RKS Radomiak logo klubuPewnie narażę się fanom „Zielonych”, analizując datę założenia ich klubu. Bo jaki to był Radomiak przed wojną, skoro klub powstał przy fabryce „Bata”? Faktem jest za to sezon w elicie – krótki epizod, który zapisał Radom w tabeli wszech czasów eksraklasy piłkarskiej.


© Autor: Jakub Malicki

Z Radomia bliżej do Kielc, niż do Warszawy, jednak prawie dwie dekady temu miasto znad rzeki Mlecznej, zostało włączone do województwa mazowieckiego. Rozważano wówczas utworzenie woj. staropolskiego, którego Radom byłby jedną ze stolic (obok Kielc), jednak finalnie oba miasta weszły w skład odrębnych jednostek samorządu terytorialnego.

Także w 2013 roku radomianie wyszli z inicjatywą usamodzielnienia się od Warszawy, przekonując, że miasto traci ekonomicznie i wizerunkowo na egzystencji w największym polskim województwie. Warto wspomnieć, że obecnie mają tam największe bezrobocie spośród polskich miast (17,4%), a otaczający je powiat radomski jest na 4. miejscu pod względem liczby bezrobotnych. Największe (28,7%) odnotowano w sąsiednim powiecie szydłowieckim. A przed laty ten region był jednym z większych ośrodków przemysłowych w Polsce, należał do Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Przed wojną także sportowo Radom związany był z Kielcami, tamtejsze kluby, m.in.: RKS, Strzelec, Czarni, Broń, Barkochba, występowały w rozgrywkach organizowanych przez Kielecki OZPN (do 1936 r.). Założony w 1910 roku RKS Radom dwukrotnie wygrał klasę A i brał udział w eliminacjach o Ligę (1929, 1931 – odpadając w pierwszej fazie). Do tradycji tego klubu nawiązuje Radomski Klub Sportowy „Radomiak”, który po fuzji z nim przyjął jego datę założenia. A przecież oba kluby rywalizowały w powojennej klasie A…


Z fabryki obuwia do ekstraklasy

Na pierwszych odznakach klubu widniał jednak rok 1945 (a na jednej nawet 1943 – czy jednak nie był to błąd grawera?). Wtedy to założono fabryczną drużynę KS Bata, przy radomskich zakładach obuwniczych o takiej samej nazwie.

RKS Radomiak logo klubuCzechosłowacka firma obuwnicza „Bata” otworzyła zakład w Radomiu tuż przed wybuchem II wojny światowej. W 1947 została znacjonalizowana i przemianowana na Radomskie Zakłady Obuwia. Podobnie jak krakowska Garbarnia, tak i KS Radomiak trafił podczas reorganizacji sportu najpierw do zrzeszenia Związkowiec, a od 1951 r. do ZS Włókniarz.

Związkowiec Radom Włókniarz logo klubuRadomski Włókniarz grał w II lidze do 1952 roku, po czym spadł o poziom niżej. Jeszcze gorzej wiodło się sąsiadom z Radomskiego Koła Sportowego, który to klub borykał się z problemami finansowymi (pod opieką podmiotów miejskich), a w 1964 roku stracił stadion. W jego miejscu zbudowano węzeł drogowy, który otacza obecnie plac ks. Romana Kotlarza. Piłkarze „biało-czerwonych” odchodzili do Radomiaka, a trzy lata później połączono oba kluby.

RKS Radomiak logo klubuNowy klub przyjął tzw. „tradycje” RKS – czyli rok założenia 1910, bo herb i barwy miał takie jak Radomiak. Jak to w Polsce bywa, fuzja pozwoliła działaczom napisać nową historię klubu i dlatego w metryce (i nawet logo!) RKS Radomiak znajdziemy rok 1910, zamiast 1945 lub 1967…

Fuzja przyniosła korzyści po 5 latach, gdy Radomiak wrócił do III ligi, a po kolejnych 5 drużyna sponsorowana przez „Radoskór” powróciła na zaplecze ekstraklasy. Sezon 1974/75 zakończyła na miejscu spadkowym (14 na 16 drużyn) i kolejne 2 lata spędziła w III lidze. Początek lat 80-tych przyniósł radomianom drugoligowe derby, w których Radomiak rywalizował z Bronią. W 1984 roku potwierdził dominację w mieście, wygrał rozgrywki w grupie II i awansował do ekstraklasy! Za to sąsiedzi, sponsorowani przez miejscową fabrykę broni, spadli do III ligi.

