Polonia Nowy Tomyśl herbDzisiaj o klubie, który przetrwał wojnę, transformację, lecz poległ po historycznym sukcesie w jubileuszowym roku. Smutna to historia, ale może jeszcze kiedyś powróci nowotomyska Polonia?

Nowy Tomyśl to 14-tysięczne miasteczko położone 66 kilometrów na zachód od Poznania. Co ciekawe, na początku XX wieku miasto zamieszkane było przez niecałe dwa tysiące mieszkańców, z czego prawie 90% stanowili Niemcy. W 1919 opanowane przez Powstańców Wielkopolskich, a podczas II Wojny Światowej poddane germanizacji. Krótki wstęp historyczny pokazuje, jak złożone były dzieje lokalnej społeczności.

W 1922 roku założono tam klub sportowy o nazwie Huragan. Jak wyczytałem na stronie klubu na facebooku* (ostatnie funkcjonujące w sieci medium poświęcone Polonii), w 1932 roku zespół ten przemianowano na Polonia. W trakcie reorganizacji sportu na wzór radziecki, Polonia trafiła do ZS Gwardia, a w 1956 roku do stowarzyszenia Start.

Pierwszy sukces Polonii miał miejsce w 1958 roku, gdy nowotomyślanie awansowali do III ligi. W późniejszych latach klub występował w niższych ligach Wielkopolski, a lepsze czasy nastały na początku XXI wieku.

W 2004 roku Polonia awansowała do IV ligi (którą przemianowano w 2009 na III ligę), a w 2010 dostała się do II ligi (grupy zachodniej). Sukces ponad stan, klub popadł w tarapaty finansowe i nie dokończył rozgrywek. Został zdegradowany do IV ligi, a po sezonie 2011/12 zawieszono jego działalność. W przededniu jubileuszu 90-lecia, Polonia zniknęła z piłkarskiej mapy Polski.

Zachował się znak Polonii, który zainteresował mnie z dwóch powodów.

Historia znaku
Po pierwsze, w centrum emblematu znajduje się monogram „P” o kształcie bardzo zbliżonym do znaku Polonii Przemyśl. Dodajmy, że podobny motyw w logo został także utrwalony na odznace Polonii Jarocin. Czyżby przesiedleni po II Wojnie Światowej kresowiacy chcieli mieć swoją „Przemyską Barcelonę”?

Druga sprawa to dziwaczne rozmieszczenie napisów na okrągłej tarczy Polonii. Napis MKS Polonia – krojem Arial – jest mocno ściśnięty, a nazwa miasta szerokim krojem Zurich, z dużym polem między jej członami. Konstrukcja sprawia wrażenie niespójnej.

Wydaje się, że wersja ta jest mniej udana od znaku KS Polonia Nowy Tomyśl, utrwalonego na odznace.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,2

*https://www.facebook.com/Polonia-Nowy-Tomy%C5%9Bl-181688785193376/info/?tab=page_info
dostęp: 2015/11/17