Logo PZHLKomu w Polsce potrzebny jest hokej na lodzie? Dlaczego od 25 lat nie mieliśmy reprezentacji na olimpiadzie? Czy wraz ze zmianą logo, związek odniósł sukces marketingowy?


© Autor: Jakub Malicki

Szybki, efektowny i emocjonujący – jeśli miałbym przygotować ranking atrakcyjności dyscyplin sportowych według takich kryteriów, hokej na lodzie znalazłby się z pewnością na podium. Jednak w Polsce od lat, ba, od dekad, tenże widowiskowy sport nie może wypłynąć na szerokie… wody lub lodowiska – jak kto woli.

Przeczytałem kilka analiz traktujących o stanie polskiego hokeja, w których autorzy zwracali uwagę na wysokie koszty uprawiania tej dyscypliny – zarówno w kwestii wyposażenia zawodnika, jak i utrzymania lodowiska – a także zaniedbania marketingu ze strony związku oraz klubów. Jest w tym sporo prawdy, choć na stronie Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) znalazłem bardziej niepokojące dane. W Polsce mamy zaledwie (!!!) tysiąc zarejestrowanych hokeistów (oraz 2,2 tys. juniorów i 350 kobiet). Dla porównania, w futbolu mamy ponad pół miliona zawodników zarejestrowanych w PZPN (wg GUS 530 tys. w 2011). Oczywiście drużyna hokejowa występuje w 6-osobowym składzie, więc prawie o połowę mniejszym niż piłkarska, co nie zmienia faktu – że ta dyscyplina funkcjonuje w Polsce jako dość wąska nisza, ale z powodu popularności w rozwiniętych krajach, chcielibyśmy traktować ją jako masową.

Gdy porównamy liczbę hokeistów w Polsce z sąsiednimi krajami – to zrozumiemy, dlaczego od lat realnym celem naszej reprezentacji jest zaledwie utrzymanie się w światowej II lidze (Dywizji 1A).

Liczba hokeistów w krajach EuropyJeśli spojrzymy na obecny ranking męskich reprezentacji hokejowych, w pierwszej 5. znajdują się: Kanada (631 tys. hokeistów / 102 tys. seniorów), Rosja (105 tys. / 14 tys.), Szwecja (64 tys. / 16,3 tys.), Finlandia (76 tys. / 30,6 tys.) i USA (556 tys. / 158 tys.). Na koniec wyliczeń dodajmy, że 12. w rankingu Łotwa (niecałe 2 mln. mieszkańców) ma ponad 7 tys. hokeistów (5 tys. seniorów). Polska zajmuje 20. miejsce.

Jak widzimy po powyższych statystykach, w Polsce hokej ma w tej chwili niewielki potencjał i moglibyśmy o nim zapomnieć, gdyby nie… ponad 90 lat istnienia dyscypliny i kilka miejscowości z hokejowymi tradycjami.


Południowopolska dyscyplina sportu

Zastanawiające, że kluby występujące w najwyższej lidze hokeja męskiego ulokowane są na terenie 4 województw – śląskiego (GKS, Naprzód Janów i SMS U-20 PLH z Katowic, JKH GKS Jastzębie, Polonia Bytom i GKS Tychy), małopolskiego (Cracovia, Podhale i Unia Oświęcim), opolskiego (Orlik) i pomorskiego (Stoczniowiec).

Mapa klubów PHL

Oczywiste, że takie zagęszczenie klubów w rozgrywkach nie sprzyja ich popularyzacji w skali kraju. Niestety w Polsce nie mamy zbyt wielu lodowisk, by mogły tam powstawać nowe drużyny… PHL składa się ze wspomnianych 11 drużyn (z których SMS to szkółka związku), w 1. Lidze mamy kolejne 8 – więc do ośrodków hokejowych możemy doliczyć Krynicę, Toruń, Sosnowiec, Poznań i Dębicę. Do niedawna także Sanok miał silny klub, poza nim istnieje kilkanaście drużyn w II lidze, co nie zmienia obrazu hokeja, jako dyscypliny funkcjonującej głównie w południowej Polsce.

Przed laty mieliśmy bardziej zróżnicowaną mapę klubów hokejowych, a najsilniejsze występowały w Warszawie (AZS, Legia, Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie, Warszawianka oraz Polonia), Krakowie (Cracovia, Jutrzenka, Wisła, Makkabi), Lwowie (Pogoń, Czarni, Lechia), Wilno (AZS), Krynica-Zdrój (KTH), Katowice (Dąb), Łódź (ŁKS), Toruń (TKS) i Poznań (AZS).

