Gwiazda majaPopularne przed wojną, obecnie rzadziej stosowane bez grafiki. Jednak to litery często świadczą o jakości znaku sportowego, w zależności od precyzji ich wyrysowania. W maju rozpoczęliśmy serię wpisów o sportowych monogramach!


© Autor: Jakub Malicki

Czy litera może być symbolem klubu sportowego? Kibice jednej czwartej drużyn Lotto Ekstraklasy – czyli Legii, Ruchu, Jagiellonii i Górnika – pewnie takich wątpliwości nie mają. Podobnie jak fani ŁKS, którego symbolem jest – jeśli nie najbardziej znana, to na pewno najdłużej używana w Polsce – sportowa „przeplatanka”. Wnikliwi czytelnicy wskażą, że wcześniej podobną kompozycję literniczą używał np. Touring Club, a w drugiej dekadzie zeszłego wieku podobną odznakę miało Łódzkie Towarzystwo Sportowe. Co więcej, w symbolice amerykańskich drużyn baseballowych z St. Louis – Cardinals oraz Browns – znajdziemy podobny monogram, wykorzystywany już na początku XX wieku!

Gwiazda majaŹródło logo St. Louis Cardinals oraz St. Louis Browns: www.sportslogos.net

Jak widzimy, monogramy musiały być swoistą modą w sporcie 100 lat temu i w następnych wpisach postaram się przybliżyć Wam kolejne dowody na to twierdzenie.

W maju pozwoliłem sobie na eksperyment – zestawiłem niezrealizowane propozycje logo klubów z ich oficjalnymi znakami oraz poddałem je pod Wasze oceny. Wyniki ankiet pokazały, że była to dobra decyzja, a wysokie noty dla projektu logo LKS Megawat zachęcają do „wyjęcia z szuflady” kilku innych takich propozycji.

Herb klubu Megawat Świerże GórneWam również nie spodobało się oficjalne logo klubu, które finalnie zajęło ostatnie miejsce w rankingu. W Świerżach Górnych mogą odwrócić naszą tabelę i Megawat zostanie na czele!

Wysoko oceniliście również znaki przedwojennych klubów, katowickiej Diany oraz Legii Poznań. Na odznakach obu zielono-biało-czarnych drużyn znajdziemy proste monogramy z inicjałem nawiązującym do ich nazw. Zieleń i czerń widnieje także w znaku Cariny Gubin, dla której stworzyłem projekt logo przed 10 laty. Nie inspirowałem się wspomnianymi znakami Diany, ani Legii, których wówczas nie znałem, po prostu próbowałem spasować litery „C” i „G” z charakterystyką klubu (nazwa pochodzi od fabryki obuwia) i tak powstał projekt, który przypomniałem Wam w ostatni piątek.

Kompletny ranking maja znajdziecie poniżej oraz na podstronie ranking. W czerwcu planuję kontynuować wpisy o monogramach sportowych, więc zapraszam Was do wypisywania nazw klubów, które mają liternicze znaki, o których chcielibyście przeczytać w najbliższym czasie.


Ranking znaków w maju 2017

Herb klubu Megawat Świerże GórneHerb klubu Diana KatowiceHerb Łódzkiego Towarzystwa SportowegoHerb klubu Carina GubinHerb klubu Legia PoznańHerb klubu Stoczniowiec GdańskHerb klubu Carina GubinHerb klubu Megawat Świerże Górne