Subiektywne TOP 10 polskich herbów sportowychZ okazji 5. urodzin serwisu wybrałem 10 najbardziej unikalnych polskich znaków spośród 291 opisanych dotychczas na stronie. Kto może pochwalić się najlepszym polskim logo?


© Autor: Jakub Malicki

Zadanie może wydać się kontrowersyjne – bo co oznacza najlepsze logo? W subiektywnym spojrzeniu grafika, który widział tysiące znaków sportowych, przez „najlepsze” rozumiem najbardziej unikalne herby od strony koncepcyjnej i projektowej. Emblematy, które po prostu najbardziej mnie zachwyciły i pozwoliły traktować jako małe dzieła sztuki.

Jeśli zaglądacie na moje kanały na Facebooku i Twitterze, to mieliście okazję w tym tygodniu śledzić kolejno dodawane znaki z krótkim uzasadnieniem. Pełna lista poniżej, a wcześniej chciałbym przedstawić Wam garść statystyk i zestawienie najbardziej popularnych wpisów na stronie, biorąc pod uwagę samą liczbę odsłon.

Najczęściej czytane wpisy

Tworząc tę stronę nigdy nie skupiałem się na liczbach, ale zależało mi na przekazaniu wartościowych treści oraz ich promocji „organicznej”. Stąd pojawiły się tutaj różne kampanie tematyczne, które miały zachęcić Was do lektury artykułów o mniej bądź bardziej znanych herbach sportowych. Nigdy na łamach serwisu nie było żadnej reklamy, ani artykułu sponsorowanego (choć przyznaję, że dostałem propozycje od firmy bukmacherskiej). Niemniej czuję, że to dobry moment, by podzielić się statystykami odwiedzin najpopularniejszych stron klubowych, jako skromne podsumowanie 5-letniej działalności pisarsko-graficznej na Polskielogo.net.

Największą popularnością spośród dotychczasowych wpisów cieszyły się konkursy: „Mistrzowski znak 100-lecia” oraz „Logo roku 2017”, które zgromadziły kolejno ponad 42 tys. i 26 tys, odsłon. Ku mojej radości, również wpis o autorskich znakach znalazł się na podium, czytany ponad 25 tys. razy! Dalej znajdują się artykuły dedykowane poszczególnym klubom sportowym, których statystyki umieszczam poniżej [stan na 26/08/2020 godz. 23:00]:

Herb klubu Legia Warszawa
Herb klubu ŁKS
Herb klubu RTS WIdzew
Herb klubu Lech Poznań
Herb klubu Wisła Kraków
Herb klubu Falubaz Zielona Góra
Herb klubu Śląsk Wrocław
Herb klubu Polonia Warszawa
Herb klubu Ruch Chorzów
Herb klubu Szombierki

Spośród klubów, które nie wywalczyły Mistrzostwa Polski w piłce nożnej, za Falubazem, uplasowały się Wisła Płock (13 046) i Sokół Pniewy (12 894). Liczby odwiedzin stron nie są powalające, ale jak wspomniałem nie zakładałem budowy serwisu newsowego, a bardziej specjalistyczny. Na koniec przeglądu danych z Analytics dodam, że większość wejść pochodzi z wyszukiwarki Google (ponad 80%), strona gdzie grafiki z polskielogo.net pojawiają się w czołówce wyszukiwań najbardziej znanych polskich klubów.

Najbardziej unikalne polskie znaki sportowe

W ramach podsumowań pięciolecia serwisu, postanowiłem także wytypować 10 znaków polskich klubów i związków sportowych, które budzą we mnie największy zachwyt. Oczywiście w tym zestawieniu nie znajdziecie autorskich projektów herbów lub odświeżonych przeze mnie znaków klubów, które bardzo cenię – ale ich recenzję pozostawiam każdemu z Was. Z okazji jubileuszu wydałem 2 odznaki z autorskimi herbami, które możecie kupić składając zamówienie na adres info@polskielogo.net.

Odznaki Fairant Kraków i Kotwica Pińsk

W poniższym zestawieniu nie znajdziecie także m.in. pierwszego herbu Polonii Warszawa czy odświeżonych przeze mnie emblematów Stali Rzeszów i Łódzkiego Klubu Sportowego, które należy docenić za niespotykany charakter na sportowej mapie Polski, ale w moim rankingu uplasowały się tuż za TOP10.

