Start Namysłów herb klubuNajmniejsze województwo w Polsce miało derby w II lidze! 19 lat temu drużyny z Opola i Namysłowa dwukrotnie remisowały, by po sezonie stać się jednym podmiotem. Wskutek fuzji Start Namysłów zniknął z piłkarskiej mapy Polski, lecz później odrodził się w niższych ligach.

Jeśli spojrzeć na historię klubu z Namysłowa – miasta zamieszkanego obecnie przez 16,3 tysiąca mieszkańców – znajdziemy podobieństwa do losów Startu Łódź. Oba powstały w podobnym okresie, obie reprezentowały Zrzeszenie Sportowe „Start”, oba osiągnęły poziom II ligi piłkarskiej. Łodzianie uczynili to wcześniej (lata 60-te XX wieku), a Start Namysłów trafił na zaplecze ekstraklasy w połowie lat 90-tych.

Zrzeszenie Start herb klubuZanim skupimy się na opisie znaku namysłowskiego klubu, przyjrzyjmy się genezie funkcjonowania klubów o nazwie „Start”.

1 grudnia 1952 roku władze ludowe utworzyły nowe zrzeszenie sportowe, mające propagować kulturę fizyczną wśród członków spółdzielni pracy (spółdzielców i rzemieślników). Organizacja została wyłoniona ze zrzeszenia „Spójnia”, trafiając pod patronat Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy.

W 1961 roku doszło do porozumienia między Radą Główną zrzeszenia Start oraz Związkiem Spółdzielni Inwalidów,* skutkiem czego ZS Start objął opieką niepełnosprawnych (do dzisiaj stowarzyszenia inwalidów noszą taką nazwę). W 1973 roku organizacja ta zmieniła nazwę na Zrzeszenie Sportowe Spółdzielczości Pracy „Start”.

Zrzeszenie Start herb klubuZnakiem zrzeszenia stał się monogram „S” wkomponowany w tarczę o kształcie elipsy (zdarzał się także prostokąt o zaokrąglonych narożnikach). Emblemat utrwalony na odznakach oraz proporczykach, zawierał zwykle cudzysłów apostrofowy przy nazwie „Start”, ale są też materiały, na których widnieje pojedynczy cudzysłów niemiecki (jak ten po prawej – wykorzystywany przez klub z Namysłowa).

Start w Namysłowie
Dzięki pomocy pana Krzysztofa Kopka, redaktora strony klubu, możemy odtworzyć losy znaku klubu. Przed 1994 rokiem klub nie miał ujednoliconego herbu, stąd nie znajdziemy emblematu na koszulkach piłkarzy ani pamiątkach z PRL-u. Zachował się natomiast proporczyk z lat 70-tych, na którym widnieje logo ZSSP Start (wersja, którą zamieściłem powyżej z prawej).

Dodajmy w tym miejscu, że klub powstał 20 grudnia 1952 roku jako Koło Sportowe zrzeszenia Start przy Robotniczej Spółdzielni Krawieckiej im. 22 lipca, z sekcjami: lekkiej atletyki oraz siatkówki. W 1962 roku otwarto sekcję piłkarską (po przejęciu drużyny Widawy Namysłów, istniejącej od 1945 roku). Piłkarze rywalizowali w niższych klasach rozgrywkowych do 1992 roku (dwukrotnie pojawiając się w klasie okręgowej/wojewódzkiej). Wtedy to Start awansował do górnośląskiej III ligi, od razu stając się tam czołową drużyną. Po dwóch latach na tym poziomie, na koniec sezonu 1994/95 – namysłowianie wygrali swoją grupę i awansowali do II ligi!

We wspomnianym 1994 roku pan Krzysztof Kopka był inicjatorem opracowania znaku Startu. Klub przyjął wzór podobny do znaku zrzeszenia, tyle, że kształt znaku był zbliżony do kwadratu, a zamiast złotych konturów, na tarczy i monogramie pojawiły się czerwone linie. Zmiana koloru konturów powodowana była ekonomią – producent szalików uznał, że dodanie złotej nici będzie nieopłacalne i zmodyfikował herb tak, by zamknąć go w dwóch kolorach. Jak się okazało, czasem warto oszczędzać – bowiem dzięki tej zmianie znak Startu Namysłów wyróżnia się spośród innych emblematów, powstałych na bazie symbolu zrzeszenia.

