SS Rapid Łódź logo klubuRapid znaczy „szybki”, jednak niemieckiemu klubowi z Łodzi nie udało się zrobić ekspresowej kariery w polskim sporcie. Za to sportowcy z ulicy Bandurskiego mieli niezwykłe logo, obok którego nie mogłem przejść obojętnie.

Przedwojennej Łodzi nie można uznać za najsilniejsze sportowo miasto w Polsce. Jednak zdecydowanie była najbardziej intrygującym, dzięki swej różnorodności kulturowej. Swoista mieszanka wpływów polskich, niemieckich, żydowskich i rosyjskich, która miała swoje odbicie także w sporcie. Nic dziwnego, że powstały tam takie osobliwości futbolowe na polskich ziemiach, jak Newcastle czy Rapid.

Łódzkie Stowarzyszenie Sportowe „Rapid” zostało utworzone w 1922 roku. Jego założycielami byli mieszkańcy pochodzenia niemieckiego, spośród których wymieńmy: buchaltera Alfonsa Kelle czy urzędników Artura Kelle, Romana Michalczewskiego i Adama Benke. Jak czytamy w książce Andrzeja Bogusza[1], stowarzyszenie miało „realizować rozwój sportu amatorskiego wśród członków i ich rodzin w sekcjach: kolarskiej, piłki nożnej, gimnastycznej i lekkoatletyczne oraz urządzać publiczne konkursy z innymi organizacjami sportowymi”. Tak ujęto jego cele w statucie z 1922 roku.

Siedziba Rapidu zmieniała się kilkakrotnie, początkowo istniała przy ulicy Wólczańskiej, później Karolewskiej i w końcu Bandurskiego. Nieopodal dworca (obecnie znanego jako Łódź Kaliska) znajdował się plac sportowy, na którym drużyna rozgrywała mecze.

O sportowych dokonaniach Rapidu nie było głośno, drużyna widnieje w tabelach klasy C Łódzkiego OZPN. W 1922 roku spotkali się tam z Widzewem, który wtedy zaczynał swój marsz w hierarchii ligowej.

SS Rapid Łódź logo klubu Jak można wyczytać w Encyklopedii Piłkarskiej FUJI, mecz zakończył się zwycięstwem Widzewa w stosunku 4-1.[2]

Skąd wzięła się tak wielce unikatowa w polskiej rzeczywistości nazwa Rapid? Jasnej odpowiedzi nie znajdziemy, choć patrząc na barwy klubu oraz kontekst historyczny – mogę pokusić się o tezę, że nawiązywała do wiedeńskiego Sportklub „Rapid”, jednego z najsilniejszych klubów w Europie Środkowej w tamtym czasie.

Rapid Wiedeń został założony w 1899 roku, od 1904 roku nosił barwy biało-zielone (wcześniej czerwono-niebieskie). Przed wybuchem II wojny światowej dwunastokrotnie wygrywał Mistrzostwa Austrii. W 1941 roku został nawet Mistrzem… Niemiec!

Klub rywalizował z polskimi drużynami jeszcze w czasach zaborów, zapisał się np. w archiwach Cracovii, gdy w 1913 roku trzykrotnie pokonał „Pasy”.[3]

Cracovia-Rapid Wiedeń logo klubuDwa zwycięstwa Austriacy odnieśli w Krakowie (3-1, 2-1), w rewanżu u siebie wygrali aż 4-1. Choćby te spotkania wskazują, jak silna wówczas była to drużyna, skoro wykazała wyższość nad jednym z mocniejszych polskich zespołów.

Inne znane kluby o nazwie Rapid, to ten z Bukaresztu (założony w 1923 roku) czy amerykański Colorado Rapids (utworzony w 1995 roku). W Polsce mieliśmy Rapid Wełnowiec (1953 – jedenaście lat później wszedł w skład tworzonego GKS). Obecnie we wrocławskiej klasie A występuje drużyna o nazwie Rapid Domaniów.

Ocena znaku
Jak wspomniałem we wstępie, logo Rapidu zainteresowało mnie odkąd pierwszy raz ujrzałem je w katalogu Strycharskiego. Jawi się jako bardzo oryginalne w polskiej rzeczywistości sportowej. Gwiazda ośmioramienna może kojarzyć się np. z różą wiatrów, czy właśnie do tego symbolu odniósł się autor znaku klubu? Emblemat został uwieczniony na co najmniej trzech wersjach odznaki i kilku okolicznościowych. Co ciekawe, w 1926 roku wydano także odznakę z dopiskiem „Za gorliwość”.

Warto zwrócić uwagę na dokładność wyrysowania znaku, szarfa została harmonijnie wkomponowana w gwiazdę i całość wydaje się spójna. Według mnie zbędnym elementem jest białe pole z akronimem „SS”…

Jak wiemy dzisiaj, skrótowcowi temu historia dopisała koszmarne znaczenie. W międzywojennych realiach łódzkich „SS” raczej nie przemycał żadnej ideologii, najprościej w świecie kondensował człon nazwy „Stowarzyszenie Sportowe” i był wykorzystywany wcześniej niż naziści utworzyli swoją zbrodniczą formację Schutzstaffel. Litery te w żaden sposób nie przypominały symbolu „eskadry ochronnej”. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej, akronim ten widniał w nazwie klubu Newcastle, potem był SS Union, SS Rapid i w końcu SS Pogoń.

SS Rapid Łódź logo klubu

Jak oceniasz logo SS Rapid Łódź?

  • 4 #wartościowe (48%, 14 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (34%, 10 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (10%, 3 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (3%, 1 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (3%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 29

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 4,0

[1] Andrzej Bogusz: Dawna Łódź sportowa 1824-1945; Łódź 2007
str. 226
[2]Andrzej Gowarzewski: Encyklopedia Piłkarska Fuji: Kolekcja Klubów, tom 5. Widzew oraz dawni łódzcy ligowcy; Katowice 1998
str. 60

[3]Tadeusz Dobosz, Janusz Kukulski: 60 lat SKS Cracovia 1906-1966; Kraków 1966
str. 44