herb klubu Stomil OlsztynJedyny klub z województwa warmińsko-mazurskiego, który zagrał w najwyższej klasie rozgrywek piłkarskich w Polsce. Także jeden z pierwszych w elicie, który występował pod nazwę sponsora. Poznajcie historię logo Stomilu, które poddano liftingowi w ostatnim czasie.


© Autor: Jakub Malicki

Czy drużyna, która ma w nazwie sponsora może cieszyć się popularnością wśród kibiców, czy jednak traktowana jest z góry jako byt krótkotrwały, żeby nie powiedzieć efemeryda? W Olsztynie nazwa dawnego sponsora wciąż trwa, choć „Duma Warmii” już nie ma nic wspólnego z fabryką opon. Zresztą Stomil nie był pierwszym klubem z nazwą sponsora, który zawitał do ekstraklasy. Wcześniej pojawił się w niej dębicki Igloopol, który w 1990 roku debiutował w najwyższej lidze piłkarskiej w naszym kraju. Oczywiście w PRL-u grały w niej także kluby fabryczne, a jeszcze wcześniej – w 1929 roku w Lidze debiutowała Garbarnia, drużyna wspierana przez zakłady garbarskie z Ludwinowa.

W 1994 roku, do pierwszoligowego Miliardera dołączyły kolejne kluby o egzotycznie brzmiących nazwach: Olimpia Bolplast, Petrochemia Płock i Stomil Olsztyn. Jedynie nazwa tego ostatniego przetrwała do dzisiaj…

Sportowe bezkrólewie na Warmii
Położony wśród warmińskich jezior, zamieszkany obecnie przez 173 tysiące mieszkańców Olsztyn, długo nie mógł zbudować silnej drużyny piłkarskiej.

Przed II wojną światową w Allenstein (pruska nazwa miasta) istniały niemieckie kluby, z których najsilniejszy był MSV Hindenburg (trzykrotny mistrz Gauligi Prus Wschodnich), ale warto odnotować też SV Viktoria i SV Allenstein 10. Po wojnie „wyzwolone” i zniszczone przez Armię Czerwoną miasto wróciło do granic Rzeczypospolitej, wysiedlono zeń Niemców a sprowadzono Polaków z ziem utraconych po konferencji jałtańskiej (głównie z Wileńszczyzny).

Pierwsze polskie kluby stworzono w Olsztynie już w połowie 1945 roku. Wtedy powstały drużyny kolejowe (KKS, późniejsza Warmia), wojskowe (WKS 11), spółdzielcze (Warmiak, potem Społem), milicyjne (Gwardia), PPS-owskie OMTUR czy PPR-owski Zryw.[1] W pierwszych latach najsilniejsze były KKS oraz Gwardia, które walczyły bez powodzenia w eliminacjach do I ligi. Dopiero w 1951 roku do II ligi zakwalifikowano olsztyńskiego Kolejarza, który następnie zagrał dwa sezony na zapleczu ekstraklasy.

W tym czasie w IV lidze występował zespół Spójni, powstały podczas reorganizacji sportu na bazie spółdzielczego klubu Społem.

herb klubu Stomil OlsztynW 1955 roku czwartoligowa Spójnia stała się Spartą, a rok później połączono ją z Olsztynianką, skutkiem czego powstał Olsztyński Klub Sportowy. [2]

OKS trafił do nowo utworzonej olsztyńskiej 3. ligi i możliwe, że na tym moglibyśmy zakończył opowieść o tym klubie, gdyby w 1957 roku nie powstały Olsztyńskie Zakłady Przemysły Oponiarskiego. Fabryka produkująca opony do samochodów, traktorów i maszyn rolniczych została patronem OKS-u na początku lat 70-tych.

Sto mil do ekstraklasy
W 1973 roku klub OKS Stomil pierwszy raz w historii awansował do II ligi. Sukces na wyrost, jak się okazało, gdyż zaledwie dwa sezony trwała przygoda olsztynian na zapleczu ekstraklasy. Kolejną dekadę błąkali się po III-ligowych boiskach.

herb klubu Stomil OlsztynW tym miejscu warto spojrzeć na logo, którymi posługiwał się OKS Stomil. Pierwszy został utrwalony na odznace, z charakterystycznie wyrysowaną literą „S” w żółto-czerwonych barwach sponsora. Drugi znak, który w lekko zmienionej formie przetrwał do dzisiaj, zawierał charakterystyczny znak kormorana w kolorze czerwonym.

Początek lat 90-tych przyniósł zmiany w klubie, w którego nazwie pojawił się człon „miejski”. W 1991 roku Miejski Olsztyński Klub Sportowy „Stomil” wrócił na zaplecze ekstraklasy i tym razem drużyna była lepiej przygotowana do występów na tym poziomie rozgrywek.

herb klubu Stomil OlsztynW trzecim kolejnym sezonie w II lidze Stomil zajął 1. miejsce i w Olsztynie 20-tysięcy kibiców świętowało awans do ekstraklasy. W nagrodę piłkarze otrzymali od sponsora po fiacie 126p! Herb z czarnym kormoranem okazał się szczęśliwy, choć niedługo po awansie został odświeżony (pozbawiony znaku sponsora).

herb klubu Stomil OlsztynDrużyna Stomilu po awansie do ekstraklasy w 1994 roku; Źródło: http://sport.wm.pl/

Za to logotyp Stomilu Olsztyn S.A. (jak brzmiała nazwa fabryki od 1992 roku) widniał na niebieskich, białych, ale też żółtych i czerwonych koszulkach drużyny do końca 1996 roku. Rok wcześniej właścicielem zakładu został francuski Michelin, który ograniczył współpracę z klubem.

herb klubu Stomil OlsztynPierwszy mecz Stomilu w ekstraklasie zakończył się remisem, mimo dwukrotnego prowadzenia (po golach Andrzeja Jasińskiego), lecz „Miedziowi” szybko wyrównywali. Sezon 1994/95 „Duma Warmii” zakończyła na 14. miejscu, szczęśliwie utrzymując się w ekstraklasie. Klub słynął z wysokiej frekwencji na stadionie (kilkanaście tysięcy kibiców na meczach w Olsztynie).

