Resovia herb W Rzeszowie świętują 110-te urodziny Resovii, choć nie wszyscy historycy są zgodni co do roku założenia klubu. Markę rzeszowskich „Biało-Czerwonych” rozsławiają w ostatnich latach siatkarze, obecni Mistrzowie Polski.

Siedem tytułów Mistrza Polski w siatkówce (1971, 1972, 1974, 1975, 2012, 2013, 2015) plasuje rzeszowian na 4. miejscu w klasyfikacji medalowej mistrzostw Polski w siatkówce mężczyzn. Także logo Asseco Resovii warto tu pokazać – jako przykład prostego i estetycznego znaku sportowego:

Asseco Resovia logoNie jestem zwolennikiem dopisywania nazw sponsorów do znaków klubów, ale w Rzeszowie projekt wypadł nadzwyczaj zgrabnie.

Piłkarze grają pod szyldem CWKS Resovia i obchodzą w tym roku jubileusz 110-lecia powstania klubu. Rok założenia 1905 kwestionowany jest przez wielu historyków. Nawiązuje bowiem do rywalizacji miejscowych szkolnych drużyn piłkarskich o nazwach: „championi”, „Czerwono-czarni”, „Czarni”, „Rzeszowianie” z drużynami galicyjskimi, natomiast formalne założenie Resovii odbyło się w 1910 roku (jako Koła Sportowego w Rzeszowie).

Historia znaku
Pierwszy emblemat Resovii został utrwalony na odznace (z 1907 roku wg strony Resoviacy.pl*), nie mam pewności czy kolory tam prezentowane są autentyczne.

Także przedwojenna odznaka KS Resovia z tarczą przeciętą na dwa pola: czerwone i niebieskie, zastanawia (przed II Wojną Światową Rada Miasta chciała zatwierdzić herb z białym krzyżem kawalerskim na czerwonym polu).

Epoka wojskowa w dziejach „Biało-Czerwonych” zaczęła się w 1933 roku, gdy Resovia została połączona z drużyną 17. Pułku Piechoty, tworząc klub o nazwie WCTS Resovia. W trakcie II Wojny Światowej formalnie zawieszono działalność klubu, rozgrywano mecze konspiracyjne.

Po wojnie klub reaktywowano pod nazwą KS Resovia. W trakcie porządków stalinowskich włączono rzeszowian do zrzeszenia Ogniwo.

Resovia herb W latach 50-tych zmieniono nazwę na MZKS Resovia, a w 1967 roku na CWKS Resovia – po fuzji z WKS Bieszczady.

Resovia herb Drużyna była blisko awansu do I ligi, zdobywając wicemistrzostwo II ligi w sezonie 1982/83. Wówczas do ekstraklasy awansował jednak tylko Motor Lublin.

Znak w pionowe biało-czerwone pasy funkcjonuje prawdopodobnie od lat 50-tych, kilkakrotnie zmieniany był kształt jego tarczy oraz rysunek krzyża maltańskiego (z herbu Rzeszowa).

Resovia herb Powyższy herb z niebieskim krzyżem został opracowany na bazie odlogo (wydaje się, że krzyż powinien być biały). Był używany w latach 80-tych, naprzemiennie z innymi wzorami!

Ocena znaku
Spośród znaków Resovii, najlepiej prezentuje się ten… siatkarski. Piłkarski emblemat z lat 70-tych także miał klarowną kompozycję, choć trapezo-podobna tarcza nie jest wyrafinowanym symbolem.

Obecny herb CWKS wydaje się zbyt skomplikowany. Napisy tracą czytelność przy pomniejszeniu, wieniec wydaje się zbędny. Emblemat jawi się jednak jako charakterystyczny, dzięki zestawieniu herbu Rzeszowa z pasiastym tłem spełnia funkcję odróżniającą.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,0

*http://www.resoviacy.pl/res_muzeum_odlogo_klubowe.html
dostęp: 2015/11/12