Polonia Wilno herbPonad 200 tysięcy Polaków mieszka na Litwie, co stanowi 6,6% ogółu mieszkańców bałtyckiego kraju. Nic zatem dziwnego, że nasi rodacy założyli własną drużynę piłkarską, która… dotarła na zaplecze tamtejszej ekstraklasy!

Wilno to miasto, które zaistniało w historii polskiego futbolu. Przed II Wojną Światową aż pięć tamtejszych drużyn uczestniczyło w rywalizacji o Mistrzostwo Polski. W tabeli wszech czasów ekstraklasy widnieje WKS Śmigły, w rozgrywkach „nieligowych” uczestniczyły wileńskie kluby: Strzelec (1922), Lauda (1923), Pogoń (1925) oraz WKS 1 p.p.leg. Wilno. Kluby te przestały istnieć po wojnie, a miasto zostało stolicą Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Najdłużej istniejącym polskim zespołem piłkarskim z Wilna był jednak… Klub Sportowy „Polonia” Wilno – założony w 1990 roku. Funkcjonował prawie przez ćwierć wieku, jednak kłopoty finansowe doprowadziły w zeszłym roku do wycofania klubu z litewskiej drugiej ligi (zwanej 1 Lyga).

Przez 25 lat kilkakrotnie zmieniano nazwę klubu. W latach 1990-1993 funkcjonował on jako Klub Sportowy Polaków na Litwie „Polonia”, potem Polonia-Janusz (1994), znowu Polonia Wilno (1995-98), Ardena Wilno (1999). Od 2000 roku „Poloniści” grali znowu pod historyczną nazwą.

Herbem klubu jest „dynamiczny orzeł w koronie”*, jak to określono w statucie klubu. Dodajmy, że znak występował w dwóch wersjach – wcześniejszy nie posiadał nazwy miasta wkomponowanej w kwadratową tarczę, korona była wypełniona płaskim ciemnożółtym kolorem.

Polonia Wilno herbWydaje się, że znak miał być minimalistyczny, ale z jakiś powodów powstało logo-koszmarek.

Ocena znaku
Lubię piłkarskie znaki, w których tarcza i motyw (symbol graficzny) zostały pomysłowo skomponowane. Herb wileńskiej Polonii zawiera element twórczy – jedną słusznie postawioną kreskę (ukośną, tworzącą dziób i szyję orła). Reszta wydaje się przypadkowa i niestarannie narysowana.

Gdy pierwszy raz ujrzałem ten emblemat, od razu pomyślałem o rebrandingu, bowiem tkwi w nim potencjał, ale razi słabość wykonania. Korekty wymagałaby cała głowa orła, bazą mogłaby być właśnie ta trafnie postawiona ukośna kreska. Możliwe, że dolne wykończenie tarczy także powinno być pod skosem, prawy bok (heraldyczny) równoległy do szyi ptaka. Gradient na koronie absolutnie zbędny, wygląda jak zaczerpnięty z logo PZPN. Także liternictwo wciśnięte między orlą głową a krawędzią tarczy wymagałoby lepszej ekspozycji.

Trzymajmy kciuki, by Polonia wróciła na piłkarskie boiska z ambitną drużyną i odświeżonym logo.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,4

*http://www.kspolonia.lt/index.php/79-aktualia/169-25-lecie-odrodzenia-sportu-polskiego-na-litwie-wlozyc-dres-bialo-czerwony
dostęp: 2015/12/22