Ruch Zdzieszowice herbW niewielkich Zdzieszowicach (12,9 tysięcy mieszkańców) powstały największe w Polsce zakłady koksownicze. A największym sukcesem miejscowego klubu piłkarskiego była potyczka z chorzowskim Ruchem w ćwierćfinale Pucharu Polski.

14 marca 2012 na Stadion Miejski w Zdzieszowicach wybrało się 1100 widzów, by oglądać pojedynek miejscowego Ruchu przeciwko imiennikowi z Chorzowa. Po drodze do ćwierćfinału Pucharu Polski gospodarze wyeliminowali Chojniczankę (3-2 na wyjeździe), Kolejarza Stróże (2-0 u siebie), Jagiellonię Białystok (3-1) i MKS Kluczbork (1-0), w rundzie wstępnej zaś trafili wolny los. Szczęśliwie zaczął się też mecz przeciwko chorzowianom, bo już w 10 minucie Buchała dał prowadzenie miejscowym. W końcówce jednak to „Niebiescy” strzelili 4 bramki i zwyciężyli 4-1 w pierwszym meczu 1/4 finału Pucharu Polski. W rewanżu także silniejszy okazał się 14-krotny Mistrz Polski, pokonując zdzieszowiczan 2-1.

Dla wielu klubów mecz ten nie miałby żadnego znaczenia, jednak przeszedł do historii 70-letniego (obecnie) Ruchu Zdzieszowice jako największe osiągnięcie klubu. Oba kluby łączy (poza nazwą) także hutniczy rodowód. Dla zdzieszowickiego akronim HKS oznaczał człon nazwy (Hutniczy Klub Sportowy), dla chorzowskiego – także przydomek wyśpiewywany przez kibiców (od „Hajducki Klub Sportowy”).

Oba kluby należały także do zrzeszenia Unia w czasach „porządków” radzieckich w polskim sporcie.

Ruch Zdzieszowice herbW Zdzieszowicach nazwa Unia była zapewne mniej irytująca dla kibiców, bowiem nadania 1. Robotniczemu Klubu Sportowemu „Anna” (jak zwał się klub założony w 1946 roku). Dopiero w połowie lat 60-tych nadano drużynie miano HKS Ruch, pod którą występował do 2011 roku. Oprócz sekcji piłki nożnej, w klubie sponsorowanym przez miejscową koksownię uprawiano takie dyscypliny jak m. in.: piłkę ręczną (drużyna kobiet grała w I lidze), siatkówkę, tenisa stołowego i ziemnego.

Herb miejscowego Ruchu zmieniał się nieznacznie przez lata. Początkowo na górze tarczy wpisana był akronim HKS, następnie HKS Ruch, a obecnie widnieje jedynie Ruch (choć pełna nazwa brzmi Miejski Klub Sportowy „Ruch”).

Ruch Zdzieszowice herbSymbolem klubu jest wystylizowany monogram „R”, umieszczony na niesymetrycznej tarczy, podzielonej w pionie na dwa pola (pomarańczowe i czarne – jak barwy klubu).

Ocena znaku
Emblemat zdzieszowickiego Ruchu wyróżnia się nietypową tarczą (niesymetryczną), na której widnieje ozdobna „R-ka”, wyrysowana fantazyjną, wijącą się linią. W moim odczuciu, monogram ten jest mniej wyrazisty od „R” wpisanego w tarcze Ruchu Wysokie Mazowieckie (gdzie jest prosty) i Ruchu Chorzów (tu wpasowany w nietypową tarczę).

Wykonanie obecnego znaku pozostawia wiele do życzenia, odstęp między tarczami po prawej (heraldycznie) nie jest równy na całej szerokości łuku (skutek niewłaściwego skalowania). Także liternictwo (ach, ten Arial) nie daje jakości temu znakowi.

Zgrabniej wyrysowany był emblemat używany przed kilkoma laty (powyżej z prawej), gdzie grubsze kontury tarczy i dokładniejszy rysunek łuków tarczy dodawał jakości temu znakowi.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8