Ruch Izbica herbTrzy sezony w trzeciej lidze to największe osiągnięcie piłkarzy z malutkiej Izbicy. Malowniczo położona osada była niegdyś zamieszkana wyłącznie przez Żydów, czym wyróżniała się wśród miast XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej.

Położona nad Wieprzem Izbica kojarzona jest – poza dawną gminą żydowską – z klinkiernią (istniejącą od 1904 roku, zniszczoną podczas I wojny światowej i odbudowaną w latach 1928-29). Produkowany tam klinkier używany był m.in. do budowy dróg województwa lubelskiego i mazowieckiego. Herbem gminy jest czerwony krzyż kawalerski umieszczony na tarczy koloru srebrnego. Symbol ten jest także elementem znaku Gminnego Klubu Sportowego „Ruch” Izbica, widnieje na koszulkach miejscowych piłkarzy.

W tym roku świętują w klubie 90-te urodziny, choć oficjalny początek działalności datowany jest na 1928 rok. W 1995 roku spłonęła hala w Izbicy, gdzie przechowywane były klubowe dokumenty i pamiątki, stąd losy klubu możemy odtworzyć jedynie dzięki pracy Wojciecha Lisowskiego pt. „Robotniczy Klub Sportowy Ruch Izbica Historia i Rozwój Sekcji Piłki Nożnej w Latach 1928-1995”, której fragmenty są opracowane na stronie klubu.

Jak wspomina w/w autor, w 1928 roku grupa pracowników klinkierni utworzyła drużynę o nazwie „Nadwieprzanka”.*, która istniała do wybuchu II wojny światowej. Niemcy zniszczyli boisko sportowe w Izbicy, wśród wymordowanych mieszkańców znalazł się także twórca klubu – Zygmunt Paulewicz.

Po wojnie zaczęto odbudowę Izbicy, szybko utworzono także Kolejarski Klub Sportowy „Ruch” Izbica, który jednak nie został zarejestrowany w OZPN i nie przystąpił do ligi okręgowej.

W 1946 roku reaktywowano Nadwieprzankę, powstał także Sokół Izbica. Oba kluby połączono rok później, a nowa drużyna otrzymała nazwę „Naprzód”. Wybudowano wtedy stadion z krytą trybuną o wielce oryginalnej formie.

W czasach stalinowskich porządków w polskim sporcie – konkretnie w 1950 roku – klub włączono do zrzeszenia Budowlanych. Po 3 latach trafił do zrzeszenia Kolejarz.

ZS Budowlani Kolejarz herbW 1957 roku przyjęto nazwę Kolejarz-Ruch Izbica. W latach 60-tych XX wieku Ruch osiągnął największe sukcesy w swojej historii – w 1963 roku dostał się do lubelskiej III ligi, w której „Biało-Niebiesko-Czerwoni” spędzili kolejne 3 sezony.

W latach 90-tych gmina przejęła finansowanie klubu, zmieniono człon nazwy z RKS (Robotniczy Klub Sportowy) na GKS (Gminny Klub Sportowy). W sierpniu 2004 roku obchodzono jubileusz 75-lecia klubu, z tej okazji została wydana odznaka (na której widnieje rok założenia 1929!).

Obecnie drużyna piłkarska występuje w chełmskiej lidze okręgowej (szósty poziom rozgrywek).

Ocena znaku
Symbolem klubu jest czerwony krzyż z herbu miasta, który został umieszczony na tarczy w biało-niebieskich barwach. Nie jest to unikatowa kompozycja, choć sam rysunek tarczy wygląda oryginalnie (także przez zastosowanie dwóch odcieni niebieskiego – błękit w głowicy, nieco ciemniejszy na polu z krzyżem). Znak ten narysowałem w 2007 roku, bazując na jubileuszowej odznace 75-lecia i wzorze, który dotarł do redakcji graficznej 90minut.pl.

Logo, które widnieje na stronie klubu i fanpage ma nieco inne liternictwo – i jest to krój pisma znany już Czytelnikom, nie tylko dlatego, że często wymieniany przy ocenach logo – Arial. Tutaj dodatkowo liternictwo nazwy klubu traci czytelność w mniejszych rozmiarach, a rok założenia złożony czarnym pismem na granatowym tle także w niemałej wielkości emblemacie sprawia trudności z rozszyfrowaniem.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,6

*http://gks-ruch-izbica.futbolowo.pl/menu,2,o-klubie.html
dostęp: 2016/01/28