Stal Gorzów Wielkopolski logo klubuWielka marka żużlowa, aktualny Mistrz Polski. Stal prowadzi także drużynę piłki ręcznej, a pół wieku temu miała nawet sekcję futbolową. W Gorzowie patrzą jednak w przyszłość, stąd dwa lata temu otworzyli akademię piłkarską.


© Autor: Jakub Malicki

Gorzów Wielkopolski to miasto tętniące żużlem, o czym możemy przekonać się w dniu rozgrywek Ekstraligi, gdy tłumy kibiców w żółto-niebieskich szalikach maszerują na stadion. Tam nawet szkiełka wiat na peronie stacji kolejowej są w żółto-niebieskich kolorach. A w drodze z dworca PKP do centrum spotkamy Edwarda Jancarza, niestety nie we własnej osobie, tylko uwiecznionego na pomniku.

Pomnik Edwarda Jancarza w Gorzowie WielkopolskimJancarz był ikoną gorzowskiego żużla, jeśli nie całego sportu. Urodził się w mieście nad Wartą, całą karierę jeździł w barwach Stali, której stadion w 1997 roku nazwano jego nazwiskiem. Reprezentant Polski, w 1969 roku wywalczył drużynowe mistrzostwo świata. Z gorzowskim klubem wielokrotnie świętował medale Mistrzostw Polski.

W sumie Stal Gorzów Wielkopolski zdobyła 9 tytułów Mistrza Polski – pierwszy raz w 1969 roku. Kolejne 5 tytułów wywalczyli w latach 70-tych (1973, 1975, 1976, 1977, 1978), potem wspomniany 1983 rok i ostatnie dwa już w XXI wieku (2014 i 2016).


Historia znaku

Klub powstał w 1947 roku przy Państwowych Zakładach Inżynieryjnych-3, a pierwsza nazwa brzmiała Związkowy Klub Sportowy Metalowców PZInż. Dwa lata później ZKSM stał się „Stalą”, pod patronatem gorzowskich Zakładów Mechanicznych, w których produkowano ciągniki rolnicze oraz silniki wysokoprężne.

Stal Gorzów Wielkopolski logo klubuW 1962 roku Stal debiutowała w najwyższej lidze żużlowej Polski, występując w niej przez kolejne 40 lat. Wielce prawdopodobnie, że jeszcze wtedy klub korzystał ze znaku zrzeszenia Stal, na plastronach z 1956 roku znajdziemy lekko zmodyfikowaną wersję tego symbolu (umieszczona powyżej z prawej w skali szarości, mogła mieć żółty kontur na granatowym tle).

Stal Gorzów miała także drużynę piłkarską, która występowała w latach 50-tych w zielonogórskiej klasie A. Nie odegrała jednak większej roli w dziejach klubu i w połowie lat 60-tych została rozwiązana.

Rzut okiem na plastrony żużlowców Stali z tamtego okresu uświadamia, że nie mieli wówczas ujednoliconego logo, np. na zdjęciu mistrzowskiej drużyny z 1969 roku ujrzymy wystylizowany monogram „S”.

Stal Gorzów Wielkopolski drużyna z 1969 rokuMistrzowska drużyna Stali z 1969 roku; Źródło: Archiwum Stali

Ciekawe, że w tamtym czasie monogram „S” był już symbolem sąsiadów zza Warty – ZKS Stilon.

Na sztandarze klubu, pochodzącym z 1972 roku, znajdziemy znak z charakterystycznym napisem „Stal”, wpisanym w okrągłą tarczę, pod którą widnieje nazwa miasta umieszczona na łuku (poniżej z lewej). Herb ten przetrwał do dzisiaj, choć jego rysunek był zmieniany kilkakrotnie.

Stal Gorzów Wielkopolski logo klubu

W latach 90-tych Stal przeszła transformację. Gorzowskie Zakłady Mechaniczne (należące do Ursusa od lat 70-tych) przestały sponsorować klub i działacze musieli szukać wsparcia wśród mniejszych firm. W 1993 roku sponsorem tytularnym została firma Farbpol, a na plastronach żużlowców pojawił się herb z takim dopiskiem.

