NAP Polonia Nowy Tomyśl logo klubuW Nowym Tomyślu mają nową Polonię. Nazwa klubu sportowego, który upadł 4 lata temu, powróciła wraz z seniorską drużyną, stworzoną na bazie akademii piłkarskiej. Zmieniono także logo, ale czy z pozytywnym efektem?

Odwiedziłem Nowy Tomyśl. Co prawda trafiłem tam z innych powodów niż sportowe, ale znalazłem chwilę by zajrzeć na miejscowy stadion. W piątkowy poranek nie odbywał się tam żaden mecz, ani nawet trening, za to dwóch sympatycznych gospodarzy wykonywało prace pielęgnacyjne na murawie boiska.

NAP Polonia Nowy Tomyśl logo klubuDowiedziałem się, że miejscowa Polonia wróciła na piłkarską mapę Polski! Przez cztery lata nowotomyślanie wytrzymali bez swojego klubu, którego stadion znajduje się w ścisłym centrum miasta. Na prawdę trudno go nie zauważyć. Znajduje się kilka kroków od rynku, na którym można zobaczyć największy na świecie wiklinowy kosz z tabliczką informującą, że znajdujemy się w „królestwie polskiej wikliny”.

Miasto chwali się wielkim koszem, za to wielkiego futbolu nigdy tam nie było. Piłkarska wizytówka miasta – MKS Polonia – została zlikwidowana w 2012 roku, czyli w 90. rocznicę założenia! Gdy w zeszłym roku stworzyłem wpis o logo Polonii – trafił on do sekcji klubów historycznych.

NAP Polonia Nowy Tomyśl stadion klubuTeraz szczęśliwie mogę dopisać ciąg dalszy, bowiem pod szyldem Nowotomyskiej Akademii Piłkarskiej stworzono drużynę seniorów, która rozpoczęła bieżący sezon w poznańskiej A-klasie, grupie III!

Na początek „biało-czerwoni” mierzyli się z najsilniejszymi w lidze i zaczęli od porażek: 0-4 w Buku z miejscową Patrią oraz 0-2 z Obrą w Zbąszyniu.[1] Za to przed własną publicznością, w 3. kolejce, wygrali 1-0 z Promieniem Opalenica, czyli w derbach powiatu.[2]

NAP Polonia Nowy Tomyśl stadion klubuJak widzimy, NAP Polonia ma także swoje logo, widoczne pod tytułem wpisu, które pojawiło się także na banerach powieszonych na trybunie oraz budynku klubowym.

Szkoda, że w nowym znaku nie ma charakterystycznego inicjału „P” (co prawda przypominającego monogram z herbu przemyskiej Polonii, ale używanego także od dziesiątek lat przez nowotomyski klub).

NAP Polonia Nowy Tomyśl herb klubuZ drugiej strony, kto zabroni klubowi odrodzonemu na bazie akademii piłkarskiej (założonej w 2012 roku), posiadania własnego symbolu? Tym bardziej, że widać luźne nawiązania do tradycji Polonii poprzez użycie jej barw (biało-czerwonych) czy dopisanie nazwy.

Czy NAP Polonia ma szansę dorównać także osiągnięciom sportowym protoplasty? Czas pokaże, na razie w Nowym Tomyślu chwalą się dobrą pracą z młodzieżą. [3] Młodzież to przyszłość, ale zajrzyjmy do historii by dostrzec potencjał klubu.

Na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX wieku mieli tam drużynę trzecioligową.[4] W latach 1959-63 Polonia rywalizowała na tym poziomie m.in. z poznańską Wartą i Olimpią, ale też Dyskoblią, która rzecz jasna wtedy jeszcze nie należała do elity polskiego futbolu.

NAP Polonia Nowy Tomyśl logo klubuW 2010 roku Polonia awansowała na III poziom rozgrywek (zwany już wtedy 2. Ligą) i wynik ten należy uznać za największe osiągnięcie w dziejach klubu! Polonia Nowy Tomyśl znalazła się wśród 70 czołowych polskich klubów piłkarskich… Jaki to sukces – zapytacie – skoro okazał się katastrofą, gdyż po 27. kolejce wycofano drużynę z rozgrywek, a rok później brakło kasy na jej zgłoszenie do którejkolwiek ligi!

Opinia o znaku
Zawsze z ciekawością śledzę zmiany logo sportowych przez kluby, licząc że ujrzę nową jakość projektową lub niebanalny pomysł. Niestety w Nowym Tomyślu nowe nie okazało się lepsze od starego. Przekombinowali po prostu…

Wydaje się, że biały monogram „P”, odpowiednio wyrysowany na czerwonej tarczy, byłby lepszym rozwiązaniem, niż ten skomplikowany obrazek o koszmarnej kompozycji i liternictwie. Z odległości, bądź w pomniejszeniu, napisy są nieczytelne. A mogło być jeszcze gorzej, bo jak zobaczymy na stronie akademii, w logo mógł znaleźć się także zawodnik i pochyłości.

Szkoda, że projektując logo Polonii nie poszli śladem z pobliskiego Tarnowa Podgórnego, gdzie niedawno powstał estetyczny herb Tarnovii, o którym wkrótce napiszę.

NAP Polonia Nowy Tomyśl logo klubu

Jak oceniasz nowe logo Polonii Nowy Tomyśl?

  • 1 #koszmarne (47%, 7 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (40%, 6 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (13%, 2 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (0%, 0 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 15

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 1,6

[1] http://www.90minut.pl/liga/0/liga9018.html
dostęp: 2016/10/31

[2]http://nowytomysl.naszemiasto.pl/artykul/nowy-tomysl-historyczny-sukces-zdjecia,3847370,artgal,t,id,tm.html
dostęp: 2016/10/31

[3] Łukasz Duszczak: Poznajmy się – Nap Polonia Nowy Tomyśl; na: http://peryferiafutbolu.pl/kwestionariusz-ligowy/item/626-poznajmy-sie-nap-polonia-nowy-tomysl
dostęp: 2016/10/31

[4] Jan Goksiński: Klubowa historia polskiej piłki nożnej w latach 1945-1970; Warszawa 2013