Start Toruń herbJak wszyscy wiemy, niebieski z pomarańczowym to barwy dopełniające… Ich zestawienie ożywia projekt, ale też czasem prowadzi do pstrokacizny. Kolory te przybrał młody zespół piłkarski z Torunia, dla którego wykonałem logo 8 lat temu.

To była wczesna jesień, wrzesień lub październik 2007 roku. Do redakcji graficznej 90minut.pl dotarł znak utworzonego kilka miesięcy wcześniej Klubu Piłkarskiego „Start” Toruń. Był to bardzo prosty rysunek, na jasno pomarańczowej okrągłej tarczy autor umieścił granatową piłkę, przecinając całość pasem, na którym umieścił nazwę klubu „START” (wypisaną krojem Courier). Do tego dodał nazwę miasta i rok założenia, wciśnięte nieśmiało przy nazwie klubu. Delikatnie mówiąc, obrazek wyglądał na stworzony naprędce w Paincie…

Postanowiłem pomóc młodej drużynie i wyciągnąć ten rysunek, by wyglądał na sportowy znak. Zmieniłem okrągłą tarczę na elipsę ułożoną poziomo, przeciętą w lewy skos na dwa pola w barwach klubowych. Kompozycja tworzy monogram „S”, w który wpasowałem dodatkowo piłkę z biało-granatowymi łatami.

Drużyna rozgrywająca mecze na stadionie przy SM Kopernik występuje w toruńskiej B-klasie. W 2014 roku „Granatowo-Pomarańczowi” awansowali do A-klasy, jednak po sezonie wrócili do niższej klasy rozgrywek.

Ocena znaku
Zapraszam do komentowania znaku Startu Toruń, jak zwykle nie pokuszę się o ocenę własnej pracy.