Stal Sanok herb Siedem lat temu sanoczanie walczyli z Legią w ćwierćfinale Pucharu Polski, obecnie działalność klubu jest zawieszona. W historii klubu zasłużyli się także hokeiści.

Założony w 1946 r. klub związany był z Sanocką Fabryką Wagonów, stąd pierwsze cztery lata piłkarze z Sanoka rozgrywali mecze pod nazwą „Wagon” (z chwilową zmianą na „Zielgam”). W 1949 r. patronem klubu został Związek Zawodowy Metalowców, a kolejne nazwy brzmiały: ZKSM Wagon, Związkowy KS Stal i Zakładowy KS Sanoczanka.
W 1957 r. zmieniono nazwę na Robotniczy Klub Sportowy Sanoczanka, klubem zaś opiekowała się fabryka wagonów i zakład górnictwa naftowego. Po 3 latach Sanoczanka została jednak zlikwidowana.

Historia znaku
W miejsce Sanoczanki, powołano w 1960 r. Zakładowy Klub Sportowy Stal Sanok przy Sanockiej Fabryce Autobusów „Autosan”.

Stal Sanok herbPiłkarze nie osiągnęli w tym czasie ogólnopolskich sukcesów, hokeiści zagrali sezon w 1. lidze (1976-77).
W latach ’90 XX w. Autosan zaprzestał finansowania klubu i paradoksalnie zespoły z Sanoka osiągnęły największe sukcesy w historii.
Piłkarze Miejskiego Klubu Sportowego Stal (jak przemianowano klub w 1997 r.) awansowali do II ligi (obecnie zwanej 1. Ligą), w 2008/09 zagrali w ćwierćfinale Pucharu Polski.
Hokeiści (przeniesieni do klubu STS Sanok) awansowali do 1. ligi w 1992 r., a w 2012 i 2014 zdobywali tytuły Mistrza Polski.
Historia piłkarskiej Stali Sanok zatrzymała się w lipcu 2014 r., gdy klub nie otrzymał licencji na grę w 3. lidze i zawieszono jego działalność (obecnie nie występuje w żadnej lidze piłkarskiej).

Ocena znaku
Niesymetryczny herb z wkomponowanym fragmentem koła zębatego przetrwał przez kilkadziesiąt lat. Modyfikacjom podlegało liternictwo (Helvetica, potem Arial) oraz rysunek „S” w środku tarczy. Znak jest czytelny, choć jego rysunek obecnie nie zachwyca. Forma archaiczna i niekorzystnie dobrana kolorystyka (żółty z niebieskim i szarość).
Życzę Stali reaktywacji na jubileusz 70-lecia oraz nowego, odświeżonego znaku.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8