Sandecja Nowy Sącz logo klubuW 2017 r. zastanawiałem się, jak to możliwe, że klub z pięknie położonego i rozwijającego się miasta ma tak sztampowy znak? Rok później zaprojektowałem nowy znak Sandecji, na zlecenie władz klubu.


© Autor: Jakub Malicki

Ponoć rodowici mieszkańcy Nowego Sącza i okolic krzywo patrzą, gdy nazywa się ich „góralami”. Sądecczyznę zamieszkują bowiem Lachy, którzy akcentują swoją odrębność tożsamościową, czy nawet kulturową, względem innych mieszkańców Karpatów. Słowo „Lach” to synonim „Polaka”, a określenie Lachy Sądeckie utrwaliło się przed laty jako nazwa mieszkańców Kotliny Sądeckiej o polskich korzeniach.

Nowy Sącz kościołyKto był w Nowym Sączu, ten pewnie odczuł wszechobecną symbolikę religijną i patriotyczną, eksponowaną na muralach, pomnikach oraz liczne świątynie, niektóre o oryginalnej formie architektonicznej. Nawet stadion Sandecji nosi imię Ojca Władysława Augustynka, ale o tym za chwilę.

Nowy Sącz kościołyKrajobraz niewielkiego miasta, bo zamieszkanego przez blisko 84 tys. ludzi, jest bardzo nietypowy dla górskich ośrodków. Znajdziemy tam blokowiska z wielkiej płyty i hale zakładów przemysłowych w sąsiedztwie wspomnianych kościołów, ulokowane w niewielkiej kotlinie.

W mieście funkcjonuje kilka znanych firm, takich jak: Fakro, Wiśniowski, Koral czy Newag. Wizytówką miasta mógł być Optimus, gdyby urzędnicy nie postanowili zniszczyć firmy Romana Kluski. W PRL-u największym pracodawcą były Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, z którymi związana była „Sandecja”, sportowa wizytówka całego regionu. O przywiązaniu do klubu niech świadczą liczne murale i napisy na murach oraz wiatach przystanków autobusowych od Czchowa po Piwniczną Zdrój. Nie znalazłem tam malunków kibiców Wisły ani Cracovii, które „zdobią” większość małopolskich miasteczek. W Nowym Sączu rzucają się w oczy biało-czarne pasiaki.

Nowy Sącz kościołyNa przystankowe bazgroły kibiców innych drużyn nie zanosi się, gdyż Sandecja podejmuje ekstraklasowych rywali w oddalonej o 80 km Niecieczy.

Sandecja Nowy Sącz plakatNiestety stadion Sandecji wyróżnia się jedynie wysokimi masztami oświetleniowymi, trybuny są zdewastowane – betonowe bloki ogołocone z krzesełek przez kibiców, podobno zachęconych apelem prezydenta miasta po wygraniu 1. Ligi. Zresztą stadion ma być przebudowany w najbliższym czasie i dostosowany do wymogów Ekstraklasy. W ostatni weekend nie widziałem na nim buldożerów, ale mam nadzieję, że to tylko kwestia czasu.

Sandecja Nowy Sącz stadionDo 1998 roku stadion nosił nazwę „XXV-lecia PRL”, a trzy lata później nadano mu imię Ojca Władysława Augustynka, jezuity związanego z kościółkiem kolejowym, wiernego kibica Sandecji.

Sandecja Nowy Sącz stadionCały obiekt sprawia kiepskie wrażenie, wygląda jakby czas zatrzymał się tam w latach 90-tych… i może być atrakcją jedynie dla pasjonata 7-ligowych „kartoflisk”.

Sandecja Nowy Sącz stadionOczywiście nie będę pastwił się tu nad stadionem, który za chwilę – oby – będzie przypominał obiekty rywali z Ekstraklasy. Chciałbym jedynie zwrócić uwagę miejscowych na ekspozycję ich znaku, która na odrapanych, brudnych murach, nie stanowi zachęty do wsparcia klubu przez inwestorów. A gdyby udało się władzom Sandecji namówić do szerszej współpracy kilka sądeckich przedsiębiorstw – dwie tamtejsze wspierają piłkarską reprezentację Polski – Lachy miałyby perspektywę gry w europejskich pucharach. Wobec deficytu drużyn „eksportowych” powinniśmy kibicować budowie silnego klubu w Nowym Sączu, jednak obecnie muszą tam zadbać o budowę sportowej marki atrakcyjnej dla lokalnego biznesu…


Historia znaku

Przed laty Komunikacyjny Klub Sportowy „Sandecja” – jak brzmiała nazwa w latach 1963-1999 – posługiwał się prostym, lecz wyrazistym znakiem.

Sandecja Nowy Sącz plakatNajczęściej można spotkać herb ze złotymi obrysami. Taki widnieje na sztandarze, proporczykach i – co oczywiste – na odznakach. Nie był to z pewnością pierwszy znak klubu, choć na pewno najbardziej rozpoznawalny przed laty.

Korzenie klubu sięgają 1910 roku, gdy przy nowosądeckim oddziale Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” założono drużynę piłkarską. W niepodległej Polsce, konkretnie w 1920 r., drużyna została Robotniczym Klubem Sportowym, a w 1933 roku trafiła pod opiekę Kolejowego Przysposobienia Wojskowego, organizacji paramilitarnej formowanej przez pracowników kolei państwowych.

