bardziej interesowałem się losami Katalończyków niż nieistniejącego – wówczas – lwowskiego klubu. Kilkanaście lat później dostrzegam w sobie tę metamorfozę, zamiast rozpisywać się o kwintesencji światowego futbolu, sięgam do korzeni polskiej piłki…

A jednak przez te wszystkie lata dokładnie pamiętałem jak wyglądała odznaka Pogoni Stryj. Dodajmy, że najprawdopodobniej to był emblemat klubu (bo nie każdą odznakę można uznać za herb). Charakterystyczne skośne pasy granatowo-bordowe zostały uwiecznione także na proporcu, który możecie obejrzeć w Muzeum Sportu i Turystyki. Mimo, że motyw ukośnych pasów nie jest wyjątkowy dla Pogoni Stryj, podobnie jak kształt tarczy – podobny ma choćby Legia. Jednak znak ten wydaje się oryginalny, nawiązuje do kultowego herbu Pogoni Lwów, ale nie kopiuje jego kompozycji.

Oczywiście możemy dyskutować o dokładności wykonania odznaki – choć jak na czasy w których nikt nie śnił o komputerach, nie mówiąc o grafice wektorowej – jest to wzór wykonany z kunsztem. Dla mnie cenne znalezisko, obecnie herb ten nie wymagałby większego liftingu.

Logo Pogoni Stryj

Jak oceniasz znak Pogoni Stryj?

  • 4 #wartościowy (46%, 26 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (25%, 14 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (20%, 11 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (7%, 4 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (2%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 56

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 3,8


Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stryj_(miasto)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Okr%C4%99gowe_ligi_polskie_w_pi%C5%82ce_no%C5%BCnej_(1936)
https://www.wikipasy.pl/1936_bara%C5%BCe_o_Lig%C4%99_grupa_III
Andrzej Michniewski, „Stryjski Klub Sportowy” za: http://www.cracovia-leopolis.pl
dostęp: 2017/07/13

Encylopedia Piłkarska FUJI, tom 4. Lwów i Wilno w ekstraklasie, pod red. Andrzeja Gowarzewskiego, Katowice 1997