Rozwój Katowice herb klubu W Katowicach funkcjonują obecnie cztery kopalnie. Przy KWK Wujek powstał klub, który zadebiutował w tym sezonie na zapleczu Ekstraklasy. 90-letni Rozwój Katowice może pochwalić się także wychowankiem – Arkadiusz Milik strzelił już 10 goli dla reprezentacji Polski.

Wpis zaktualizowany 2016/04

Założony w 1925 roku Rozwój Katowice od lat istniał w cieniu lokalnego rywala. Gdy katowicka Gieksa rywalizowała w europejskich pucharach, Rozwój rozgrywał mecze na poziomie okręgówki. Koniec XX wieku był bardziej optymistyczny dla „Górników” z Brynowa, ponieważ osiągnęli poziom III ligi, a w sezonie 2000-01 zajęli w niej wysokie, 4. miejsce.

W sezonie 2011/12 drużyna rezerw Rozwoju awansowała do 1/16 finału Pucharu Polski, gdzie mierzyła się z Legią. Wynik 4-1 dla warszawian, którzy zdobyli trofeum w tamtym sezonie (gromiąc Ruch 3-0 w finale).

W 2015 roku klub osiągnął historyczny awans do II ligi (zwanej 1. Ligą), dzięki czemu obie katowickie drużyny piłkarskie zagrały po raz pierwszy w derbach na tym poziomie rozgrywek. 25 września padł remis 2-2 na stadionie przy ul. Bukowej, w ostatni weekend (24 kwietnia) GKS zwyciężył 2-1 (także przy Bukowej, choć w roli gospodarza wystąpił Rozwój).

Historia znaku
Początki futbolu na Brynowie (południowej dzielnicy Katowic, włączonej do miasta w 1924 roku) związane są z otwarciem gniazda Sokoła w 1919 roku. Sześć lat później zarejestrowano w Górnośląskim OZPN klub o nazwie „Rozwój”, która miała motywować do rozwoju sportowego mieszkańców Brynowa i pracowników kopalni – nazwanej w 1922 roku „Wujek”. Był to więc od zarania klub dzielnicowy, który jednak w 1939 roku awansował do A-klasy. Wybuch II wojny światowej zahamował rozwój – nomen omen – drużyny z Brynowa.

Rozwój Katowice herb klubuReaktywowany po wojnie klub zaczął rozgrywki w klasie C, jednak wkrótce pojawiła się możliwość progresu. Podczas reorganizacji sportu na wzór radziecki, Rozwój trafił do zrzeszenia Górnik, razem z silniejszą wtedy KS Ligocianką. Do 1952 roku używano nazwy ZKS Górnik Katowice-Ligota.

Druga fuzja w dziejach klubu miała miejsce w 1968 roku – gdy Rozwój został połączony z Górnikiem Piotrowice.

Rozwój Katowice herb klubuPowstał wtedy twór o nazwie Międzyzakładowy Górniczy Klub Sportowy „Rozwój” Katowice-Południe. Znak o dziwacznym kształcie (powyżej z lewej) tarczy znalazłem na proporczyku. Charakterystycznym elementem logo Rozwoju jest zielono-czarna szarfa przecinająca tarczę w skos. Dotarłem do kilku wersji tego znaku, różniących się kolorem liternictwa i górniczych „młotków” (czasem czarne, niekiedy złote).

Ocena znaku
Logo Rozwoju ma prostą konstrukcję – na białej tarczy umieszczono nazwę klubu na ukośnej szarfie w barwach górniczych. Nad zielono-czarnym pasem umieszczono pyrlika z żelazkiem, poniżej nazwę patrona, Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”.

Zaletą herbu jest niezła czytelność, wadą liternictwo (wykrzywiony napis ROZWÓJ krojem Bahamas, pozostałe teksty Arialem). Niepotrzebnie dodano czarny kontur do akronimu KS oraz symbolu górniczego, w pomniejszeniu tracą przez to czytelność.

Rozwój Katowice herb klubu

Jak oceniasz obecny znak Rozwoju Katowice?

  • 4 #wartościowy (35%, 6 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (35%, 6 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (24%, 4 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (6%, 1 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 17

Loading ... Loading ...


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,0

*http://rozwoj.info.pl/kalendarium/
dostęp: 2016/04/28