Kluby hokejowe w 1926 r.

Dyscyplina rozpowszechniła się na terenie Polski dopiero po odzyskaniu niepodległości, Polski Związek Hokeja na Lodzie został założony w 1925 roku.


Austriacy dają lekcję pokory

Pierwszy mecz reprezentacja rozegrała w 1926 roku przeciwko Austrii (w Davos). Przegraliśmy 1-13, czyli niewiele wyżej niż pół roku temu (0-11) na mistrzostwach świata Dywizji 1A. 90 lat temu dopiero zaczynaliśmy naukę gry w hockey (jak wówczas zwano dyscyplinę), obecnie był to mecz kończący batalię w II lidze światowej (na szczęście słabsi okazali się Węgrzy i Ukraińcy, dzięki czemu utrzymaliśmy się na tym poziomie).

Od lipca selekcjonerem reprezentacji jest Kanadyjczyk Ted Nolan, przed laty lewoskrzydłowy m.in. Detroit Red Wings i Pittsburgh Penguins oraz trener Buffalo Sabres i reprezentacji Łotwy. Pozostaje nam liczyć na dobrą zmianę i zaszczepienie kanadyjskiej pasji w hokejowym środowisku nad Wisłą.

Reprezentacja Polski w hokeju na Mistrzostwach Świata w DavosReprezentacja Polski w hokeju na Mistrzostwach Świata w Davos 1935 r.; Źródło: NAC / Koloryzacja: Jakub Malicki

Największe sukcesy w hokeju odnieśliśmy w międzywojniu – 4. miejsce na Mistrzostwach Świata (1931) oraz na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles (1932), gdzie jednak brały udział tylko cztery drużyny: Kanada, USA i Niemcy).


Ewolucja znaku PZHL

Dotarłem do znaku Polskiego Związku Hokeja na Lodzie z okresu międzywojennego. Niestety oryginalny wzór był monochromatyczny, więc możemy jedynie domyślać się wypełnienia kolorami.

Logo PZHLWarto zwrócić uwagę na prostotę i uniwersalność tego znaku, ułożenie akronimu na krzyż z kijami hokejowymi to kompozycja, którą znajdziemy w wielu współczesnych znakach (np. Kontynentalnej Hokejowej Ligi).

Po wojnie znak ten został wzbogacony o godło Polski umieszczone na dodatkowej tarczy. Wspomnijmy, że reprezentacja utrzymywała się w europejskiej czołówce do połowy lat 70-tych, z najlepszym osiągnięciem w 1975 roku – 5. miejscem na MŚ. W 1992 roku zagraliśmy po raz ostatni na Igrzyskach Olimpijskich, 10 lat później pożegnaliśmy na dobre elitę Mistrzostw Świata, spadając do Dywizji 1A.

Logo PZHL

Co ciekawe, na materiałach z początku lat 90-tych znajdziemy jeszcze orła bez korony (powyżej z prawej). W nowe tysiąclecie PZHL wchodził z odświeżonym znakiem – zawierającym dokładnej odwzorowane godło państwa. Co ciekawe, orzeł miał na nim złotą koronę, ale autor pozostawił mu białe (srebrne) szpony…

Logo PZHLW 2015 roku Polski Zwiążek Hokeja na Lodzie zaprezentował zupełnie nowe logo, bardziej efektowne od poprzedniego, pozbawione kopii Godła RP. Jak można wyczytać w komunikacie prasowym, związek został zmuszony do zmiany logo przez Ministerstwo Sportu, gdyż w świetle ustawy o godle, polskie związki sportowe nie mają praw do jego wykorzystywania.


Opinia o znaku

Rebranding związku sportowego w XXI wieku to okazja zakomunikowania szerszej zmiany, zarówno wizerunku, jak i profesjonalizacji organizacji. Czy w PZHL udał się ten proces? Trudno oceniać po dwóch latach, na pewno posiadanie profesjonalnie wykonanego logo i księgi znaku należy pochwalić. Niestety odświeżenie wizerunku nie dotknęło znaków rozgrywek, które są niespójne – wyglądają na amatorskie realizacje.

