Stal Poniatowa logo zaprojektowane przez Jakuba MalickiegoNa koniec tygodnia z klubami o robotniczych tradycjach opowieść o logo poniatowskiej Stali. Postanowiłem ożywić klubowy emblemat, który nie miał wcześniej właściwości odróżniającej.

Większość klubów o nazwie Stal powstała po II Wojnie Światowej przy zakładach metalowych czy produkujących maszyny. Opracowano wówczas emblemat z monogramem „S”, który do dzisiaj funkcjonuje w znakach wielu zespołów.

Nie inaczej było w Poniatowej, gdzie miejscowa Stal używa znaku należącego do Zrzeszenia Sportowego Stal. Jak wiemy, przy reorganizacji sportu na wzór radziecki, stworzono zrzeszenia branżowe, które wchłaniały kluby sportowe w swoje struktury lub tworzyły nowe podmioty pod swoim szyldem. Każde posługiwało się własnym znakiem, także kluby należące do tych organizacji przyjmowały ich symbolikę.

Stal Poniatowa herb Symbolem ZS Stal był niebieski monogram S na żółtym (złotym) kole z białym otokiem, umieszczonym centralnie na niebieskiej tarczy, nad którą znajdował się fragment koła zębatego (czy tylko ja widzę tu „zębatą” koronę?).

W Poniatowej założono Robotniczy Klub Sportowy „Stal” w 1951 roku. Klub wspierany był przez miejscowe Zakłady Elektromechaniczne Eda, produkujące sprzęt AGD (pralki, sokowirówki).

Stal Poniatowa herb Zachowało się kilka odznak klubu oraz proporczyki. Nie mam jednak pewności czy emblematy na nich uwiecznione rzeczywiście obowiązywały, czy były to okolicznościowe znaczki (a klub posługiwał się znakiem ZS Stal).

Logo umieszczone powyżej (po prawej) umieszczone było na tablicy stadionowej (jest to jedna z późniejszych wersji emblematu ZS Stal). Obecnie klub nosi nazwę MKS Stal (Miejski Klub Sportowy) i taki wzór pojawił się na proporczyku klubowym wydanym kilka lat temu.

W 2009 roku postanowiłem zaprojektować równie prosty, lecz bardziej oryginalny znak dla poniatowskiej Stali. Monogram nawiązuje do dawnego znaku, nie umieściłem za to nawiązań do symboliki socjalistycznego zrzeszenia (koło zębate jest zbyt często spotykane w znakach sportowych i dla klubu, który obecnie nie ma nic wspólnego z przemysłem elektromaszynowym symbol ten stracił wiarygodność).

Ocena znaku
Zapraszam Was do oceny – czy znaki sportowe można odświeżać vel modernizować (jak niektórzy piszą o moich projektach)? Czy Waszym zdaniem zmiany w funkcjonowaniu klubu są odpowiednim czasem na budowę nowego wizerunku?