Ruch Skarżysko-Kamienna herbŻywot skarżyskich „Kolejarzy” trwał niewiele ponad pół wieku. Potem był nieudany związek z „Metalowcami”, próba reaktywacji pod inną nazwą i likwidacja z końcem 2007 roku.

Herb Skarżyska-Kamiennej łączy symbole metalowców, odlewników i kolejarzy. Jednak obecnie 47-tysięczne miasto nie należy do bogatych. Mimo ulokowania tam zakładów zbrojeniowych i energetycznych (dawniej zwanych Zakładami Energetycznymi Okręgu-Radomsko-Kieleckiego, w skrócie ZEORK), miasto boryka się z problemami finansowymi. Ciężki los dotknął także miejscowe kluby sportowe. Ten bardziej znany – Granat – balansuje między III ligą (czwarty poziom rozgrywek) a okręgówką, Skórzani i Kolejarz już nie istnieją.

W Skarżysku-Kamiennej krzyżują się znaczące szlaki kolejowe, łączące Warszawę z Krakowem oraz Łódź z Dębicą. Z koleją związane są także losy klubu KKS Ruch Skarżysko-Kamienna, utworzonego w 1945 roku. Na początku drużyna piłkarska osiągnęła dwa kolejne awanse (z C- do B- i następnie do A-klasy).

ZS Kolejarz herbW trakcie reorganizacji sportu na wzór radziecki, Ruch trafił do zrzeszenia Kolejarz. Wtedy miał szansę awansu do III ligi, jednak Sparta Pabianice okazała się silniejsza w meczach barażowych (marzec 1955 roku). W drugiej połowie lat 50-tych połączono klub ze Spartą ZEORK oraz zmieniono nazwę na Kolejowy Klub Sportowy „Ruch”, a drużyna piłkarska balansowała między IV ligą a okręgówką.

W 2000 roku doszło do fuzji skarżyskich klubów: Ruchu i Granatu, jednak po trzech latach rozwiązano ten w efekcie efemeryczny twór.

Kolejarz Skarżysko-Kamienna herbW 2007 roku problemy finansowe doprowadziły do likwidacji klubu, a próba reaktywacji jako MIKS Kolejarz (Młodzieżowy Integracyjny Klub Sportowy – logo powyżej) była nieudana – drużyna piłkarska została wycofana po rundzie jesiennej świętokrzyskiej A-klasy 2007/08.

Ocena znaku
Logo Ruchu Skarżysko-Kamienna na pierwszy rzut oka wydaje się banalne – tarcza przecięta trzema pasami w skos, na środku nazwa klubu wypisana… w słup! I tu właśnie leży wyróżnik tego znaku – bowiem rzadko zdarzają się emblematy z napisem wypisanym w pionie. Dodanie kolejarskich skrzydełek do tej konstrukcji przypomina mi – uwaga! – anioła. Jak się okazało, symbol ten towarzyszył klubowi na drodze w zaświaty…


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,4