Ruch Radzionków herb klubuTamtego dnia cała piłkarska Polska spoglądała na miasteczko pod Bytomiem. W ekstraklasowym debiucie „Cidry” rozgromiły 5-0 Widzew, czołową drużynę ligi w drugiej połowie lat 90-tych.


© Autor: Jakub Malicki

W piątek 24 lipca 1998 roku stadion w Bytomiu Stroszku wypełnił się 8-tysiącami widzów. Gospodarze w czarnych strojach z żółtymi rękawami i prążkowanymi getrami (niczym Borussia Dortmund) rozgrywali pierwszy mecz w ekstraklasie. Naprzeciwko stanęła jedenastka Widzewa, 4. drużyny poprzedniego sezonu, Mistrza Polski sprzed roku. Na rękawach białych koszulek łodzian widniał jeszcze symbol Ligi Mistrzów, w której grali w 1996 roku.

Radzionkowianie nie przestraszyli się utytułowanego rywala, już w 12 minucie zadali pierwszy cios – po strzale Rafała Jarosza piłka wpadła do siatki. Dwie minuty później Marian Janoszka wykorzystał rzut karny. Widzewiacy stali jak wmurowani 4 minuty później, gdy po rzucie rożnym 33-letni Józef Żymańczyk podwyższył na 3-0. W 32 minucie „Ecik” Janoszka strzelił czwartą bramkę. W 70 minucie Tomasz Fornalik (brat niedawnego selekcjonera reprezentacji Polski) ustalił wynik na 5-0.

Pięć bramek w pierwszym meczu pchnęło beniaminka do czołówki ekstraklasy, sezon 1998-99 „żółto-czarni” zakończyli na 6. miejscu w tabeli. Na pamiątkę debiutanckiego tryumfu „Cidrów”, prześledźmy losy klubu w pięciu odsłonach.

Po pierwsze: Francuskie „Cidry”
Na Górnym Śląsku wołają tak na mieszkańców Radzionkowa. Pochodzenie przydomku „Cidry” zyskało kilka hipotez. Na pewno jest to nawiązanie do napoju jabłkowego produkowanego w procesie górnej fermentacji, popularnego w ostatnich latach cydru. W Radzionkowie pojawił się prawdopodobnie podczas wojen napoleońskich, gdy śląscy wojacy poznali jego recepturę podczas pobytu we Francji. Według innych, uwielbieniem dla cydru zarazili radzionkowian żołnierze francuskich oddziałów rozjemczych, które stacjonowały w okolicy podczas powstań śląskich (1920-22).*

Dwa dni przed wybuchem I powstania śląskiego, 14 sierpnia 1919 roku otworzono w Radzionkowie Towarzystwo Gier i Zabaw, wzorowane na niemieckich Sport- und Turnverein. Inicjatorem założenia organizacji był Rudolf Poloczek. Po roku przyjęto nazwę Towarzystwo Sportowe „Ruch”, podobnie jak w Wielkich Hajdukach nawiązując do ruchu narodowo-wyzwoleńczego. Zresztą w dawnych czasach radzionkowianie kibicowali bardziej utytułowanemu imiennikowi**. Wędrowali po 20 kilometrów na stadion „Niebieskich” by obejrzeć mecze w 1. lidze.

Po drugie: Pod opieką kopalni
Po wojnie reaktywowano Ruch Radzionków, który następnie rywalizował w katowickiej klasie A. Zespół wspierała kopalnia „Bytom”, stąd w trakcie reorganizacji sportu trafił do zrzeszenia Górnik. Pod taką nazwą radzionkowianie rozegrali jeden sezon w II lidze (1952 rok), zajmując 5. miejsce na 10 drużyn, lecz wskutek reorganizacji rozgrywek spadli do niższej ligi.

Ruch Radzionków herb klubuPierwsza odznaka klubu, do której dotarłem, była niezwykle prosta – na tarczy przeciętej w lewy skos wkomponowano skróconą nazwę Górniczego Klubu Sportowego Kopalni Bytom. W drugiej połowie lat 50-tych przywrócono przedwojenną nazwę „Ruch”. Jak wyczytałem w opracowaniu Wojciecha Cieszyńskiego*** w 1963 roku połączono Górnika Radzionków (przy Kopalni „Radzionków”) i Ruch Radzionków (przy Kopalni „Bytom”), w następstwie czego powstał Górniczy Klub Sportowy „Ruch” Radzionków przy kopalni Bytom i Radzionków. W statucie klubu wpisano, że jego „godłem jest tarcza koloru zielonego białego i żółtego” ze wspomnianą nazwą klubu.

Pod mianem GKS Ruch zespół występował przez następne pół wieku, wpierany przez miejscową kopalnię (w 1975 roku połączono kopalnie „Bytom” i „Radzionków” KWK „Powstańców Śląskich”).

Po trzecie: Stadion u sąsiada
W latach 1951-75 Radzionków był samodzielną gminą. W trakcie reformy administracyjnej 1975 roku został włączony do granic Bytomia. Dwa lata wcześniej Ruch otrzymał stadion na Stroszku, którego otwarcie było hucznie obchodzone (pojawił się m.in. wojewoda katowicki Jerzy Ziętek).