W następnym sezonie piłkarze Radomiaka zaskakująco dobrze radzili sobie w I lidze. Rozgrywki rozpoczęli od dwóch zwycięstw (3-0 nad Bałtykiem i 1-0 nad ŁKS.

RKS Radomiak logo klubuW rundzie jesiennej pokonali jeszcze sensacyjnie Widzew (1-0), Wisłę (1-0) i Motor (3-0), co dało 5. miejsce w tabeli po 15. kolejkach. Jednak na wiosnę przytrafiła im się słabsza forma, a seria 9 meczów bez zwycięstwa doprowadziła do zjazdu radomian w tabeli, a następnie walki o utrzymanie do końca rozgrywek. Mimo wysokiego zwycięstwa nad Górnikiem Wałbrzych (5-1) w ostatniej kolejce, zabrakło Radomiakowi 2 bramek do pozostania w elicie. Śląsk Wrocław również zgromadził 25 punktów, jednak dzięki lepszemu bilansowi bramek utrzymał się w I lidze. Radomiak wraz z Wisłą musiały przełknąć gorycz degradacji, dla radomian był to koniec absolutny, gdyż do ekstraklasy nigdy już nie wrócili.

14. miasto w Polsce, zamieszkane obecnie przez 216 tysięcy mieszkańców, miało więc tylko sezon w ekstraklasie. Na jej zapleczu bilans Radomiaka zatrzymał się na 20 sezonach, ostatni raz w 2006 roku. Szeregi drugoligowców opuszczał pod nazwą RTP Radomiak. W następnych latach przechodził kolejne przeobrażenia i zmiany nazw (Radomiak Ariel), wreszcie od 2008 roku nosi nazwę Radomski Klub Sportowy „Radomiak 1910” Radom.

RKS Radomiak logo klubuZa dwa tygodnie rozpoczną walkę o powrót na drugi poziom rozgrywek, po 19. kolejkach 2. Ligi zajmują pozycję wicelidera z dziesięciopunktową przewagą nad 4. w tabeli Siarką.


Opinia o znaku

Czy obecny herb Radomiaka jest równie efektowny, jak gra drużyny w ostatnim czasie? Emblemat nazwany niegdyś przez redaktora serwisu „Z czuba” „najpaskudniejszym herbem po tej stronie Karpat” i wspomnieniem grafu z lekcji matematyki w szkole podstawowej, niewątpliwie jest osobliwością graficzną w polskim sporcie.

Pięć kół zbudowało tarczę tego znaku, ale z symbolem sportu, takim jak flaga olimpijska, łączy je co najwyżej ich ilość… W rzeczywistości znak Radomiaka przypomina bardziej rozwarty kielich kwiatu, niż herb sportowy. W dodatku z nieświeżym liternictwem – kultowy Arial – i zbyt cienkim obrysem tarczy. Herby z PRL-u miały znacznie bardziej wyrazistą i przyjemniejszą dla oka postać.

RKS Radomiak logo klubuMoje wątpliwości budzi także rok założenia wypisany na polach tarczy. Oczywiście nikt nie zabroni radomianom świętowania kolejnych okrągłych jubileuszy w latach zakończonych zerem, jednak zauważmy, że na pierwszych odznakach widniał inny rok założenia. I postępując zgodnie z własną tradycją, rok 1945 winien tam pozostać…

Wszystko można zmienić – powiecie, wszak nie tylko wino im starsze tym lesze.. ale czy dolanie z innej beczki, nawet tej szlachetnie przedwojennej, sprawi, że napój zyska doskonały bukiet?

RKS Radomiak logo klubu

Jak oceniasz obecne logo Radomiaka?

  • 1 $koszmarne (51%, 55 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (21%, 22 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (10%, 11 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (10%, 11 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (7%, 8 razy oceniany)

Ilość głosów: 107

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8

Źródła:
http://wojewodztwo-staropolskie.com/

http://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/bezrobocie-w-polsce-2016-wojewodztwa-powiaty,82762.html

http://radomiak.pl/klub/historia,2.htm

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sport_w_Radomiu

https://pl.wikipedia.org/wiki/Radomiak_Radom_w_sezonie_1984/1985

http://www.zczuba.sport.pl/Zczuba/1,138263,4371584.html

dostęp: 2017/02/15

Jan Goksiński: Klubowa historia polskiej piłki nożnej w latach 1945-70