Sukces w barwach Varty
Na początku lat 90-tych sponsorem klubu został były jego zawodnik, Ryszard Raczkowski, przedstawiciel niemieckiej firmy Varta (producenta m.in. baterii). Po awansie do IV ligi, zespół przybrał nazwę Raczkowski Start Namysłów, a po roku awansował do III ligi. W 1995 roku piłkarze namysłowskiego Startu debiutowali w II lidze. Kolejne trzy sezony kończyli na tym samym – 8. miejscu – na zapleczu ekstraklasy. W 1996 roku właściciel zmienił nazwę klubu – wraz z założeniem spółki akcyjnej pojawiła się więc SSA Varta Start Namysłów o żółto-niebieskich barwach.

Varta-Start Namysłów herb klubuPo roku zrezygnowano z członu „Start” w nazwie i w sezonie 1997/98 występowała Varta Namysłów. Co ciekawe, namysłowianie spotkali się wtedy w II lidze z innym przedstawicielem Opolszczyzny – Odrą Opole, dwukrotnie remisując 0-0. Na koniec sezonu okazało się, że silniejszy zespół ma Varta, która zajęła 8-, a Odra ostatnie – 17. miejsce. Właściciel Varty marzył jednak o awansie do ekstraklasy, co miało ułatwić przeniesienie klubu do innego miasta. Najpierw planował wsparcie Śląska Wrocław, lecz zmienił plany i wybrał Opole. Sytuacja ta miała miejsce w styczniu 1999 roku, gdy drugoligowa Varta została przeniesiona do Opola. Zespół o nazwie Varta/Odra rozegrał rundę wiosenną sezonu 1998/99 i na koniec zajął 4. miejsce w tabeli. Po sezonie Varta zniknęła z nazwy klubu z Opola, nie było jej także w Namysłowie.

Dzięki determinacji namysłowskich działaczy i zawodników, w 2000 roku odrodził się Start. Czerwono-czarni rozpoczęli rozgrywki w klasie A, po roku awansując do okręgówki. W następnym roku kolejny awans – tym razem do IV ligi, w której Start utrzymywał się do momentu reorganizacji rozgrywek (w 2008/09 był to 5. poziom rozgrywek). W 2009 roku drużyna wróciła do IV ligi (noszącej miano 3. Ligi). Od sezonu 2014/15 znowu występuje w 4. Lidze, czyli na 5. poziomie rozgrywek.

Ocena znaku
Obecne logo klubu z Namysłowa nawiązuje do symbolu Startu. Jednak nie jest kopią znaku zrzeszenia – jak w przypadku Gwardii Wrocław – a posiada detale odróżniające ten herb od pierwowzoru.

Po pierwsze kształt tarczy zbliżony do kwadratu. W tym miejscu dodajmy, że podobnym znakiem posługuje się Start Gniezno, jednak tarcza logo wielkopolskiego klubu ma bardziej zaokrąglone narożniki i czarny obrys wokół monogramu.

Start Gniezno herb klubuLogo Startu Namysłów ma za to czerwony kontur tarczy z dodatkowym czarnym obrysem czerwonego pola.

Znaki Startów z Namysłowa i Gniezna różni także liternictwo – bohater dzisiejszej opowieści ma nazwę wypisaną nieco leciwym już krojem Tahoma, w Gnieźnie użyto jeszcze starszej – Helvetiki.

Poza tym jest to poprawny znak, nawiązujący do historycznej symboliki zrzeszenia – choć mógłby zostać lekko odświeżony.

Start Namysłów herb klubu

Jak oceniasz znak Startu Namysłów?

  • 5 #doskonały (44%, 26 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (24%, 14 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (20%, 12 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (10%, 6 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (2%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 59

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,4

*http://www.start.wroclaw.pl/historia_klubu2
dostęp: 2016/05/23