Pomezania Malbork herb klubuTropem znaków sportowych z wieńcami trafiliśmy do Malborka – kto pamięta, że mieli tam niezłą drużynę piłkarską – ręka do góry! Ręce, a raczej uściśnięte dłonie, stały się symbolem Bractwa, jak malborscy działacze nazwali klub stworzony w 1990 roku. Elegancja czy folklor?

Lata 1994-97 były jak piękny sen dla malborskiego miłośnika sportu. Miejscowa drużyna futbolowa, o unikalnej nazwie Bractwo Piłkarskie „Pomezania”, występowała na zapleczu ekstraklasy, a wśród rywali przyjeżdżających na stadion przy ul. Toruńskiej, były takie kluby, jak: Wisła, Jagiellonia, Polonia Warszawa, czy Cracovia. „Pasy” przegrały tam aż 0-4 w 1996 roku!

Debiut Pomezanii w II lidzeMeczem przeciwko Polonii malborczycy debiutowali w II lidze. 31 lipca 1994 roku przegrali 0-2 z „Czarnymi Koszulami” w Warszawie. Pierwsze zwycięstwo odnieśli tydzień później, pokonując 1-0 inny zespół ze stolicy – bielańskiego Hutnika, a 3,5 tysiąca kibiców obecnych na meczu miało powody do świętowania.

Pomezania Hutnik Warszawa w II lidzeW pierwszym sezonie na zapleczu ekstraklasy odnieśli 13 zwycięstw, zajmując 9. miejsce w końcowej tabeli II ligi. Ambicje sponsora, francuskiego biznesmena Michela Marbot (od 1991 roku właściciela fabryki makaronów „Danuta-Malma”), sięgały ekstraklasy, jednak drużyna nie zrealizowała celu. W sezonie 1995/96 zajęła 12. miejsce na koniec rozgrywek, a rok później 16. i spadła z II ligi. W następnym roku Malma przestała sponsorować klub, a piłkarze odnotowali kolejny spadek – do IV ligi. Udało się jeszcze wrócić na sezon 1999-2000 do III ligi, ale w późniejszych latach Malbork nie wychodził poza szeregi czwartoligowców. Bractwo trwało do 2006 roku, gdy klub został postawiony w stan likwidacji, a drużynę piłkarską przejął Młodzieżowy Ośrodek Piłkarski „Pomezania”.

Opinia o logo
MOP Pomezania używa herbu, który jest kopią znaku Bractwa, zmieniono jedynie nazwę w szarfie nad piłką oraz na wieńcu nazwę sponsora „Malma” zastąpiono słowem „Malbork”.

Pomezania Malbork herb klubuSzkoda, że nie postanowiono zmienić kompozycji znaku, tak by uniknąć obecnej sytuacji – gdy w dwóch miejscach pojawia się nazwa miasta.

Obecnie logo Pomezanii może wydawać się zabawne, dwie uściśnięte dłonie na tle piłki „biedrony” wyglądają na pomysł niczym ze stocka (banku grafik). W latach 90-tych XX wieku (klub został założony w 1990 roku na bazie drużyny MKKS Nogat) jednak był to herb wyróżniający się.

Warto zwrócić uwagę na nazwę – Pomezania to miano dawnej pruskiej krainy, mieszczącej się między Wisłą a Osą.

Wieniec laurowyMapa plemion pruskich; Kolekcja muzeum na zamku w Malborku

Człon nazwy „Bractwo” miał nawiązywać do symbolu Malborka – gotyckiego zamku wzniesionego przez Krzyżaków, przed wiekami siedziby Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. Jak możemy przeczytać w reportażu Jacka Kmiecika, opublikowanym w 1993 roku na łamach tygodnika „Piłka Nożna”, założyciele Bractwa pierwotnie planowali wkomponować w jego znaku czarny krzyż, lecz po konsultacjach z władzami Malborka symbolem Pomezanii stały się uściśnięte dłonie umieszczone na piłce, a do biało-czarnych (krzyżackich) barw dodano kolor złoty.

Herb Pomezanii wydaje się obecnie nieco przestarzały, choć oddajmy jego autorowi, że w oryginalny sposób połączył kilka elementów z pozoru nie pasujących do siebie (piłka, dłonie, wieniec). Znakowi przydałby się obecnie lifting, szczególnie liternictwo i układ napisów na wieńcu wymagałyby korekty.

Pomezania Malbork logo klubu

Jak oceniasz logo MOP Pomezania Malbork?

  • 3 #poprawne (30%, 18 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (28%, 17 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (21%, 13 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (13%, 8 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (8%, 5 razy oceniany)

Ilość głosów: 61

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8

Źródła:
Jacek Kmiecik „W cieniu zamku Wielkiego Mistrza” w: Piłka Nożna, 12/1993, str. 11

http://www.pomezania.pl/infopage.php?id=158

http://malbork.naszemiasto.pl/artykul/pomezania-malbork-ma-juz-25-lat-przypomnijmy-sobie-historie,3462059,artgal,t,id,tm.html