Pomorzanin Toruń herbJeden z najprostszych polskich znaków sportowych należy do 80-letniego klubu z Torunia. Pomorzanin może pochwalić się sukcesami w hokeju na trawie, piłkarze od wielu lat pozostają w cieniu laskarzy.

Hokej na trawie to dyscyplina niezwykle popularna w południowej Azji. W męskiej odmianie tego sportu najbardziej utytułowaną reprezentację ma Pakistan, a mecze przeciwko Indiom należą do najważniejszych wydarzeń sportowych w tym kraju. Także Australijczycy, Niemcy, Holendrzy, Hiszpanie i Argentyńczycy mogą pochwalić się sukcesami.

W Polsce dyscyplina ta cieszy się mniejszym zainteresowaniem, choć męska reprezentacja występowała pięciokrotnie na Igrzyskach Olimpijskich (4. miejsce w 1980 roku!) oraz sześciokrotnie w Mistrzostwach Świata. Obecnie funkcjonuje 10-zespołowa liga, w której KS Pomorzanin Toruń jest czołową drużyną – dwukrotny Mistrz Polski (1990, 2014), czterokrotny wicemistrz (1989, 2010. 2011, 2015). W halowych rozgrywkach: czterokrotny mistrz i czternastokrotny wicemistrz.

Sekcja hokejowa toruńskiego klubu została utworzona po II wojnie światowej, a drużyna piłkarska rozgrywała mecze już w 1935 roku (jako Klub Sportowy Kolejowego Przysposobienia Wojskowego „Pomorzanin”).

Po wojnie klub został reaktywowany jako KKS Pomorzanin (Kolejowy Klub Sportowy), a w 1949 zmieniono nazwę na Kolejarz (włączono do zrzeszenia). Podobnie jak inne zespoły, sportowcy toruńscy grali ze znakiem zrzeszenia, czyli monogramem „K” w kole ze skrzydełkami kolejarskimi. W tym czasie drużyna piłkarska awansowała na zaplecze 1. ligi (debiut w 1949 roku), rozgrywając w II lidze cztery kolejne sezony.

Pomorzanin Toruń herbW 1956 roku powrócono do nazwy KKS Pomorzanin. Drużyna o niebiesko-biało-czerwonych barwach znowu mogła używać historycznego znaku, z którym wróciła do II ligi (1957). Po trzech latach klub opuścił zaplecze ekstraklasy i już nigdy futboliści ze stadionu przy Szosie Chełmińskiej nie dotarli do tej klasy rozgrywek.

W 1973 roku zmieniono nazwę na MZKS Pomorzanin, po 7 latach zaś na MWKS Pomorzanin. Od 1994 roku „Pomorek” funkcjonuje jako KS Pomorzanin.

W tym miejscu warto zauważyć, że znak Pomorzanina funkcjonował w zbliżonym kształcie przez 73 lata (poza okresem włączenia do ZS Kolejarz). Przed wojną w głowicy herbu wypisany był akronim „KS KPW” (taki został utrwalony na odznace). Od 1956 roku widniał jedynie tekst „Pomorzanin” pisany wersalikami, przeważnie bezszeryfowym krojem (choć na niektórych proporczykach zastosowano szeryfowe liternictwo). Wykonawcy pamiątek z PRL-u mnożyli wersje tego bardzo prostego znaku, powyższy opracowałem na bazie proporczyka z lat 70-tych.

Ocena znaku
„Less is more” to powszechnie znana zasada projektowa, coraz bardziej popularna także w Polsce. Patrząc na logo Pomorzanina, chciałoby się rzec, że nie taki minimalizm miał na myśli Ludwig Mies van der Rohe formułując kultowy slogan. Obecna wersja eksponuje banał i pogrąża ten niezwykły w swej prostocie znak.

Jeśli istotę tego logo sprowadzimy do liternictwa, to mamy Arial-banał. Białe i czerwone pola wkomponowane w słup na trójkątnej tarczy i ten felerny czarny obrys (nawet jeśli miałby pełnić rolę ograniczającą rozlewanie się farby drukarskiej, tzw. zalewkę) zaburzający czystość znaku. Nie, znak Pomorzanina nie posłuży jako pozytywny przykład minimalizmu w projektowaniu dla sportu.

Jednak wiele nie potrzeba, by dźwignąć ten obecnie słaby znak. Wystarczy poprawić liternictwo (na bardziej unikatowy krój, najlepiej wyrysowany specjalnie dla Pomorzanina), poprawić kolorystykę (rezygnując z czarnych obrysów lub zmniejszając ich ekspozycję – są metody by to fachowo uczynić). A najprościej – wykorzystać znak z dawnych czasów (np. ten który narysowałem powyżej), choć tutaj bardziej pasowałby jednoelementowy krój pisma (grotesk).


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,4