Siarka Tarnobrzeg herb Mamy w Polsce kluby z pierwiastkiem chemicznym w nazwie. Pisałem już o legnickiej Miedzi, dzisiaj czas przyjrzeć się „Siarkowcom”. Drużyna zajmuje 58. miejsce w tabeli wszech czasów 1 .ligi (obecnie zwanej Ekstraklasą).


© Autor: Jakub Malicki

Powstanie klubu wiąże się z odkryciem złóż siarki w Tarnobrzegu. Rozwój zakładów przemysłowych przyczynił się do stworzenia w 1957 r. drużyny piłkarskiej o nazwie Siarka Tarnobrzeg. Najlepsze czasy klubu nastały w latach 90-tych, gdy piłkarze „Zielono-czarno-żółtych” zagrali trzy sezony na boiskach Ekstraklasy (1992/93, 1993/94, 1995/96).
W 1995 roku pierwszy raz ujrzałem znak Siarki (w programie GOL) i natychmiast zainteresowała mnie jego odrębność.

Siarka Tarnobrzeg herbWówczas emblemat (po lewej) zawierał nazwę KS Siarka Tarnobrzeg i był nieco zgrabniej narysowany od obecnego. Po 2003 roku odświeżono znak (po prawej), który obowiązywał do utworzenia Spółki Akcyjnej (w czerwcu 2014).

Ocena znaku
Emblemat Siarki jest niesymetryczny, składa się jakby z dwóch tarczy. Po lewej w zielono-czarne tło wkomponowano żółty inicjał (zarazem symbol pierwiastka), po prawej herb miasta (Leliwę) na niebieskim polu. Pozytywną ocenę wielce oryginalnej formy znaku obniża nieczytelne liternictwo i brak precyzji wykonania obecnego logo.
Także zestawienie 4 kolorów utrudnia nieco percepcję znaku (szkoda, że dodano niebieskie pole z herbu miasta).


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,2