Stal Lipiany herbMalowniczo położone Lipiany rozsławił w świecie Lech Piasecki. Zwycięzca Wyścigu Pokoju z 1985 roku pochodzi z tego miasteczka na Pojezierzu Myśliborskim. Jednak piłkarze miejscowej Stali pozostają w cieniu kolarskiego mistrza.

Niemal w połowie drogi między Gorzowem Wielkopolskim a Szczecinem (jadąc trasą S3), pośród jezior: Wądół, Będzin i Chłop, leży ta 4-tysięczna miejscowość. W Polsce Ludowej funkcjonował tam Zakład Rybacki Lipiany, miasto znane jest także z fabryki armatur przemysłowych. Od 1946 roku istnieje też drużyna piłkarska…

Początkowo robotniczy, od 2004 roku Miejski Klub Sportowy „Stal” prowadził niegdyś sekcję siatkarską, koszykarską, żeglarską i tenisa stołowego. Obecnie funkcjonują jednie piłkarska i brydżowa.

Co ciekawe, klub szczyci się sezonem spędzonym w III lidze – ale nie mogłem doszukać się Stali Lipiany w tabelkach trzeciej klasy rozgrywek. W latach 50-tych grała w nich za to Stal Lipiny (czyli świętochłowicki Naprzód).

Ocena znaku
Mimo, że symbolika logo Stali Lipiany nie należy do oryginalnych, jego forma wyróżnia się wśród znaków piłkarskich. Mamy tu symbol miasta (czerwony orzeł i 3 gwiazdy ze starszej wersji miejskiego herbu), piłkę (w wersji retro) i wstęgę z nazwą miasta. Nie jest to znak minimalistyczny, wręcz nazwałbym go „barokowym” i ozdobniki ograniczają jego czytelność.

Także kolorystyka budzi zastanowienie, błękitny, magenta i żółty wyglądają na lekko odbarwione (widać szczególnie po orle w kolorze magenty, zamiast czerwonym jak w herbie miasta oraz blado-żółtych gwiazdach). Jest to nietypowe zestawienie, jakby próba nadania lekkości temu niezgrabnemu emblematowi.

Szarfa z nazwą klubu ma podobny rysunek do tej ze znaku Sandecji Nowy Sącz (czy starego logo Skry Bełchatów – był to popularny motyw w sportowych znaczkach kilka lat temu).


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8