Radunia Stężyca herbDziesięć lat minęło, od kiedy zaprojektowałem logo dla kaszubskiej drużyny noszącej nazwę miejscowej rzeki. Finalny znak jest eklektyczny, łączy bowiem finezyjny monogram z minimalistyczną tarczą.

Na wstępie zapyta czytelnik – czy logo może być eklektyczne, biorąc pod uwagę swoją minimalistyczną z natury formę? Odpowiedź może być twierdząca, z zastrzeżeniem – że ostateczny projekt będzie precyzyjnie wykonany i zharmonizowany. Czy znak Raduni taki jest – zostawiam Wam ocenę – dzisiaj pierwszy raz możecie wypunktować moją pracę poprzez poniższą ankietę…

Ale zanim klikniecie, przeanalizujmy przesłanki, które doprowadziły do powstania takiego właśnie herbu Klubu Sportowego „Radunia” Stężyca:

Rzeka Radunia
Leniwie przepływająca przez 11 kaszubskich jezior struga, niegdyś wyznaczała fragment granicy Wolnego Miasta Gdańska.*. Na przełomowym odcinku, gdzie rzeka meandruje między wzgórzami morenowymi, utworzono rezerwat krajobrazowy z podmokłymi łąkami i grądami.

Stężyca
Zamieszkana przez ponad 2 tysiące ludzi wieś w centralnej części Pojezierza Kaszubskiego, położona między jeziorami: Stężyckim a Raduńskim Górnym. Gmina posługuje się znakiem – w formie herbu, którego tarcza podzielona jest niebieską listwą na pola: czerwone i zielone.

Stężyca herbNa obu polach znajdują się litery „S”, inicjał na górze w koronie. Jest to nawiązanie do istniejących przed 1920 roku dwóch wsi: Stężycy Królewskiej i Szlacheckiej**, oddzielonych Radunią.

Klub Sportowy „Radunia”
Miejscowa drużyna piłkarska powstała w 1982 roku. Rywalizuje w gdańskiej klasie okręgowej, choć zespół występował także w IV lidze. Kilkakrotnie trenerem Raduni był Janusz Kupcewicz, 20-krotny Reprezentant Polski jako zawodnik Arki Gdynia i Lecha Poznań.

Do 2006 roku Radunia nie miała własnego herbu (posługiwała się wspomnianym wyżej znakiem Stężycy) ani ustalonych barw. Wówczas zgłosił się do mnie członek klubu z pytaniem o możliwość zaprojektowania znaku. Przedstawiłem kilka propozycji, m.in. logo oparte na połączeniu inicjałów klubu „R” i „S” w elegancki monogram, stylizowany na meandrującą rzekę.

Radunia Stężyca monogramPoczątkowo znak pozbawiony był nazwy klubu, zawierał jedynie monogram na tarczy. W trakcie wykonywania projektu zapadła decyzja, że klub będzie posługiwał się barwami zielono-żółto-niebieskimi. Poproszono mnie także o dodanie nazwy klubu do tarczy. Musiałem lekko przekomponować herb, zdecydowałem o wykonaniu go w tonacji niebiesko-białej z akcentem w postaci zielonych i żółtych pól na górze tarczy.

Ocena znaku
Jak zwykle nie pokuszę się o ocenę własnej pracy, ale od dzisiaj możecie zrobić to Wy! Zapraszam do wystawiania not temu projektowi, łączącemu finezyjną kreskę monogramu z prostą w formie, lecz zwężającą się ku górze tarczą. Ciekawe czy bardziej podobają Wam się znaki eleganckie, finezyjne czy jednak „mniej zawsze znaczy więcej”?

Radunia Stężyca herb

Jak oceniasz logo Raduni Stężyca?

  • 4 #wartościowe (59%, 10 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (35%, 6 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (6%, 1 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (0%, 0 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 17

Loading ... Loading ...

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Radunia_(rzeka)
dostęp: 2016/02/12

**https://pl.wikipedia.org/wiki/Stężyca_(województwo_pomorskie)
dostęp: 2016/02/12