Sandecja Nowy Sącz plakatŹródło: http://www.sandecja.org

Wspomnijmy, że w międzywojennej Polsce powstało 600 ognisk KPW, do których należały także drużyny sportowe, z najbardziej znaną – Lechem Poznań na czele. Nowosądecki klub miał podobne losy do „Kolejorza” także po II wojnie światowej, oba reprezentowały Zrzeszenie Sportowe „Kolejarz” podczas reorganizacji sportu na wzór radziecki.

Kolejarz logoPod względem sportowym oba kolejarskie kluby nie mogły się równać, gdy Lech rywalizował w ekstraklasie, Sandecja była ledwie trzecioligowym średniakiem. Dwa sezony „Bianconeri” w II lidze (1986/87, 1991/92) należy uznać za epizody, a nie jakieś znaczące osiągnięcia. Najlepsze lata nadeszły już w XXI wieku.

Nowy Sącz kościołyŹródło: http://www.1liga.org

W 2009 roku Sandecja dostała się na dłużej na zaplecze ekstraklasy, a po 8 latach wprowadziła Nowy Sącz do piłkarskiej elity!

Debiut Sandecji Nowy Sącz e ekstraklasieW tym roku Lachy dostały szansę przełamania kompleksu Lecha, bowiem spotkali się z poznaniakami w ekstraklasowym debiucie. W lipcu „Bianconeri” zremisowali bezbramkowo w Poznaniu i wydaje się, że nie będą beniaminkiem „skazanym na pożarcie,” nawet jeśli drużyna nie ma własnego stadionu na starcie rozgrywek.


Opinia o znaku

W sierpniu 2017 r. pisałem o herbie widocznym poniżej (opis herbu z 2018 r. znajduje się na końcu wpisu):

Sandecja Nowy Sącz logo klubuJeśli w Nowym Sączu zdają sobie sprawę z konieczności remontu stadionu, to czemu przy okazji nie mieliby odświeżyć znaku klubu? Wszak logo oficjalnie wykorzystywane przez Miejski Klub Sportowy „Sandecja” nie jest ani oryginalne, ani poprawnie wyrysowane. Znak używany od 2004 roku przypomina gotowca z biblioteki clipartów programu Corel Draw, który w tamtym czasie używało wiele klubów z niższych lig. Wspomnijmy tu Skrę Bełchatów (w 2010 przeszła rebranding), Noteć Czarnków, Mamry Giżycko czy KS Brochów, dla którego wykonałem autorską propozycję logo w zeszłym roku.

Herby z clipartówW dodatku, wzorzec nie był wyrysowany zbyt dokładnie, kontury rysunku nie mają jednolitej grubości, a przy takiej stylistyce powinny być dopracowane, a całość symetryczna. Także liternictwo jest źle dobrane, nazwa miasta wypisana krojem Times New Roman „pływa” na szarfie.

Transformacja herbów SandecjiSztampową kompozycję wieńczy czarna korona, która wygląda jak ilustracja lokalnej megalomanii, bo raczej nie nawiązanie do królewskiej historii miasta. Kompletnie nie pasuje do reszty herbu, wygląda na zbędną (zresztą początkowo korzystano z wersji bez korony).

Transformacja herbów SandecjiZnacznie lepiej prezentuje się historyczny emblemat KKS, z którym utożsamiają się kibice Sandecji (powyżej z lewej). Znak ten cechuje prostota, czytelność i wyeksponowanie symbolu klubu – charakterystycznych biało-czarnych pasów. Oczywiście jego forma mogłaby zostać obecnie odświeżona, ujednolicone liternictwo i wyrysowanie tarczy grubszym konturem, ale analizę potencjału wizerunkowego pozostawmy marketingowcom klubu.

Transformacja herbów SandecjiNa koniec podzielę się hipotezą, odnośnie pochodzenia klubowej symboliki. Historyczny herb Sandecji przypomina odznakę KPW Ognisko Wilno, możliwe że znak pierwotnie miał nawiązywać do Kolejowego Przysposobienia Wojskowego, pod którego patronatem klub funkcjonował przed II wojną światową. Umiejscowienie cyfr z roku założenia pomiędzy pasami odróżnia jednak ten znak od większości pasiaków.

Chciałbym zobaczyć Sandecję mocną sportowo, ale i marketingowo. Biel i czerń to nobilitujące barwy, ale też obnażające każdą słabość projektową znaku. Czy w konserwatywnym Nowym Sączu odważą się kiedyś zmienić przestarzały herb klubu?

Sandecja Nowy Sącz logo klubu

Jak oceniasz znak Sandecji Nowy Sącz?

  • 3 / poprawny (21%, 101 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (21%, 98 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (20%, 96 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (19%, 90 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (18%, 86 razy oceniany)

Ilość głosów: 471

Loading ... Loading ...


Ocena znaku polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 2,2


Nowy herb Sandecji zaprezentowany w listopadzie 2018

W lipcu 2018 r. władze klubu zwróciły się do mnie z zapytaniem o opracowanie nowego znaku Sandecji, na bazie historycznych wzorów. W listopadzie prezes Tomasz Michałowski zaprezentował nowy znak klubu, nawiązujący do wzoru z czasów KKS Sandecja.

Sandecja Nowy Sącz logo klubuSandecja Nowy Sącz logo klubuSandecja Nowy Sącz logo klubu


Źródła:

Sandecja na Wikipedii
Wypowiedź prezydenta o przyszłości Sandecji
Lachy na Wikipedii
Artykuł o ojcu Augustynku

dostęp: 2017/08/30