Herb WKS Śmigły WilnoSubiektywny ranking #polskiTOP10 otwiera emblemat WKS Śmigły Wilno. Jak wiecie, mam słabość do przedwojennych znaków, które urzekają prostotą i jakością wykonania odznak. Herb łączy sylwetkę orła białego z tarczą w barwach baretki Orderu Virtuti Militari. Idealnie oddaje charakter wojskowego klubu, uczestnika rozgrywek ekstraklasy w 1938 r.

Herb Szombierek BytomCudo górniczej architektury, szyb Krystyna, stał się symbolem niespodziewanego Mistrza Polski z 1980 roku. Szombierki noszą nie tyko unikalną nazwę w skali piłkarskiego świata, również herb klubu zyskał niepospolitą formę, przypominającą o związkach klubu z okoliczną kopalnią.

Herb RKS Drukarz WarszawaNiczym sędziwa, dębowa biblioteka pośród mebli z Ikei… kunsztownie wykonana odznaka Drukarza Warszawa łączy gryfa, symbol poligrafii, ze zgrabnie wkomponowaną nazwą i barwami klubu. Znak wymagałby dzisiaj odświeżenia, ale kompozycja unikalna!

Herb RTS WidzewDzięki aktywności kibiców, znak Widzew wygrywał konkursy #LogoRoku i #MistrzowskiZnak100lecia na naszej stronie. Emblemat o rzadko spotykanej, otwartej kompozycji, łączący propagandowo-robotniczą symbolikę z czasów międzywojnia i uniwersalną formę graficzną. Jako ciekawostkę podam, że element zawierający nazwę klubu, który może kojarzyć się z łódką, w pierwowzorze był flagą w czerwono-biało-czerwonych barwach z akronimem „RTS”.

Herb Ruch ChorzówNiebieska „R-ka” stała się symbolem Ruchu w 1960 roku, choć kompozycja herbu na tarczy w kształcie trójkąta Reuleaux pochodzi jeszcze sprzed II wś. Ewolucja znaku doprowadziła do opracowania formy idealnej w 1993 roku, niestety w XXI w. stłamszonej gradientami.

Herb RKS Arka GdyniaRarytas! Konik morski pojawił się w herbie gdyńskiego klubu zanim trafił na elewację tamtejszego oceanarium. Znak Arki z lat 50-60. zachwyca nie tylko unikalną kompozycją, ale i szykownym liternictwem.

Herb GKS BełchatówDziś nie powstają już takie znaki, traktowane jako zbyt ciężkostrawna potrawa w kuchni marketingowców. Na tarczy w kształcie minuskuły „b”, autor – Marek Szala – wpisał atrybuty sportowe i górnicze, czego efektem jest ten niepowtarzalny emblemat GKS Bełchatów. Szkoda, że wersja z 1987 r. została zmodyfikowana w późniejszych latach.

Herb GKS BełchatówNa podium trafia prosty herb, który świetnie ilustruje związki Polonii ze stocznią i miastem. Symbol kotwicy został inteligentnie połączony z godłem Gdańska i dopasowaną tarczą. Esencja polskiego projektowania graficznego w sporcie.

Herb Falubaz Zielona GóraZielonogórski odpowiednik rzymskiego Lupetto. Połączenie amerykańskiego snu Polaków z socjalistyczną rzeczywistością. „Mycha” została narysowana przez Bonifacego Langnera dla żużlowej drużyny z miasta, które kilka lat później zostało organizatorem Festiwalu Piosenki Radzieckiej. Wielu traktuje logo Falubazu jako plagiat, inni jako satyrę. Również przez lata budził i mój uśmiech, czy nawet politowanie… ale gdy zapoznałem się z jego długą historią i okolicznościami powstania, spojrzałem nań z innej perspektywy i doceniłem znaczenie dla pejzażu, jeśli nie polskiego żużla, to przynajmniej lubuskiego sportu.

Herb Falubaz Zielona Góra Idealny znak jest charakterystyczny, możliwie prosty i długowieczny. Od 1922 roku Akademicki Związek Sportowy korzysta z takiego prostego gryfa na tarczy francuskiej, tzw. nowożytnej. Projekt konkursowy Williama Karola Henneberga przetrwał próbę czasu, choć uległ degradacji cyfrowej, został niestarannie odwzorowany w grafice wektorowej.

Na koniec zapraszam Was do dzielenia się swoimi ulubionymi znakami sportowymi – licząc przy tym, że wyzbędziecie się kibicowskiego spojrzenia. Oczywiście herby Wisły Kraków, Legii, Lecha Poznań czy Pogoni Lwów to wspaniałe znaki graficzne, które zwykłem nazywać „kultowymi”, jednak ich znakomitość wynika z marek klubów zbudowanych długą historią i sukcesami sportowymi.