RKS Raków herb klubuPrzy jednej z największych polskich hut żelaza funkcjonował klub, który zagrał w finale Pucharu Polski. Z hutniczymi kominami w znaku Raków awansował do ekstraklasy, a po rozstaniu z możnym sponsorem trafił do IV ligi.


© Autor: Jakub Malicki

Opowieść o Robotniczym Klubie Sportowym „Raków” mogłaby być kopią wpisu o „Stali” ze Stalowej Woli. Oba kluby powstały w czasach międzywojennych, następnie były wspierane przez kombinaty metalurgiczne, a w latach 90-tych XX wieku osiągnęły apogeum, czyli poziom ekstraklasy. Oba kluby spędziły 4 sezony w najwyższej piłkarskiej lidze, Stal debiutowała w niej wcześniej (1987 rok), ale Raków zajmuje wyższe miejsce w tabeli wszech czasów (49). Częstochowski klub może pochwalić się także grą w finale rozgrywek o Puchar Polski (w 1967 roku, przegrana z Wisłą 0-2 po dogrywce).

Oba kluby łączą także kominy, widniejące w ich znakach. Wreszcie, zarówno Raków, jak i Stal przeszły rebranding w 2011 roku, choć losy znaku RKS są znacznie bardziej skomplikowane…

Historia znaku
Na przełomie XIX i XX wieku w okolicach Częstochowy, nieopodal wsi Raków, wybudowano hutę żelaza i osiedle robotnicze. Był to jeden z większych zakładów na terenach Królestwa Polskiego przed I wojną światową. W międzywojniu produkcja znacznie spadła, zakład był kilkakrotnie unieruchamiany, szczególnie trudnym okresem był czas kryzysu lat 30-tych.

W 1921 roku rakowscy członkowie Organizacji Młodzieżowej Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego (OMTUR) stworzyli Klub Sportowo-Footbalowy „Racovia”, prowadzący jedynie sekcję piłkarską. Drużyna występowała w zielono-czarnych strojach a jej znakiem stał się zielony monogram „R” na czarnej tarczy.*

OMTUR znakNie dotarłem do materiałów archiwalnych, zawierających ten emblemat; jego rekonstrukcję można zobaczyć na stronie kibiców Rakowa, jednak dla mnie rekonstrukcja cyfrowa znaku z czasów przedwojennych nie stanowi wystarczającego źródła. Logo widoczne powyżej należało do OMTUR, z pewnością nie był to znak sportowy (należał do organizacji powiązanej z PPS).

Choć Racovia nie została zarejestrowana w krakowskim OZPN (do którego należał wówczas podokręg sosnowiecki), uczestniczyła w rozgrywkach klasy C w 1924 roku. Mecze rozgrywała na boisku należącym do huty. W 1925 roku drużyna została jednak rozwiązana.

W 1928 roku wieś Raków włączono do Częstochowy, a rok wcześniej wznowiono działalność OMTUR-owskiego klubu, przyjmując jednak nową nazwę – Robotniczy Klub Sportowy „Raków” oraz barwy czerwono-niebieskie. Nazwa ta trwa do dzisiaj, zmieniana była tylko dwukrotnie – podczas reorganizacji sportu, gdy klub trafił do zrzeszenia Stal oraz na początku XXI wieku, gdy wydzielono sekcję piłkarską z likwidowanego klubu.

ZS Stal znakPo II wojnie światowej częstochowska huta znalazła się wśród kluczowych inwestycji dla PRL, rozbudowywana zgodnie z planem sześcioletnim. Zyskała także patrona – od 1952 roku nosiła imię Bolesława Bieruta. W 1949 roku na mapę klubów sportowych powrócił Raków, choć pod szyldem zrzeszenia Stal. Hutnicy występowali w klasie A, a po reorganizacji rozgrywek znaleźli się w 4. lidze. Od 1955 roku rozgrywali mecze na stadionie, który użytkują do dzisiaj. Dwa lata później przywrócono nazwę RKS Raków, a w znaku klubu pojawiło się sześć kominów nawiązujących do architektury Huty im. Bieruta.

RKS Raków Częstochowa herb klubuZnak utrwalony na odznakach miał inaczej wyrysowane liternictwo (tutaj Helvetica). Co ciekawe szarfa dzieląca niebieską tarczę w skos ma odwrócone barwy w stosunku do statutowych. Z tym znakiem Raków debiutował w II lidze, w 1962 roku, rywalizował z Wisłą w finale Pucharu Polski oraz awansował do ekstraklasy w 1994 roku.

