Polonia Bytom herbSześciokrotni Mistrzowie Polski w hokeju… dwukrotni w piłce nożnej. Jedyni polscy zdobywcy europejskiego trofeum. Bytomska Polonia nie należy już do topowych klubów, ale jej niezwykła historia plasuje ją wśród wybitnych klubów sportowych.


© Autor: Jakub Malicki

Gdy mówimy Wielkie Derby Śląska, myślimy o rywalizacji Górnika Zabrze z Ruchem Chorzów. Najstarsze derby regionu to jednak pojedynek Ruchu z Polonią Bytom, który odbył się 11 lipca 1948 roku (zakończony wynikiem 1-1).

Historia znaku
Nie ma jasności, w którym roku założono Polonię. Pierwszy klub o tej nazwie powstał w Bytomiu (w 1920 roku, pod patronatem Polskiego Komisariatu Plebiscytowego), ale funkcjonował ledwie przez dwa lata. Wtedy decyzją Ligi Narodów podzielono Śląsk i Bytom przypadł Niemcom.

Po II Wojnie Światowej do miasta trafiło wielu Polaków przesiedlonych z kresów, m.in.: przedwojennych lwowskich piłkarzy. W 1945 roku założono (lub reaktywowano – wg historyków klubu) Polonię Bytom, której nadano barwy oraz emblemat Pogoni Lwów (pozbawiony jednak symbolu jeźdźca na wspiętym koniu). Już w 1948 roku klub awansował do I ligi, gdzie debiutował wyjazdowym meczem z Legią (przegranym 1-3).

Polonia Bytom herb W lata ’50 klub wszedł pod zmienioną nazwą – Ogniwo zastąpiło Polonię. Piłkarze wywalczyli wówczas Mistrzostwo Polski (1954), ale po sezonie klub wrócił do historycznej nazwy. W 1955 roku Polonia debiutowała w Pucharze Europejskich Mistrzów Krajowych, nieudanym dwumeczem z MTK Bydapeszt (0-3 w obu spotkaniach).

Lata ’60 to największe sukcesy „Niebiesko-czerwonych”. W 1962 roku Polonia wywalczyła drugi tytuł Mistrza Polski, a w Pucharze Mistrzów wyeliminowała Panathinaikos (2-1, 4-1 w rundzie wstępnej). W I rundzie zbyt silny okazał się Galatasaray w Stambule (1-4, 1-0). W 1965 roku tryumfowała za to w Pucharze Karla Rappana (nazwanym później Intertoto), gromiąc po drodze Schalke 04 (6-0), Degefors IF (6-0), Lens (4-0) oraz SC Karl-Marx Stadt, FC Liege i SC Lipsk (mimo porażki na wyjeździe 0-3, u siebie tryumf 5-1). Następnie bytomianie zagrali w Interlidze (Pucharze Ameryki), gdzie w finale odprawili Duklę Praga (2-0, 1-1).

W późniejszym czasie klub nie odnosił już znaczących sukcesów piłkarskich, choć w najwyższej polskiej lidze zagrał w sumie 35 sezonów (ostatni raz 2010/2011), zajmując obecnie 15. miejsce w tabeli wszech czasów.

W latach 80-tych markę Polonii budowali hokeiści, 6-krotni Mistrzowie Polski (1984, 1986, 1988, 1989, 1990, 1991). Obecnie występują w Polskiej Hokej Lidze (jako Towarzystwo Miłośników Hokeja Polonia Bytom).

Herb Polonii – wzorowany na emblemacie Pogoni Lwów – nie podlegał większym zmianom. Początkowo w górnym polu tarczy (głowicy) umieszczony był napis „Polonia Bytom”, w latach ’80 nazwę miasta wypisano w pionie (w słup) na niebieskim polu. Istniało kilka wersji różniących się krojem pisma (choć zawsze był bezszeryfowy).

Między 2002 a 2009 sekcję piłkarską prowadziło Towarzystwo Sportowe Polonia i wtedy zmieniono rysunek znaku, likwidując złote kontury między pasami.

Polonia Bytom herb

Ocena znaku
Prosta forma heraldyczna logo Polonii jest jego atutem. Nie sprawia trudności w adaptacji na różnych materiałach, jest czytelna w mniejszych rozmiarach. Mimo, że mało oryginalny to znak – ma jednak „swoją historię”, jako nawiązanie do przedwojennej Pogoni.

Jedynie liternictwo na obecnej wersji wymaga poprawy. Szczególnie napis Bytom, ze ściśniętym nieproporcjonalnie „M” kole w oczy. W przypadku tak prostych form, wypada zastosować unikatowy krój pisma (najlepiej wyrysowany w ramach budowania systemu identyfikacji wizualnej klubu).


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,8