Polonia Poznań herbPiłkarkom poznańskiej Polonii mogą pozazdrościć koledzy z męskiej sekcji. Grają one na zapleczu Ekstraligi, podczas gdy futboliści ze stadionu przy Harcerskiej nie wyszli ponad poziom III ligi.

Męska drużyna piłkarska Polonii Poznań dwukrotnie była blisko awansu do II ligi. W 1959 roku wygrała rozgrywki poznańskiej ligi okręgowej (będącej wówczas 3. poziomem rozgrywek) i przystąpiła do meczów barażowych. Spośród czterech drużyn, Unia Gorzów, Pafawag Wrocław i Lotnik Warszawa okazały się silniejsze.

Druga szansa nadarzyła się w sezonie 1974/75, gdy Polonia również wygrała ligę okręgową. Tym razem także była najsłabsza w grupie (VI – barażowej), zajmując miejsce za klubem z Ozimka (Małapanew), Odrą Wrocław i CKS Czeladź.

Kobiecą sekcję piłkarską otwarto w 2009 roku i już po pierwszym sezonie, futbolistki Polonii awansowały do I Ligi (2. poziom kobiecych rozgrywek). Grają w niej do dzisiaj.

Klub z Głównej znany powinien być także starszym kibicom rugby. W latach 70-tych Polonia miała świetną drużynę, pięciokrotnego Mistrza Polski (1971, 1974, 1975, 1976, 1978). Sekcja rugby istniała od 1964 roku (gdy została założona przez byłych zawodników Posnanii), a upadła na początku lat 80-tych po rozstaniu ze sponsorem – Poznańską Fabryką Łożysk Tocznych.

Oprócz fabryki łożysk, we wschodniej dzielnicy Poznania ulokowano kilka zakładów przemysłowych. Pod koniec XIX wieku powstały Zakłady Metalurgiczne „Pomet”, jako oddział Zakładów Hipolita Cegielskiego, usamodzielnione w połowie XX wieku. Zlokalizowano tam także fabrykę koncentratów spożywczych „Amino”. Na początku zeszłego stulecia powstała także fabryka baterii (dawna „Centra”).

W 1921 roku założono Towarzystwo Sportowe „Polonia”, protoplastę klubu ze stadionu przy ul. Harcerskiej. Co ciekawe, także wtedy powstało Towarzystwo Wioślarskie „Polonia”, które korzystało z przystani na Warcie, przy ul. Wioślarskiej. Przy okazji przyjrzyjmy się znakowi wioślarzy, bo jego opis pojawił się w statucie z 1927 roku.

Polonia Poznań herbCzerwony monogram „P” wkomponowany w ośmioramienną gwiazdę stał się godłem klubu. Stworzono także flagę, białą z czerwoną przepaską. Symbole zaprojektowane w 1922 roku przez Leona Andrzejewskiego* do dzisiaj używane są przez wioślarskie towarzystwo.

Polonia Poznań herbTW Polonia (aktualne logo powyżej) wspominam nieprzypadkowo, gdyż ma znacznie bardziej wyrazisty znak od tego, używanego przez piłkarzy i piłkarki.

Początek lat 50-tych oznaczał niebyt zarówno futbolowej, jak i wioślarskiej Polonii. Wskutek reorganizacji sportu, sportowcy obu podmiotów trafili „pod opiekę” zrzeszenia Spójnia (razem z RKS San oraz KS Zjednoczeni), będącej pod opieką zakładów tytoniowych. W 1954 roku drużyna piłkarska została przejęta przez Stal, funkcjonującą przy zakładach „Pomet”.

Polonia Poznań herbW trakcie odwilży 1956 roku przywrócono nazwę „Polonia”, choć klub nadal wspierany był przez wspomniane Zakłady Metalurgiczne „Pomet”. Jak wspomniałem, w 1964 roku otwarto sekcję rugby, która miała znak podobny do piłkarskiej Polonii (powyżej), lecz na odznakach tarcza miała kształt elipsy.

Ocena znaku
Dla potrzeb wpisu opracowałem logo Polonii widoczne na budynku klubowym. W internecie pojawiają się także inne – wersja ze złotymi konturami (rysowana z odznaki) oraz lekko zmodyfikowana wersja TS, którą zamieszczam tutaj:

Polonia Poznań herbZnak ten ma cieńszy czerwony kontur oraz napisy innym krojem (Arial, a na logo z budynku jest Swiss 721). W moim odczuciu, jest to wersja mniej estetyczna.

Jak widzimy, głównym elementem znaku jest napis „POLONIA” poddany zniekształceniu, by sprawiał wrażenie obłości (wypukłości?). Nie podoba mi się tak wykrzywione liternictwo, choć trzeba przyznać, że stanowi ono wyróżnik tego przeciętnego znaku.

Znacznie ciekawszy jest znak wioślarskiej Polonii. Nawet jeśli flaga to forma często spotykana w sportowych znakach, to duszą marki stał się monogram umieszczony w gwieździe – wyrazisty symbol, który przetrwał ponad 90 lat.

Polonia Poznań herb

Jak oceniasz obecne logo Polonii Poznań?

  • 3 #poprawne (44%, 15 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (29%, 10 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (24%, 8 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (3%, 1 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 34

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,6

*http://www.polonia.poznan.pl/20-1921-1939
dostęp: 2016/03/14

**https://pl.wikipedia.org/wiki/Polonia_Pozna%C5%84
dostęp: 2016/03/14