Ostatnie wydarzenie skłoniło działaczy RKS do… zmiany herbu! Sezon 1994/95 rozpoczęli częstochowianie z nowym znakiem, w którym monogram „HCZ” (czyli inicjały huty) zastąpił kominy w górnym polu tarczy. Co więcej, niebieskie tło znaku zostało zastąpione białym a szarfa miała czerwono-niebieskie barwy. Herb nie spodobał się kibicom**, szybko pojawiła się wersja ze zmienionym tłem.

RKS Raków Częstochowa herb klubuJak podaje autor wyżej cytowanego wpisu na stronie kibiców Rakowa, oficjalnym znakiem klubu był ten czerwono-niebieski (powyżej z prawej). Za to na koszulkach z tamtego okresu widnieje znak z białym tłem tarczy. Dodać muszę, że występował on w różnych wariacjach (niekiedy z czarnymi konturami tarczy). Także wersja ta jest wykorzystywana przez kibiców, tyle, że zawiera akronim „RKS” w miejscu, gdzie widniało logo huty.

Koniec XX wieku przyniósł kryzys w klubie, rozstanie z hutą i kolejne porażki sportowe. W 1998 roku „Czerwono-Niebiescy” opuścili ekstraklasę, a po dwóch sezonach także II ligę. W 2001 roku znaleźli się w IV lidze, a RKS Raków został wkrótce postawiony w stan likwidacji.

RKS Raków Częstochowa herb klubuOd początku sezonu 2002/03 klub występował pod nową nazwą – KS Raków oraz poprawionym herbem. Zmieniono proporcje starego znaku, usunięto rok założenia oraz jeden komin (sic!). W 2005 roku klub wrócił do III ligi, po wygraniu swojej grupy czwartoligowej i barażach z Koszarawą Żywiec (po 0-0 w obu meczach, 9-8 w rzutach karnych).

Od sezonu 2008/09 Raków występuje w II lidze, czyli na 3. poziomie rozgrywek. W 2011 roku utworzono spółkę akcyjną, która przejęła sekcję piłkarską od KS Raków. Opracowano także nowy znak klubu (poniżej z lewej), z czerwoną tarczą i niebieskimi pasami, zamiast kominów.

RKS Raków Częstochowa herb klubuHerb ten przetrwał zaledwie trzy lata, w marcu 2014 roku zaprezentowano odświeżony znak, który obowiązuje do dzisiaj.

Ocena znaku
Obecne logo RKS Raków uwypukla współczesne trendy projektowania grafiki, tzw. flat design. Charakterystyczne przełamanie tarczy na dwa odcienie koloru (czerwonego w tym przypadku), modne liternictwo (zmodyfikowane litery kroju Klavika), znak wydaje się nowoczesny i może się podobać. Mnie brakuje w nim jakiegoś elementu wyróżniającego, choć pewnie lifting miał być kontynuacją znaku z 2011 roku. Niegdyś kominy huty były dla Rakowa tym wyróżnikiem jego znaku, obecnie w górnej części herbu widnieją jedynie pionowe pasy. Szkoda, że nie pomyślano o lekkim zwężeniu tych pasków ku górze tarczy, powstałaby wówczas bardziej nietypowa kompozycja.

Druga kwestia to niekonsekwentne zastosowanie przełamania tarczy, widniejące na dolnym czerwonym polu tarczy oraz szarfie, a nie znalazło kontynuacji na górnej części z pasami. Jest to jedyne zastrzeżenie, jakie mam do wykonania tego znaku.

Reasumując, rebranding Rakowa oceniam pozytywnie, klub zyskał znak o bardziej współczesnej formie oraz szablony graficzne przydatne w komunikacji marketingowej. Znane polskie kluby piłkarskie rzadko decydują się na zmianę logo, a przykład częstochowian pokazuje, że warto zadbać o jednolity wizerunek.

RKS Raków Częstochowa herb klubu

Jak oceniasz obecny znak RKS Raków?

  • 3 #poprawny (45%, 14 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (26%, 8 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (16%, 5 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (13%, 4 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 31

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,6

*http://www.rksrakow.pl/klub/historia.html
dostęp: 2016/04/06
**http://rbfzine.pl/klub_herb.php
dostęp: 2016/04/06