Polonia Luszowice herbTydzień z klubami o nazwie Polonia kończymy w niewielkich Luszowicach pod Trzebinią. Miejscowa drużyna używa logo zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych, a ja postanowiłem zaprojektować im bardziej oryginalny znak.

Pod koniec lat 40-tych XX wieku stworzono w Polsce strukturę, która zrzeszała wiejskie drużyny sportowe. Organizacja o nazwie LZS (Ludowe Zespoły Sportowe) miała za zadanie popularyzację wychowania fizycznego w małych miejscowościach.

W 1949 roku stworzono drużynę piłkarską także w Luszowicach, wsi pod Chrzanowem, będącej jednym z najstarszych ośrodków górnictwa rud w Polsce.

Polonia Luszowice herb W późniejszym czasie nadano zespołowi nazwę Polonia. Klub używał zunifikowanego znaku LZS, choć dotarłem także do odlogo, na której ów znaczek został wkomponowany w zielono-czerwoną tarczę. Zastanawiające, że kolory symbolu LZS zostały zmienione na tejże odznace (możliwe, że to błąd wykonawcy).

Po 1989 roku niektóre kluby zrzeszone w LZS zmieniały nazwy na LKS (Ludowe Kluby Sportowe), nie inaczej było w Luszowicach. Polonia przyjęła zmieniony (na LKS) znaczek LZS-u, wersję ze słoneczkiem i kłosami.

W moim przekonaniu, stosowanie przez wiele klubów jednego symbolu, nawet jeśli należą do zrzeszenia, prowadzi do rozmydlenia ich tożsamości. Postanowiłem więc stworzyć nowe logo dla Polonii Luszowice, o bardziej wyrazistej formie, ale z nawiązaniem do emblematu z Polski Ludowej.

Ocena znaku
Głosujcie, oceniajcie, krytykujcie… czy ludowe zespoły sportowe powinny mieć swoje oryginalne herby?