Swornica Czarnowąsy herb klubuWiejskie drużyny, grajkowie kopiący piłkę na ugorach czy słoneczko wstające znad łanów zboża? Z czym kojarzy się Wam „LZS”? A może z najstarszym klubem zrzeszenia, który był przez chwilę wizytówką futbolu ludowego w Polsce…

Czarnowąsy to niepozorna wieś oddalona o 8 kilometrów od Opola, zamieszkana przez 3 tys. ludzi. Położona jest przy ujściu rzeki Swornica do Małej Panwi. Znajdziemy tam kilka zabytków (m. in. klasztor Norbertanek), w pobliżu istnieje także elektrownia węglowa „Opole”, wchodząca w skład Polskiej Grupy Energetycznej.

Pierwszy raz usłyszałem o tej miejscowości w 2003 roku, gdy tamtejsza drużyna piłkarska o wielce oryginalnej nazwie LZS Swornica Czarnowąsy awansowała do III ligi. Co więcej, do miana klubu dołączono wówczas człony sponsorskie: „Scorpio” i „Ciurex”, co przyniosło równie zabawną, co długą konstrukcję słowną, wymienianą na forach internetowych wśród najdziwniejszych nazw futbolowych. Spore zainteresowanie musiała budzić wśród kibiców drużyn z ekstraklasowym rodowodem, które w sezonie 2003/04 odwiedziły Czarnowąsy: Zagłębia Sosnowiec, Śląska Wrocław, Ruchu Radzionków czy Polonii Bytom. Dla bytomian Swornica Scorpio Ciurex powinna kojarzyć się szczególnie nieprzyjemnie, bowiem przegrali u siebie 1-3 z „biało-niebieskimi”.

Podczas kwietniowej potyczki w Bytomiu, klub z Czarnowąs miał już nowe logo, obowiązujące od wiosny 2004 roku do dzisiaj. Pomalowaną na zielono i rozmytą w programie graficznym piłkę-biedronę, ozdobiono napisem „Swornica”. Logo-kolaż tyleż oryginalne co pozbawione technicznej poprawności. Ale o tym przy ocenie znaku. Bowiem klub miał w Polsce Ludowej jeszcze bardziej nietypowy znak… I niech będzie on solą w oku wielbicielom webowych palet kolorystycznych, kojarzących je z nowoczesnym designem…

Swornica Czarnowąsy herb klubuZwróćcie uwagę na kolory tych dwóch znaków (po lewej jedna z wersji emblematu LZS, po prawej dawny herb Swornicy, znaleziony na stronie klubu). Wyprzedziły trendy flat design o kilkadziesiąt lat… (jakkolwiek znak Swornicy mógłby uchodzić dziś jako hiper- hipsterski).

Początek klubu sięga marca 1946 roku, gdy w Opolskim OZPN zarejestrowano Ludowy Zespół Sportowy z Czarnowąs. Jak się wkrótce okazało, była to pierwsza drużyna LZS w Polsce. Genezą jej powstania była uchwała Związku Samopomocy Chłopskiej o utworzeniu zrzeszenia mającego propagować wychowanie fizyczne na wsiach i w miastach.

W Opolskiem powstało wiele drużyn w oparciu o struktury LZS, do dzisiaj większość tamtejszych klubów (wliczając UKS-y i ULKS-y) reprezentuje zrzeszenie.

LZS Swornica Czarnowąsy przez lata rozgrywała mecze w opolskiej C-klasie, dopiero pod koniec XX wieku miejscowi piłkarze zaistnieli w wyższych klasach rozgrywek. W 1989 roku dostali się do B-klasy, w 1998 roku awansowali do A-klasy, następnie do okręgówki. W 2002 roku debiutowali w IV lidze, a rok później sensacyjnie dostali się na 3. poziom rozgrywek. Architektem sukcesu był major wojska polskiego Krzysztof Kantorski, który w 1997 roku został prezesem klubu. W drużynie występowało kilku wojskowych, ale także piłkarze ściągnięci z okolicznych klubów i opolskich szkółek piłkarskich.

Jeden sezon trwała III-ligowa przygoda klubu z Czarnowąs, przez następne 10 lat drużyna występowała na 4. poziomie rozgrywek. Po sezonie 2014/15 problemy finansowe zmusiły działaczy do wycofania jej z III ligi opolsko-śląskiej. Obecnie Swornica występuje w opolskiej lidze okręgowej.

Ocena znaku
Logo klubu z Czarnowąs jest dziełem wymykającym się jakimkolwiek klasyfikacjom. A więc l’art pour l’art…? Na pewno nie sztuka użytkowa. Jakkolwiek umieszczenie w tle obrazka piłki w niby-obrocie dałoby się obronić (nawet jeśli jestem przeciwnikiem wrzucania bitmap do znaków), to połączenie tejże grafiki z liternictwem pogrąża tę kompozycję. Błękitny (niczym wody Swornicy?) napis na zielonym tle jest nieczytelny, podobnie jak nazwa wsi z rokiem założenia wypisane na otoku.

Dodajmy, że inicjał nazwy klubu został narysowany niestarannie, a reszta liter wypisana Arialem. Kiepsko to wygląda według mnie.

Nie widziałem tego logo w wersji monochromatycznej i trudno sobie taką wyobrazić. Jej stworzenie wymagałoby głębszych zmian w formie i zapewne finalnie taka wersja niewiele miałaby wspólnego z używaną pełnokolorową.

Jak zobaczycie znak otrzymał ode mnie wysoką notę tylko w kategorii oryginalność – jedynie dlatego, że podobną konstrukcję trudno znaleźć wśród znaków sportowych. Wygląda jak fragment baneru wkadrowany w koło i w takim kontekście nie miałoby zdolności odróżniającej. Jeśli autor tego obrazka umiałby wkomponować liternictwo w tę formę, zapewne znak broniłby się. W tym przypadku nie mogę tego stwierdzić, estetyka tej pracy jest na niskim poziomie.

Swornica Czarnowąsy herb klubu

Jak oceniasz logo Swornicy Czarnowąsy?

  • 1 #koszmarne (79%, 11 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (21%, 3 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (0%, 0 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (0%, 0 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 14

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 1,6

*http://opole.naszemiasto.pl/archiwum/czarnowasy-doczekaly-sie-iv-ligi,371846,art,t,id,tm.html
Dostęp: 2016/05/30

**http://www.grupalokalna.pl/sport-i-zdrowie/z-ostatniej-chwili-swornica-czarnowasy-wycofana-z-iii-ligi
Dostęp: 2016/05/30

***http://www.swornica.pl/viewpage.php?page_id=2
Dostęp: 2016/05/30