Rymer Rybnik herb klubuDziś o klubie, o którym mogliście nie słyszeć, choć prawie 70 lat temu należał do piłkarskiej elity naszego kraju. Drużyna z Niedobczyc zagrała sezon w lidze, by po roku zostać częścią klubu budowanego przez komunistów w sąsiednim Radlinie.


© Autor: Jakub Malicki

Przeczytaj także o nowym logo Rymera

Niewiele informacji zachowało się po Klubie Sportowym „Rymer-19”. Sukcesy „Żółto-białych” (takich barw używali piłkarze z Niedobczyc w latach powojennych) nastąpiły w ciemnym okresie polskiej historii, podczas stalinowskich porządków, które dotknęły także sport. Po II wojnie światowej drużyna piłkarska z niewielkich Niedobczyc, której patronowała kopania „Rymer”, wygrała katowicką klasę A (1946 rok), dzięki czemu mierzyła się z AKS Chorzów w rozgrywkach o Mistrzostwo Polski. Rywale okazali się silniejsi, podobnie jak rok później w turnieju eliminacyjnym do I ligi. Jednak trzecie miejsce (za AKS i Cracovią) dało futbolistom Rymera awans do piłkarskiej elity.

W 1948 roku Rymer debiutował w I lidze, odnosząc w sezonie 8 zwycięstw (m.in. 7-2 nad Wisłą Kraków, ówczesnym wicemistrzem Polski) oraz 3 remisy, co w ostatecznym rozrachunku dało 19 punktów i przedostatnie miejsce w tabeli. Drużyna, która mecze w roli gospodarza rozgrywała na stadionie w Rybniku, opuściła po roku szeregi pierwszoligowców, razem z Tarnovią, Garbarnią i Widzewem.

Rymer Niedobczyce herb klubuIlustracja z pisma „Piłkarz” z 25 maja 1948 roku; Źródło: http://www.trafrybnik.pl/wielki-dzien-gornikow-rymera—historia-niemal-sprzed-70-lat-(1-luty-2016),new,mg,3.html,228

Jak wiemy, w 1949 roku miały miejsce radzieckie „porządki” w polskim sporcie, kluby przykopalniane trafiały do zrzeszenia Górnik. Komuniści postanowili stworzyć na Śląsku silny klub, mający odgrywać znaczącą rolę w kraju (i nie tylko). Wybrano Radlin, oddalony o 3 km od Niedobczyc, gdzie przy kopalni Emma istniała drużyna TS Błyskawica. Wówczas połączono oba kluby i nowy twór – o nazwie Górnik Radlin – przejął miejsce Rymera w II lidze. Fuzja okazała się sukcesem, bowiem Górnik po sezonie wrócił do I ligi, a w 1951 roku został wicemistrzem Polski. Co ciekawe, w tabelach wszech czasów ekstraklasy, do statystyk radlinian dodawane są punkty wywalczone przez Rymer w 1948 roku.

W 1955 roku Niedobczyce zyskały prawa miejskie (które trwały do 1975 roku, gdy włączono je do Rybika). W 1957 roku powstała tam drużyna o nazwie Pogoń, którą 9 lat później połączono z reaktywowanym wcześniej klubem Rymer. W wyniku fuzji powstał MKS Niedobczyce (Międzyzakładowy Klub Sportowy – do patronów dołączyły Rybnickie Zakłady Naprawcze?), który w 1966 roku awansował do IV ligi.

Rymer Niedobczyce herb klubuZ tamtego czasu pochodzi odznaka klubu – z trójkątną tarczą podzieloną w biało-czerwone pionowe pasy, z nazwą MKS Niedobczyce w głowicy i kołem zębatym umieszczonym pod tarczą. Jest to pierwszy znak klubu (widoczny po lewej), do którego udało mi się dotrzeć. Niestety nie widziałem żadnego emblematu Rymera z czasów wcześniejszych (klub założony w 1919 roku).

Rymer Niedobczyce herb klubuKolejne zmiany w klubie nastąpiły w czasie transformacji. W 1990 roku przywrócono nazwę Rymer Niedobczyce, która została następnie wkomponowana w tarczę klubu. Pod koniec XX wieku kopalnia została zlikwidowana, klub został pozbawiony swojego patrona.

Nie zrezygnowano jednak z nazwy klubu – w 2002 roku zmienioną ją na obowiązującą do dzisiaj KS Rymer Rybnik.

Rymer Rybnik herb klubuDrastycznej zmianie uległ natomiast znak klubu – widać, że postanowiono zrezygnować z symboliki przemysłowej i powstało logo-potworek. Mieszanka elementów niczym z clipartów (piłka, wieniec), koszmarne liternictwo, obrazek niczym wyraz buntu przeciwko wszelkim kanonom piękna i grafiki użytkowej. Gdyby był to znak anonimowego klubu z okręgówki, pewnie nie poruszyłby mnie za bardzo…

Jak to widzę?
Jednak Rymer nie jest jednym z wielu klubów niższych klas. Sezon w piłkarskiej elicie wyróżnia ten zespół pośród obecnych ligowych rywali. Dlatego postanowiłem pokazać jak może wyglądać rebranding zasłużonego klubu. Ponieważ nie mam punktu odniesienia, w postaci znaku z pierwszych lat powojennych, przy projektowaniu skorzystałem z danych klubu: rok założenia (dwie 19 dają wiele możliwości kompozycyjnych) oraz inicjały „RR”.

Rymer Rybnik herb klubuPostanowiłem zachować koło zębate, jako nawiązanie do odznak z lat 80-90, choć nie eksponowałem tego symbolu ukrywając w czerwono-czarnym otoku.

Rymer Rybnik herb klubuPochylenie liternictwa oraz pasa w znaku o kąt zgodny z krzywizną trybu koła zębatego, dodało dynamiki tej kompozycji.

Propozycja niezwykle prostego znaku, eksponująca charakterystyczne elementy klubu, ale w minimalistycznej, nowoczesnej stylistyce.

Ocena znaku
Mimo całej sympatii do Rymera, obecny znak jest na skandalicznym poziomie graficznym. Każdy może mieć logo, jakie chce – natomiast szkoda będzie mi klubu, jeśli 100-urodziny będzie witał z takim znakiem. Nawet jeśli rozpatrywać to logo w kategoriach buntu wobec rzeczywistości, to chciałbym widzieć znak ostry i z pazurem, a nie zlepek clipartów z powykrzywianym liternicwem.

Rymer Rybnik herb klubu

Jak oceniasz obecne logo Rymera Rybnik?

  • 1 #koszmarne (69%, 24 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (26%, 9 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (3%, 1 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (3%, 1 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 35

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 1,6