W kolejnym sezonie Stomil odniósł aż 13 zwycięstw (z czego 9 na własnym stadionie) i na koniec zajął 6. miejsce w tabeli, najwyższe w historii. Najbardziej znanymi zawodnikami tamtej drużyny byli: Tomasz Sokołowski (odszedł zimą do Legii, rozegrał 12 meczów w reprezentacji Polski), Sylwester Czereszewski (23 mecze dla Polski), Kazimierz Sidorczuk (14 meczów dla Polski), Jacek Płuciennik (4 mecze dla Polski) i Rafał Kaczmarczyk (dwukrotny reprezentant Polski).

Przez kolejnych 7 lat Stomil występował w ekstraklasie, w 1999 roku przybrał nazwę sponsora, elbląskiej firmy „Halex”, która sprzedawała węgiel sprowadzony z Syberii. Już po roku klub wpadł w tarapaty finansowe, które rosły z każdym następnym miesiącem. W 2002 roku zagrał po raz ostatni w ekstraklasie, przegrywając 1-4 z Widzewem w Łodzi. W następnym roku zajął ostatnie miejsce w tabeli 2. ligi. Po spadku MOKS Stomil został rozwiązany, zostawiając po sobie 9-milionowe długi.[5]

Powrót OKS
W XXI wieku olsztyński futbol przeżył transformację, znaną z wielu innych polskich miast. Po Stomilu została IV-ligowa drużyna rezerw, którą po upadku MOKS przemianowano na OKS Warmia i Mazury Olsztyn. W sezonie 2003/04 zespół ten wygrał rozgrywki 4-ligowe i awansował o poziom wyżej.

herb klubu Stomil OlsztynW 2004 roku zmieniono nazwę klubu na OKS 1945 Olsztyn. Kibice chcieli przywrócić historyczną symbolikę odrodzonemu klubowi, jednak amatorsko narysowany emblemat wyglądał koszmarnie (powyżej z prawej). Podobnie z grą drużyny, która nie obroniła miejsca w III lidze i po sezonie wróciła na IV poziom rozgrywek.

W 2007 roku OKS 1945 wrócił do III ligi, w której szczęśliwie utrzymał się (uzyskując prawo startu w nowo utworzonej 2. Lidze). W kolejnym olsztynianie byli blisko awansu na zaplecze ekstraklasy, zakończyli sezon na 4. miejscu (brakło 4 punktów do drugiej w tabeli Sandecji). Promocję uzyskali dopiero 3 lata później. Co więcej, w tamtym 2012 roku przywrócono klubowi historyczną nazwę OKS Stomil Olsztyn, pod którą wrócił na zaplecze ekstraklasy.

herb klubu Stomil OlsztynZmieniono także koszmarny herb OKS, przywracając wygląd zbliżony do znaku MOKS (czarny kormoran znowu widniał w herbie klubu). W lipcu zeszłego roku lekko poprawiono rysunek znaku, przyciemniając odcień żółtego na wieńcu i obrysie tarczy, dzięki czemu znak stał się bardziej czytelny.

Opinia o znaku
Klub odrodził się po upadku, ale odświeżone logo straciło na estetyce. Znak z lat 90-tych narysowany był z lepszym efektem niż obecny herb, który wydaje mi się lekko spłaszczony w pionie. Precyzję wykonania, w świetle obecnie dostępnych narzędzi graficznych, oceniam jako niedoskonałą.

Liternictwo na starszym znaku było także mniej sztampowe, użyto kroju Avant Garde (o dużej ilości światła) dla nazwy klubu oraz Helvetiki dla napisania roku założenia. W XXI w. zastosowano krój Arial, dodatkowo rozciągając napisy horyzontalnie.

herb klubu Stomil OlsztynHerb Stomilu bez wieńca widoczny na bilecie oraz koszulce; Źródło: Stomil Olsztyn – Historia Koszulek

Choć nie jestem fanem wieńców w znakach sportowych, zwykle są zbędnym ozdobnikiem – w herbie Stomilu najbardziej podoba mi się właśnie połączenie listowia z tarczą. Bez liści laurowych wyglądał ubogo (były takie wersje w latach 90-tych).

herb klubu Stomil Olsztyn

Jak oceniasz obecny herb Stomilu Olsztyn?

  • 3 #poprawny (34%, 23 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (32%, 22 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (19%, 13 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (12%, 8 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (3%, 2 razy oceniany)

Ilość głosów: 68

Loading ... Loading ...


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8

[1] Jan Goksiński: Klubowa historia polskiej piłki nożnej w latach 1945-70; Warszawa 2013

[2] tamże

[3] https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomil_Olsztyn_(pi%C5%82ka_no%C5%BCna)
dostęp: 2016/11/16

[4] http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/1,35189,2460728.html?disableRedirects=true
dostęp: 2016/11/16

[5] http://www.90minut.pl/news/5/news50345.html
dostęp: 2016/11/16