Rewera Stanisławów logo klubuPróbowali pięciokrotnie, za każdym razem bez powodzenia. Stanisławowianie nie doczekali się awansu do polskiej ekstraklasy… A ich patron, hetman Potocki, mógłby zazdrościć marszałkowi Rydzowi-Śmigłemu, którego przydomek widnieje w 1-ligowej tabeli wszech czasów.

Cofnijmy się o 85 lat. W październiku 1931 roku zwycięzca lwowskiej klasy A, drużyna Rewery Stanisławów podejmowała wojskowych z Siedlec w trzecim, dodatkowym meczu eliminacji o Ligę. Wcześniej na swoim boisku stanisławowianie pokonali 2-1 tenże WKS 22pp, w rewanżu ulegając jednak 1-6. Obie ekipy pokonały także Hallerczyka Równe, stąd zgromadziły po 6 punktów w grupie barażowej i konieczny był trzeci mecz na neutralnym terenie (w Przemyślu), by wyłonić kandydata do dalszych gier. Okazała się nim drużyna z Siedlec, która pokonała Rewerę 3-0 i dzięki temu mierzyła się z kolejnymi rywalami w walce o Ligę (WKS Brześć i Naprzód Lipiny), osiągając swój cel, o czym więcej będzie przy okazji wpisu o rozgrywkach w 1932 roku.

Następna okazja awansu nadarzyła się 3 lata później, gdy Rewera wygrała stanisławowską ligę okręgową (utworzoną w 1934 roku) i potem okazała się najlepsza w pierwszej fazie eliminacji o Ligę. Rewera wyprzedziła wtedy m.in. spadkowicza z Ligi – Czarnych, lecz w półfinale musiała uznać wyższość Śląska Świętochłowice (2-1 u siebie, 0-5 w rewanżu).

Rewera Stanisławów logo klubuMecz Śląska Świętochłowice z Rewerą Stanisławów w 1934 roku; Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wygrane ligi okręgowej także w 1935, 1937 i 1938 roku, dają podstawy by uznać Rewerę za najsilniejszy klub województwa stanisławowskiego. Za słaby jednak, by przekroczyć progi Ligi, a może niechętnie tam widziany? Reprezentował najdalej na południe wysunięte województwo II Rzeczypospolitej, leżące przy granicy z Rumunią (a także Ukrainą i Czechosłowacją). Spośród 1,5 mln mieszkańców województwa stanisławowskiego (1931 rok), znaczną większość stanowili Ukraińcy (choć w samym Stanisławowie proporcje były odwrotne – na 60-tysięcy mieszkańców, prawie połowę stanowili Polacy, 36% Żydzi a ponad 10% Ukraińcy i Rosjanie).

Rewera Stanisławów logo klubuRewera została założona w 1908 roku, a jej nazwa nawiązywała do przydomka hetmana Stanisława Potockiego (który często wtrącał do swoich wypowiedzi zwrot „re vera” (z łacińskiego „w rzeczy samej”). Jego syn, hetman Andrzej Potocki założył miasto w XVII wieku, nadając mu nazwę Stanisławów.

Do wybuchu I wojny światowej drużyna grała pod nazwą Stanisławowski Klub Sportowy „Rewera”, w II RP zmieniono nazwę na WCKS Rewera (Wojskowo-Cywilny Klub Sportowy). Wybuch II wojny zakończył działalność klubu, rozgrywającego mecze na stadionie za Parkiem Potockich.

Spartak Prykarpatia logo klubuW późniejszych latach grywał tam ukraiński Spartak Stanisławów (po zmianie nazwy miasta w 1962 r. Spartak Iwano-Frankiwsk, później przemianowany na Prykarpatia). Oczywiście, poza obiektem, ten klub nie miał nic wspólnego z Rewerą, a jego znaki przytaczam jako ciekawostkę.

Opinia o znaku
Przetrwało kilka pamiątek po drużynie stanisławowskiej Rewery. W Muzeum Sportu i Turystyki możecie obejrzeć jej proporzec z 1936 roku.

Rewera Stanisławów logo klubuWielu z Was widziało pewnie zdjęcie odznaki w Encyklopedii Piłkarskiej FUJI (tom 4: „Lwów i Wilno”). Na bazie tej odznaki zrekonstruowałem logo klubu w postaci czerwono-czarno-niebieskiej chorągwi.[3]

Flaga występuje w znakach wielu drużyn piłkarskich, więc logo Rewery nie jest wybitnie oryginalnym symbolem. Wyróżnia się barwami i wcięciem z lewej strony (patrząc zgodnie z regułami heraldyki).

Rewera Stanisławów logo klubuZawodnicy Rewery Stanisławów w 1938 roku; Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Na koniec wspomnijmy o emblemacie, który zawodnicy Rewery nosili na koszulkach. Monogram „R” zdobił torsy piłkarzy stanisławowskich, wydaje się jednak, że głównym symbolem klubu była czerwono-czarno-niebieska chorągiew.

Rewera Stanisławów logo klubu

Jak oceniasz znak Rewery Stanisławów?

  • 4 #wartościowy (49%, 17 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (20%, 7 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (14%, 5 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (9%, 3 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (9%, 3 razy oceniany)

Ilość głosów: 35

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8

[1] http://stanislawow.net/historia/sport.htm
dostęp: 2016/10/18
[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Rewera_Stanis%C5%82aw%C3%B3w
dostęp: 2016/10/18
[3] Encyklopedia Piłkarska FUJI, tom 4: Lwów i Wilno w ekstraklasie; Katowice 1997
str. 119
[4] https://pl.wikipedia.org/wiki/Iwano-Frankiwsk
dostęp: 2016/10/18