Od 1 lipca 1998 roku Radzionków znowu funkcjonuje jako samodzielne miasto, ale Stroszek został w granicach Bytomia. Wkrótce Ruch może zostać bez stadionu, ponieważ pod koniec 2015 roku tereny na których znajdują się obiekty klubu zostały sprzedane (w drodze licytacji) firmie Bytaqua.****

Po czwarte: Epizod w Ekstraklasie
Dwie końcowe dekady PRL-u „Cidry” spędziły w IV lidze. W 1989 roku drużyna awansowała do III ligi, a po siedmiu latach na zaplecze ekstraklasy. Od 1996 roku występował w niej Marian Janoszka, wychowanek klubu, który wrócił do niego po trzech latach występów w GKS Katowice. 37-letni „Ecik” przyniósł szczęście macierzystej drużynie, która w 1998 roku awansowała do I ligi (zwanej obecnie Ekstraklasą). W tamtym roku osiągnęli także niezły wynik w rozgrywkach o Puchar Polski. „Cidry” dotarły do ćwierćfinału, po drodze eliminując m.in. KSZO (1-0 po dogrywce) i imiennika z Chorzowa (2-1), odpadając dopiero z Górnikiem Zabrze po rzutach karnych (w meczu 1-1, w karnych 6-7).

Ruch Radzionków herb klubuKlub posługiwał się w tamtym czasie znakiem z zielono-biało-żółto tarczą i okropnie powykrzywianym liternictwem. Taki widniał przynajmniej na stadionie i biletach meczowych. Na koszulkach piłkarze mieli jednak znak widoczny z prawej – żółto-czarną tarczę podzieloną w lewy skos. Kto by wtedy myślał o ujednoliceniu herbu?

Trzy lata klub – kierowany przez prezesa Pawła Bombę – spędził w najwyższej klasie rozgrywek piłkarskich, zajmując 6. miejsce na koniec sezonu 1998/99, 10. miejsce w 1999/2000 i ostatnie, 16. miejsce w 2000/01. Na początku XXI wieku zamknięto także kopalnię „Powstańców Śląskich”, przez lata głównego dobrodzieja „Cidrów”.

Po piąte: Upadek
Gdy kopalnia przestała wspierać drużynę, GKS Ruch wpadł w tarapaty finansowe. Długi ciągnęły się za klubem przez następne lata, w 2003 roku Ruch opuścił szeregi drugoligowców.

Ruch Radzionków herb klubuNa przełomie wieków klub zyskał nowy znak – nawiązujący do odznaki z lat 80-tych (prawdopodobnie – wzór ten widniał na jubileuszowej wpince z 1989 roku, choć równolegle używany był także zielono-biało-żółty herb).

W 2005 roku zmieniono nazwę na KS Ruch Radzionków, pojawił się także odświeżony (czy raczej postarzony?) herb klubu, który obowiązuje do dzisiaj. Z tym znakiem klub powrócił na zaplecze ekstraklasy w 2010 roku. Po dwóch sezonach (w obu klub zajmował 9. miejsce w tabeli na koniec rozgrywek) Ruch został wycofany z II ligi (noszącej nazwę 1. Ligi). W 2014 roku „Cidry” wylądowały w 4. lidze, w której występują do dzisiaj.

Ocena znaku
Starałem się prześledzić zmiany herbu Ruchu Radzionków. Nie było to zadanie łatwe, bowiem na odznakach funkcjonowały różne wzory w podobnym czasie. Była więc linia herbów z wykrzywionym liternictwem na zielono-biało-żółtej tarczy oraz znak z czerwonym monogramem „R” na żółto-czarnej tarczy, złotym wieńcem i piłką. Ten ostatni przetrwał do dzisiaj i nawet forma obecnego logo ma „old schoolowy” charakter (jak to ładnie określa się w marketingu). Według mnie znak ten jest oryginalny, ale archaiczny.

Zastosowano nietypowe złamane kolory, mam tu na myśli odcień zieleni i złoty. Słaby kontrast napisów i tarczy sprawił, że są trudne do odczytania (giną w mniejszych rozdzielczościach). Ciekawe, że w zaokrąglonych narożnikach tarczy wciąż widnieją młotki górnicze.

Znak „Cidrów” nie jest wyrafinowanym symbolem, choć warto spojrzeć na niego przychylnym okiem – bo został ujednolicony, nieźle wyrysowany (pomijając wymienione wyżej niedociągnięcia) i reprezentuje niewielki klub, który dostał się do elity polskiego piłkarstwa.

Ruch Radzionków herb klubu

Jak oceniasz obecny herb Ruchu Radzionków?

  • 4 #wartościowy (49%, 21 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (33%, 14 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (12%, 5 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (7%, 3 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 43

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,6

*http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/996303,szoltysek-cidry-z-radzionkowa-czyli-wzor-slaskosci,2,id,t,nk.html
Dostęp: 2016/05/11

**Dariusz Kurowski „Cidry z Radzionkowa” w:”Piłka nożna” nr 49/1277

***Wojciech Cieszyński „Co z tym herbem?” w: „Ciderland” nr 1/2009 [dzięki uprzejmości Bogdana Cisaka]

****http://www.slask.sport.pl/sport-slask/1,121857,19329866,ruch-radzionkow-zlicytowano-stadion-bylego-ligowca.html
Dostęp: 2016/05/11