Puszcza Niepołomice logo klubuPrzed wiekami walory Puszczy Niepołomickiej doceniali królowie Polski. Przybywali do wielkiego lasu, oddalonego 20 km od Krakowa, by odpocząć na łonie natury. Teraz Puszcza jest atrakcją dla piłkarskich globtroterów.


© Autor: Jakub Malicki

Z pozoru niewielkie, bo liczące 12,5 tys. mieszkańców, Niepołomice nie są najmniejszym miasteczkiem w historii 1. Ligi. Po prawdzie, nawet Ekstraklasa gościła w mniejszych miejscowościach – Niecieczy, Pniewach i Wronkach. Jednak w odróżnieniu od Termaliki Bruk-Betu, Miliardera vel Sokoła i Amiki, progres sportowy drużyny z podkrakowskiej miejscowości nie jest skutkiem kaprysu lokalnych biznesmenów. Puszcza dostała się na zaplecze Ekstraklasy dzięki wsparciu władz miejskich. Zajrzałem do Niepołomic przy okazji meczu ćwierćfinałowego Pucharu Polski, by poczuć klimat futbolu na skraju wielkiego lasu.


Królowie w cieniu jupiterów

Udając się z centrum Krakowa do Niepołomic, powinniście kierować się DK 75 na zachód, mijając po drodze Nową Hutę. Do miasteczka wjedziecie tuż za niepozornym mostem na Wiśle. Po chwili zobaczycie gotycki zamek, wybudowany w czasach Kazimierza Wielkiego, którego zresztą upamiętniono tam na pomniku.

Puszcza Niepołomice logo klubuNa postumencie, obok króla umieszczono jego przypadkowego chrześniaka – syna chłopa z Niepołomic, który według miejscowej legendy urodził się w nocy, gdy Kazimierz Wielki przebrany za biedaka, został ugoszczony w jego chacie.

Kilkadziesiąt metrów od zamku, poruszając się w stronę stadionu, dotrzecie do rynku, z parkingiem i kolejnym charakterystycznym posągiem – młodej dziewczyny, stojącej na głowie tura. Fontanna, z którą wiąże się legenda o bohaterskiej córce leśniczego, Justynce, która uratowała króla Stefana Batorego przed atakiem dzikiego zwierza, zabijając bestię celnym strzałem z kuszy.

Puszcza Niepołomice logo klubuZarówno sprzed zamku, jak i z niepołomickiego rynku, łatwo dostrzec stadion Miejskiego Klubu Sportowego „Puszcza”, z masztami oświetleniowymi, wystającymi nad dachami sąsiadujących z nim domów jednorodzinnych.

Stadion Puszczy NiepołomiceDzisiaj Stadion Miejski w Niepołomicach może pomieścić 2,1 tys. widzów, z których połowa zasiądzie na zadaszonej trybunie głównej. Kameralny obiekt został przebudowany w latach 2014-15, powiększony w celu spełnienia wymogów licencyjnych, obowiązujących na zapleczu Ekstraklasy.

Puszcza Niepołomice logo klubuObejrzyj fotorelację z Niepołomic >>


Trzy tygodnie temu – w czwartek 14 marca o 16:15, gdy niepołomiczanie mierzyli się z Miedzią Legnica w ćwierćfinale Pucharu Polski – trybuna główna była wypełniona po brzegi. W miasteczku dało się odzuć atmosferę piłkarskiego święta, choć nie gościli przecież żadnego z najbardziej utytułowanych polskich klubów piłkarskich, a drużynę Miedzi, z którą toczyli boje w 1. Lidze ledwie rok wcześniej. W pojedynkach na zapleczu Ekstraklasy, drużyny dwukrotnie zremisowały (2-2 w Legnicy, 1-1 w Niepołomicach), lecz tym razem to Miedź pokonała gospodarzy 1-0 po bramce z rzutu wolnego Forsell’a w 2 minucie meczu.

Tegoroczny awans do ćwierćfinału „Pucharu tysiąca drużyn” był dla futbolistów Puszczy powtórką wyczynu sprzed 2 lat, gdy również dotarli do tej fazy rozgrywek, eliminując po drodze m.in. ekstraklasowe drużyny Koronę Kielce i Lechię Gdańsk, obie po rzutach karnych. Następnie odpadli w 1/4 finału z Pogonią Szczecin (1-2, 0-2).


90 lat oczekiwania na sukces

Większość piłkarskich fanów spoza Małopolski usłyszała o Puszczy Niepołomice dopiero w XXI wieku. Na trzecim poziomie rozgrywek (w tzw. 2. Lidze) drużyna z choinką w herbie debiutowała w 2010 roku. Wówczas znak klubu bardziej przypominał proporczyk niż herb, na którym – oprócz drzewa iglastego (świerka, jodły a może modrzewia?) – znajdowała się niewielka futbolówka otoczona dębowo-laurowym wieńcem.

Puszcza Niepołomice logo klubuEmblemat ten opracowano w latach 90-tych, gdy w nazwie klubu pojawił się człon „MKS”, zamiast „LKS”. Pod patronatem zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych, „Puszcza” funkcjonowała od końca lat 40-tych.