Logo Polskiej Ligi Hokeja, PLHKW zestawieniu ze znakami lig, nowe logo PZHL pozytywnie się wyróżnia, od strony projektowej znacznie je przerasta. Zawiera dynamiczną sylwetkę orła w biało-czerwonych barwach i z subtelnie dodaną złotą koroną. Dodatkowo tarcza przypomina obrys granic Rzeczypospolitej.

Logo PZHLFragmenty księgi znaku PZHL; Źródło: pzhl.org.pl/


Symbolika narodowa jest tu czytelna, choć całość wydaje się przekombinowana. Skoro mamy nawiązania do narodowej symboliki poprzez barwy i orła, to kształt granic wydaje się zbędny. Jednak dla mnie najgorszy jest krążek wrzucony na skrzydle orła, rozumiem, że próbowano nawiązać do dyscypliny, że znak pozbawiony tego elementu mógł nie kojarzyć się z hokejem, ale tutaj najzwyczajniej w świecie „przedobrzono”. Dodatkowo, krążek sprawia wrażenie, jakby został wycelowany w naszego orła i uderza go w szyję (trajektoria lotu vs skrzydło).

Szkoda, bo gdy przejrzałem księgę znaku to cała realizacja wydaje się na poziomie – bo i orzeł oryginalnie wyrysowany, i zastosowany font Brandon Grotesque – niespotykany w polskich identyfikacjach sportowych. Zwróćmy uwagę, że wersja uproszczona na czerwonym tle wygląda znacznie lepiej od pełnokolorowej i byłaby doskonała, gdyby nie ten zabłąkany krążek… Poza tym, szkoda, że nie ograniczono tonacji podstawowego znaku do bieli, czerwieni i złotego, gdyż czarny i szary potęgują odczucie przesady.

Logo PZHLLogo PZHL na czerwonym tle; Źródło: pzhl.org.pl/


W moim przekonaniu, zmiany wizerunkowe hokeja powinny zostać zainicjowane w związku, ale spotęgowane w lidze i klubach. Recepta dość oczywista, ale jak się okazuje w polskich warunkach na razie trudna do zrealizowania. Na pewno dobrym krokiem będzie stworzenie wspólnej platformy dla wszystkich rozgrywek, niedawno pojawiła się strona o osobliwej domenie www.polskahokejliga.pl

Logo PZHLNowy serwis Polskiej Hokej Ligi; Źródło: polskahokejliga.pl/


Strona nazbyt ascetyczna na ten moment, ale gdy zostanie wzbogacona o elementy wizualne, multimedia, powinna być wizytówką ligi. Kluby muszą zacząć promować się nawzajem, bo tylko wtedy pojawi się możliwość zbudowania marki ligi i zainteresowania szerszej publiczności, a w dalszej kolejności większej otwartości młodzieży na tę piękną dyscyplinę sportu. Dopóki środowisko hokejowe nie znajdzie recepty na stworzenie hokejowej mody w Polsce, dopóty będzie trwała prowizorka i brak wyników reprezentacji. No chyba, że Ted Nolan zacznie czarować. Kibicuję zmianom w hokeju, bo jest to jedna z najbardziej pasjonujących dyscyplin sportowych, a u nas nie może wyjść z cienia przeciętności od lat.

Logo PZHL

Jak oceniasz znak Polskiego Związku Hokeja na Lodzie?

  • 3 / poprawny (37%, 46 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (27%, 33 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (18%, 22 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (15%, 18 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (4%, 5 razy oceniany)

Ilość głosów: 124

Loading ... Loading ...


Ocena znaku polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 3,4


http://www.iihf.com/iihf-home/countries/poland/
http://www.iihf.com/home-of-hockey/championships/world-ranking/mens-world-ranking/2017-ranking/
https://wpolityce.pl/sport/241533-polski-hokej-czyli-syndrom-emeryta-za-malo-srodkow-by-zyc-za-duzo-by-umrzec
http://hokej.net/pl/news,artykul,5,43536,felieton-kibica-polski-hokej-polska-liga-i-marketing.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Polski_Zwi%C4%85zek_Hokeja_na_Lodzie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Reprezentacja_Polski_w_hokeju_na_lodzie_m%C4%99%C5%BCczyzn#cite_note-50
https://pl.wikipedia.org/wiki/Polska_Hokej_Liga
http://www.hokej.net/pl/kadra/44/news,artykul,8,35983,nowe-logo-pzhl.htm

dostęp: 2017/10/19