Sarmata Warszawa herbKlub stworzony przez tramwajarzy, reaktywowany przez metalowców a pogrzebany przez deweloperów. Sarmata Warszawa zniknął jesienią z piłkarskiej mapy Warszawy, a w tym roku świętowałby 95. urodziny…


© Autor: Jakub Malicki

[Aktualizacja 2018 – Sarmata wrócił do rozgrywek warszawskich, zaczynając od klasy B 2018-19]

Wybitny polski lekkoatleta, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles (1932 rok) w biegu na 10 km, Janusz Kusociński – zaczynał jako futbolista w niewielkim klubie z warszawskiej Woli. W 1925 roku grę w ataku Robotniczego Klubu Sportowego „Sarmata” porzucił na rzecz biegów średnio i długodystansowych, dzięki czemu już w 1928 roku został Mistrzem Polski w biegu na 5000 m.* Rok później zamienił Sarmatę na Warszawiankę, w której trenował do wybuchu II wojny światowej. Zginął w czerwcu 1940 roku, rozstrzelany przez Niemców w Puszczy Kampinowskiej.

Piłkarze założonego w 1921 roku Sarmaty nie osiągnęli większych sukcesów. Przed 1939 rokiem rozegrali 5 sezonów (1933-37) w warszawskiej klasie A, po wojnie nie wyszli nigdy ponad 3. poziom rozgrywek (warszawska liga okręgowa 1964/65, 1965/66, 1974/75, 1975/76).

Pierwszy znak klubu możemy znaleźć na sztandarze z 1923 roku, gdy patronem Sarmaty został związek zawodowy tramwajarzy (później zmieniono nazwę na Robotniczo-Tramwajarski Klub Sportowy „Sarmata”).

Sarmata Warszawa herbZwiązany ze środowiskiem PPS-u, wielosekcyjny Sarmata (poza futbolem i lekkoatletyką, uprawiano kolarstwo, boks, gimnastyka, pływanie i inne) współtworzył w 1925 roku Związek Robotniczych Stowarzyszeń Sportowych. Pięć lat później, w 1930 roku, opuścili go członkowie nie podzielający lewicowych poglądów dominujących wśród członków klubu, tworząc drużynę o nazwie „Tramwajarz”.**

Po II wojnie światowej RTSK Sarmata został reaktywowany, w 1946 roku obchodził jubileusz 25-lecia. Sprzeciw władz klubu wobec połączenia PPS i PPR doprowadził do nękania ich przez komunistów. W 1949 roku Sarmata zniknął z rozgrywek piłkarskich.

Sarmata Warszawa herbPo wojnie na Woli funkcjonowały liczne przedsiębiorstwa: Zakłady Mechaniczne im. Marcelego Nawotki, Fabryka Wyrobów Precyzyjnych im. Karola Świerczewskiego, Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg, Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka. Przy zakładach funkcjonowało Koło Sportowe „Stal”, na bazie którego reaktywowano w 1957 roku Sarmatę. Jak widzimy, w znaku klubu pojawił się fragment koła zębatego, będący nawiązaniem do symbolu zrzeszenia „Stal”.

Z czasem korekcie uległ rysunek litery „K” w akronimie (został dopasowany wielkością do sąsiadujących liter).

Sarmata Warszawa herbJubileuszowa odznaka z 1971 roku zawierała także wieniec, który został „przyklejony” w późniejszych latach do znaku klubu.

Sarmata Warszawa herbFotografia z obchodów jubileuszu półwiecza Sarmaty; Źródło: https://audiovis.nac.gov.pl/

W XXI wiek Sarmata wchodził utraciwszy swoje włości. Tereny klubu zostały przejęte przez VIS (dawną Fabrykę Wyrobów Precyzyjnych im. Karola Świerczewskiego) w 2000 roku, a pięć lat później sprzedane hiszpańskiemu inwestorowi, planującemu budowę osiedla w tym miejscu.

W sezonie 2005/06 Sarmata zajął przedostatnie miejsce i spadł z ligi okręgowej (w której występował od lat 80-tych), a następnie rozwiązany. W 2009 roku reaktywowano klub, rozpoczynając rozgrywki w B-klasie. W sezonie 2013/14 Sarmata wrócił do okręgówki, na kolejne dwa lata. Sezon 2015/16 drużyna rozpoczęła w klasie A, jednak po 2 kolejce została wycofana z rozgrywek.

Ocena znaku
Mimo, że logo Sarmaty zawiera elementy spotykane w innych znakach sportowych (jak koło zębate, tarczę przeciętą w lewy skos czy wieniec), wyróżnia się wśród piłkarskich znaków. Rzadko spotykane barwy (granatowo-bordowe) i wkomponowanie trybu nad pasiastą tarczą dają znakowi zdolność odróżniającą. Logo sprzed 1971 roku, z wyrównanymi literami w akronimie, wyglądało przyzwoicie.

Za to ostatnia wersja znaku była niedopracowana, wyglądała jakby praworęczny grafik wziął piórko (no dobra, myszkę) do lewej ręki…, użył ulubionego fontu Arial, do wieńca się nie przyłożył, ale z braku innych możliwości, rysunek został przyjęty w klubie.

Sarmata Warszawa herbSzkoda mi tego klubu, doświadczonego przez historię, upadającego i reaktywowanego. Wierzmy, że wkrótce mieszkańcy Woli znowu zapragną włożyć granatowo-bordowe koszulki i klub zostanie przywrócony do życia. Tymczasem oceńcie ostatnie logo klubu, którym posługiwał się jeszcze w zeszłym roku.

Sarmata Warszawa herb

Jak oceniasz ostatni znak Sarmaty Warszawa?

  • 2 #niedopracowany (46%, 17 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (35%, 13 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (8%, 3 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (8%, 3 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (3%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 37

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Kusoci%C5%84ski
dostęp: 2016/03/17

**Robert Gawkowski: Futbol dawnej Warszawy, Warszawa 2013
str. 110