Stal Gorzów Wielkopolski logo klubuRok później Farbpol został zastąpiony przez Brunat i także logo zostało zmienione – tym razem cały znak przeszedł lifting – zyskał podwójny obrys wokół tarczy i wykoślawione liternictwo. Od 1996 roku klub nosił nazwę Stal-Michael, a od 1996 – Stal-Pergo Gorzów Wielkopolski.

Pergo Gorzów Wielkopolski logo klubuW 1997 roku zmieniono nazwę klubu na Pergo Gorzów, od marki szwedzkich paneli podłogowych, które sprzedawała w Polsce firma Lesa Gondora, biznesmena znanego także ze sponsorowania Pogoni Szczecin. Do drużyny Pergo dołączył wtedy słynny Tony Rickardsson. W rozgrywkach gorzowianie wywalczyli srebrne medale, przegrywając finał z Polonią Bydgoszcz, noszącą wówczas nazwę „Jutrzenka”.

Na początku XXI wieku Stal Gorzów borykała się z problemami finansowo-organizacyjnymi, które doprowadziły do spadku klubu z Ekstraligi (w 2002 roku). Dopiero po 6 latach rywalizacji na jej zapleczu, udało się „Żółto-niebieskim” wrócić do „Najlepszej żużlowej ligi świata”. Gorzów Wielkopolski doczekał się kolejnej wyśmienitej drużyny, która od 2008 roku czterokrotnie kończyła sezon na podium Mistrzostw Polski, dwukrotnie wygrywając rozgrywki. Czy obecny znak klubu możemy nazwać graficznym czempionem?


Opinia o znaku

Niestety nie mogę napisać, że oficjalne logo Stali to znak doskonały. Jest wręcz odwrotnie, w oczy razi jego nieprofesjonalne wykonanie, rozciągnięte napisy i niewyrównane kontury tarczy. Doprawdy trudno zrozumieć, jak to możliwe, by ten zasłużony klub miał herb tak niedbale wykonany, tym bardziej, że działania marketingowe klubu należy ocenić pozytywnie. Średnia frekwencja na meczach Stali w zeszłym roku wyniosła 12 tys. kibiców, co jest świetnym wynikiem. Sukcesy napędzały widownię, a logo nie przeszkodziło, jak widać – nawet jeśli najbardziej zagorzali kibice utożsamiają się ze znakiem z lat 80-tych.

Obecny znaki Stali został opracowany w 2011 roku i zastąpił wtedy wersję wypełnioną „świetlistymi efektami” (gradientami), obowiązującą od 2004 roku.

Stal Gorzów Wielkopolski logo klubuLogo składa się z dwóch zasadniczych części: tarczy owalnej symetrycznej z dwoma wypustkami po bokach, przypominającymi skrzydełka. Na środku tarczy złoty (żółty) napis „Stal”, niedbale rozciągnięty i wpasowany w tarczę. Pod tarczą czarny łuk z wypisaną nazwą miasta krojem Helvetica Black.

Kompozycja emblematu nie jest zła, tylko detale niestarannie wyrysowane. Na koniec warto zadać sobie pytanie – czy jest to dzieło przypadku czy celowe działanie, mające uczynić ten znak zadziornym, co też do końca nie wyszło…

Stal Gorzów herb klubu

Jak oceniasz obecny znak Stali Gorzów?

  • 2 #niedopracowany (45%, 37 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (18%, 15 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (14%, 12 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (14%, 12 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (8%, 7 razy oceniany)

Ilość głosów: 83

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,6

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Jancarz
dostęp: 2017/01/12

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stal_Gorz%C3%B3w_Wielkopolski_(%C5%BCu%C5%BCel)
dostęp: 2017/01/12

http://www.stalgorzow.pl/pl/menu/4/historia.html
dostęp: 2017/01/12