Puszcza Niepołomice logo klubuWarto także wspomnieć, że w protoplastą zespołu był Amatorski Klub Sportowy, powstały w 1926 roku na skutek fuzji „Niepołomianki” oraz Żydowskiego KLubu Sportowego „Puszcza” (oba założone w 1923 r.). W latach 30-tych drużyna występowała w klasie C. pod nazwą „Strzelec”.


Jubileuszowa rewolucja

Największe zmiany w dziejach klubu nastąpiły jednak w drugiej dekadzie XXI wieku. W dynamicznie rozwijającym się miasteczku, postanowiono by klub sportowy został jedną z jego wizytówek. Z pomocą przyszli działacze samorządowi – Stanisław Kracik, burmistrz Niepołomic w latach 1990-2009, oraz Roman Ptak, burmistrz od 2010 r., przed laty zawodnik Puszczy. Podczas pierwszej kadencji Ptaka, klub świętował jubileusz 90-lecia oraz historyczny awans do 1. Ligi.

Puszcza Niepołomice 2013W tymże 2013 roku opracowano także nowy herb klubu – o konstrukcji tarczy przypominającej nieco emblemat Arsenalu, choć znacznie bardziej skomplikowanej formie.

W debiucie na zapleczu Ekstraklasy, Puszcza pojechała do Bełchatowa. Przegrana 0-1 ze spadkowiczem z Ekstraklasy nie okazała się jednak złym początkiem udanego sezonu. W całych rozgrywkach 2013/14 niepołomiczanie odnieśli 8 zwycięstw i 9 remisów, co nie wystarczyło do obrony pierwszoligowego bytu. Jednak w miasteczku nie zrazili się do rywalizacji na ogólnopolskim poziomie rozgrywek. Trzy lata później Puszcza wróciła do 1. Ligi, w której występuje do dzisiaj.


Opinia o znaku

Będąc na stadionie w Niepołomicach, zwróciłem uwagę, na szeroko eksponowany herb klubu. Metalowy emblemat wita kibiców już przy wejściu od strony ul. Szkolnej. Podobna wersja widnieje na trybunie głównej stadionu, nad sektorem VIP i mediów.

Stadion Puszczy NiepołomiceKibice noszą znak na szalikach, dzieciaki zaś ochoczo dają sobie go odmalować na policzkach. Widać, że mieszkańcy utożsamiają się ze swoim klubem.

Stadion Puszczy NiepołomiceNie zabrakło także sklepiku z pamiątkami, okolicznościowymi proporczykami za 40 zł, plakatami drużyny i kalendarzami w promocyjnej cenie 10 zł (w końcu był już marzec).

Stadion Puszczy NiepołomicePopularnością cieszyła się także kiełbasa z grilla za dyszkę, podawana z chlebem, musztardą lub keczupem. Atrakcja godna polecenia nie tylko groundhopperom, choć na stadionie nie sprzedawano piwa. Co bardziej spragnieni kibice musieli wyjść do pobliskiego marketu „Groszek” lub „Lewiatan”. Może kiedyś władze Puszczy wypuszczą piwo pod własną marką, wszak emblemat nie powinien sprawić problemów przy reprodukcji na etykiecie…

Znakowi klubu poświęćmy na koniec kilka słów. Jak już wspomniałem, emblemat przyjął się w gronie miejscowych kibiców, ale ja mam z nim jeden, zasadniczy problem. Patrząc na ten herb trudno jest zdefiniować barwy MKS Puszcza. Na Wikipedii i 90minut.pl wypisano „żółto-biało-zielone”, jednak z kompozycji emblematu wynika bardziej czerwień z żółtym i ewentualnie zielonym. Krzesełka na stadionie są koloru czerwonego. Ponadto, drużyna często występuje w niebieskich strojach, co także nie sprzyja jednolitej percepcji marki klubu.

Od strony projektowej znak wydaje się skomplikowany, liczne podziały tarczy i niewielkie napisy, sprawiają, że w pomniejszeniu traci czytelność. Uważam także, że rysunek drzewa iglastego mógł być bardziej wystylizowany, teraz wyglada jak skopiowany ze wzoru z lat 90. Skojarzył mi się nawet ten wyróżnik Puszczy z taką zabawkową”kulą śnieżną” – w której zamknięto małą choinkę a po jej odwróceniu, z podłoża spadają plastikowe płatki śniegu. Najsłabszym elementem tego znaku jest z pewnością liternictwo, oprócz wad funkcjonalnych (niewielki rozmiar tekstów „MKS”, „Niepołomice”, „1923”), napis „Puszcza” jest wykrzywiony nierównomiernie w stosunku do górnego łuku tarczy, pod literami dodano lekki cień. Największą zaletą zaś, że emblemat kondensuje lokalny koloryt piłkarski, pozytywny folklor, którego namiastkę poczułem na stadionie w Niepołomicach.

A Wam spodobał się herb Puszczy czy zgadzacie się z moją opinią? Zapraszam do oceniania znaku klubu w poniższej ankiecie:

Puszcza Niepołomice logo klubu

Jak oceniasz znak Puszczy Niepołomice?

  • 3 / poprawny (39%, 41 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (30%, 31 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (17%, 18 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (10%, 10 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (5%, 5 razy oceniany)

Ilość głosów: 105

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 2,8


Źródła:

Historia na stronie Puszczy Niepołomice

Pomnik Justynki na Polskaniezwykla.pl

90minut.pl

Galeria z meczu Puszcza Niepołomice - Miedź Legnica w marcu 2019 r.