Świt Warszawa herbKlub warszawskich gazowników przetrwał ponad 90 lat. Obecne logo Świtu wygląda na wypłowiałe, stąd postanowiłem je odświeżyć w ramach piątkowego cyklu „Jak to widzę”.

Dlaczego wybrałem Świt spośród aktywnych warszawskich klubów piłkarskich? Gdyż znak tego klubu stanowi wyzwanie, nie zawiera żadnych wyrazistych symboli, dodatkowo został niestarannie narysowany…

Świt Warszawa herbTkwi w tym logo jednak potencjał, który widzę w ukośnym błękitnym pasie oraz nietypowych barwach (stalowo-niebiesko-czerwonych). Jeśli dodam, że klub powstał w okresie międzywojennym, mamy pełne uzasadnienie mojej decyzji o przyjrzeniu się drużynie z Bemowa.

Historia w pigułce
W 1923 roku cykliści z Powiśla, pracujący w okolicznej gazowni, założyli klub o nazwie „Świt”. W następnym roku robotniczy klub miał już drużynę piłkarską, która w latach 1931-35 występowała w warszawskiej klasie A. Poza futbolem i kolarstwem, w klubie uprawiano także boks i zapasy przed wojną.* Nie dotarłem do przedwojennego znaku RKS Świt, brakuje choćby odznaki czy zdjęcia sportowców.

W 1945 roku były piłkarz Świtu i Polonii, Stanisław Bzdak, reaktywował robotniczy klub. Podczas reorganizacji sportu, Świt (jako klub pracowników gazowni) trafił do zrzeszenia „Ogniwo” oraz przejął miejsce Syreny Warszawa w klasie A (wchłaniając sekcję futbolową klubu).

Świt Warszawa herbPo 4 latach „Ogniwo Gazownia” opuściło szeregi warszawskiej klasy A, a po reformie rozgrywek klub trafił do IV ligi. W międzyczasie zmienił patrona – trafiając do ZS Sparta, by w 1957 roku powrócić do miana RKS Świt.

W 1958 roku klub został przeniesiony na Bemowo (po fuzji z Lechem Jelonki). Po dwóch latach RKS Świt awansował do III ligi. Jednak były to miłe złego początki, bo po roku futboliści spadli z ligi okręgowej i przez całą dekadę borykali się z problemami finansowymi.

Świt Warszawa herbW 1992 roku zmieniono nazwę klubu na GKS Świt (Gazowniczy Klub Sportowy). Z początku XXI wieku pochodzi logo widoczne powyżej, jednak nie mam pewności czy było oficjalnie wykorzystywane przez Świt.

Obecnie klub posługuje się znakiem, o którym wspomniałem na początku. Widnieje on na stronie klubu, koszulkach, a nawet szyldzie przy boisku. Na poszczególnych materiałach zastosowano różne kroje pisma (ja użyłem tego ze strony, na którym czerwone napisy złożone są krojem MicrogrammaD Bold, a rok założenia fontem Benguiat).

Jak to widzę?
Przed pracą nad jakimkolwiek znakiem, wykonuję wstępną analizę środowiska, w jakim będzie funkcjonował. Przy liftingu logo ważne, by dostrzec jego mocne punkty oraz określić słabostki. Obecny znak Świtu nie jest zbyt charakterystyczny, poza rzadko spotykaną kompozycją kolorystyczną (stalowe tło) nie eksponuje żadnego symbolu. Mnie zainteresował błękitny pas, dzielący tarczę po skosie. Uznałem, że jest to dobry punkt wyjścia do dalszych prac.

Świt Warszawa herbDrugą kwestią, na której skupiłem się – to oddanie blasku stali, tak by nie była to matowa szarość. Postanowiłem dodać rozbłyski świetlne, które dodatkowo współgrają z nazwą klubu (przypominają kształtem promienie „budzącego się” Słońca). Kompozycja taka wymagała przeprojekowania także kształtu tarczy. Postanowiłem wyrysować ją bardziej geometrycznie, bez obłości na spodzie. Jej obraz przypomina więc późnośredniowieczne tarcze turniejowe, do których nawiązywały międzywojenne odznaki klubów sportowych (np. WTW Warszawa). Na moim projekcie forma została zmodyfikowana, uwzględniając kształt tarczy starszego logo GKS Świt.

Nie przepadam za wypełnianiem powierzchni deseniem, ale tutaj motyw promieni (znany choćby ze znaków krakowskich klubów przedwojennych) dodał jakości kompozycji.

Ocena znaku
Możliwe, że oficjalne logo Świtu miało być minimalistyczne, tylko dlaczego tak marnie wygląda? Dla mnie ten znak jest niedopowiedziany i wykonany na niskim poziomie. Ciekawe jak Wam się podoba?

Świt Warszawa herb

Jak oceniasz oficjalny znak GKS Świt Warszawa?

  • 2 #niedopracowany (46%, 16 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (34%, 12 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (14%, 5 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (3%, 1 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (3%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 35

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,0

*http://switwarszawa.futbolowo.pl/menu,2,6,historia.html
dostęp: 2016/03/11