RKS San Poznań herbPapierosy i sport to połączenie niewskazane. Nie wiemy czy piłkarze i pink-pongiści z poznańskiego Łazarza popalali po treningach, za to miejscowy klub zyskał stabilizację finansową dzięki opiece zakładów tytoniowych.

Jadąc z poznańskiego dworca w kierunku stadionu Lecha (Inea Stadion) mijamy Rondo im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, za którym znajduje się Park Manitiusa. W oczy rzuca się tamtejszy hotel i pływalnia Olimpii, a przed nimi Pomnik Zwycięstwa (tak brzmiała nazwa parku przed 2000 rokiem). Miejsce nie zdradza swej mrocznej przeszłości, pod koniec XIX wieku założono tam cmentarz ewangelicki. Po II wojnie światowej na terenie parku mieściło się boisko Robotniczego Klubu Sportowego „San”.

San był początkowo niewielkim klubem piłkarskim. Założony w 1931 roku w poznańskiej dzielnicy Łazarz, zespół nie wzniósł się ponad poziom klasy B, pozostając w cieniu rywala z sąsiedztwa – Korony Poznań (która to w 1935 roku zakwalifikowała się do klasy A). San miał wówczas boisko przy ul. Reymonta, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się hala widowiskowo-sportowa „Arena”, a budynek klubowy przy ul. Wyspiańskiego.

Lepsze czasy dla klubu nastały po II wojnie światowej. Reaktywowany RKS San trafił do poznańskiej klasy A w 1946 roku, w której występował przez 6 lat.

RKS San Poznań herbW czasie reorganizacji sportu, w 1949 roku klub trafił do zrzeszenia Spójnia przy Poznańskiej Wytwórni Papierosów (od 1964 rokuWytwórnia Wyrobów Tytoniowych w Poznaniu). Od 1953 roku, gdy piłkarze spadli do IV ligi (po reorganizacji rozgrywek) sekcja futbolowa straciła na znaczeniu.

W 1951 roku utworzono sekcję tenisa stołowego, która w latach 90-tych rywalizowała w 1. lidze, a w sezonie 1997/98 pink-pongiści wywalczyli drużynowe Mistrzostwo Polski.

W połowie lat 90-tych zaczęły się kłopoty robotniczego klubu. Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wprowadziła m.in. zakaz sponsorowania podmiotów sportowych przez firmy tytoniowe, dodatkowo poznańskie zakłady zmieniły właściciela (na Reemtsma Polska S.A., która przeniosła produkcję do Jankowic w gminie Tarnowo Podgórne). Piłkarze Sanu trafili do Admiry-Teletry Poznań, a klub został rozwiązany pod koniec lat 90-tych.

Ocena znaku
RKS San posługiwał się nietypowym znakiem sportowym, z tarczą w kształcie ośmiokąta foremnego. Podobny kształt ma logo np. Szczakowianki, jednak symbol poznańskiego klubu został ułożony płasko, niczym znak STOP. Na zrekonstruowanym logo zostawiłem złote obrysy między polami tarczy, gdyż takie widniało na proporczyku klubowym (nie tylko na odznakach).

Liternictwo i precyzję wykonania oceniam jako poprawne, zastanawia jedynie umieszczenie trzech kropek środkowych (tzw. grecki średnik) w skrócie akronimu. Forma znaku wymagałaby obecnie lekkiego odświeżenia (wygląda na przestarzałą).

RKS San Poznań herb

Jak oceniasz znak RKS San Poznań?

  • 4 #wartościowe (45%, 15 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (24%, 8 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (15%, 5 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (9%, 3 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (6%, 2 razy oceniany)

Ilość głosów: 33

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,2

*Jan Goksiński: Klubowa historia polskiej piłki nożnej w latach 1945-1970; Warszawa 2013
str. 328-338
**http://www.ping.home.pl/kontakt
dostęp: 2016/03/08