Symboliczne podsumowanie roku 2017Jaki to był rok dla miłośników znaków sportowych? Emocjonujący, przełamujący tabu, polaryzujący gusta i opinie… Juventus próbował zmienić nasze myślenie o brandingu sportowym, jednak nie znalazł do tej pory wielu naśladowców.


© Autor: Jakub Malicki

W polskim futbolu nie mieliśmy jeszcze fali zmian znaków sportowych, ale możemy dostrzec większą otwartość i zrozumienie przez działaczy konieczności budowania pozytywnego wizerunku klubu, także w sieci. Wciąż jednak wiele osób myśli o swoim klubie jako pięknej pannie na wydaniu, do której jednak – z niezrozumiałych dla nich powodów – ustawia się coraz skromniejsza kolejka kandydatów. Sponsorzy są bowiem coraz bardziej wymagający, nikt nie wyłoży większej kasy za samą tradycję klubu sportowego, nie zainwestuje w podmiot, jeśli ten nie zagwarantuje mu profesjonalnych narzędzi promocji.

Symboliczne podsumowanie roku 2017Źródło: Sponsoring Insight: Raport – Rynek Sponsoringu Sportowego 2017

W opublikowanym niedawno raporcie Sponsoring Insiht rzuca się w oczy różnica pomiędzy postrzeganiem znaczenia spójności wizerunku przez działaczy sportowych i sponsorów. Wagę jednolitego wizerunku częściej doceniają biznesmeni niż działacze. Dla mnie to zagadnienie wielce interesujące, któremu poświęciłem większość wpisów o znakach sportowych.

„Spójność wizerunku, głupcze!”

Nie ma bowiem większego świadectwa braku szacunku dla swojego klubu, niż poniewieranie jego symbolami czy nazwą. Budowa marki klubu wymaga długotrwałego działania, zainicjowanego ujednoliceniem wariantów herbu, opracowaniem księgi znaku i konsekwentnym wdrożeniem. Coraz więcej klubów rozumie mechanizmy rządzące światem cyfrowym, choć w tym roku zabrakło spektakularnych rebrandingów. Więcej o zmianach znaków przez kluby sportowe w 2017 r. znajdziecie w następnym wpisie, dzisiaj chciałbym podsumować wydarzenia w naszym serwisie.


Wprowadzamy znaki do cyfrowej rzeczywistości

W założeniu serwis PolskieLogo.net miał być bazą danych polskich znaków sportowych, a nie blogiem skupiającym się li tylko na współczesnych wydarzeniach. Wprowadzamy kolejne herby sportowe do cyfrowej rzeczywistości, przywracamy pamięć o dawnych klubach piłkarskich funkcjonujących na polskich ziemiach, utraconych lub odzyskanych po II wojnie światowej. Chciałbym jednak uniknąć monotonnego dodawania klubu za klubem, stąd zaproponowałem Wam kilka kampanii tematycznych, kryteriów, według których dobierałem kluby na stronie.

W 2017 r. na stronie przyjrzeliśmy się 143 znakom, należącym do polskich klubów i organizacji sportowych, a 53 zostały szerzej opisane. W tym czasie mieliśmy na stronie sześć kampanii:

Stal kontra Unia-2017Styczeń rozpoczęliśmy od kampanii Stal kontra Unia, w której przyjrzeliśmy się znakom klubów, należących przed laty do zrzeszenia Stal lub ZS Unia.

Monogramy Sportowe-2017Wpis o Stoczniowcu rozpoczął serię o sportowych monogramach. W maju i czerwcu przyjrzeliśmy się klubom, których symbolami stały się litery, glify lub monogramy.

„Pogoń-2017”W lipcu świętowaliśmy 110 lat od kiedy Pogoń pojawiła się w polskim sporcie. Przy okazji zrobiliśmy przegląd klubów, noszących tę nazwę, ważną w historii polskiego sportu. Batalię wygrała Pogoń Mogilno, dla której przygotowałem autorski projekt znaku.

Aktywne wakacje-2017W kolejnym miesiącu przyjrzeliśmy się znakom klubów z miejscowości atrakcyjnych turystycznie. Odwiedziliśmy m.in. Ustkę, Bodzentyn oraz Nowy Sącz. Wpis o Sandecji spotkał się ze sporym zainteresowaniem miejscowych kibiców, w kolejnych tygodniach dyskutowano o zmianie herbu przez ich klub.

Biało-Czerwoni-2017Awans piłkarskiej reprezentacji Polski na przyszłoroczny Mundial, był dobrą okazją by przyjrzeć się historii logo PZPN oraz innych związków sportowych.

Olimpia kontra VictoriaNa koniec roku zaproponowałem Wam plebiscyt, w którym ocenialiście znaki klubów o nazwie Victoria lub Olimpia. W Polsce niewiele z nich kojarzona jest z sukcesami, tylko Olimpia Poznań przekroczyła progi ekstraklasy.


Jubileusz Ekstraklasy

W kwietniu Ekstraklasa świętowała jubileusz 90-lecia powołania ligi państwowej, więc nadarzyła się okazja, by pokazać światu znaki uczestników rozgrywek z 1927 r. Warto wspomnieć, że z 14 zespołów uczestniczących w inauguracji ligi, w obecnej Ekstraklasie przetrwały jedynie Wisła Kraków i Legia Warszawa! „Biała Gwiazda” została Mistrzem Polski w 1927 r., a zdjęcie tej drużyny odnalazłem w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego i postanowiłem pokolorować dla celów naszej strony.

Wisła Kraków 1927Zdjęcie spodobało się w klubie, przygotowali specjalny plakat dla kupujących karnety, a kibice stworzyli mistrzowską oprawę przed październikowym meczem z Legią Warszawa.

Mistrzowska Oprawa kibiców WisłyMistrzowska Oprawa kibiców WisłyKilka tygodni wcześniej na stadionie przy Reymonta rozpoczęliśmy świętowanie II urodzin serwisu PolskieLogo.net. Miałem przyjemność obejrzeć 107. derby Krakowa z poziomu murawy, w których Wisła pokonała Cracovię 2-1 po 2 golach Carlitosa, dla „Pasów” strzelił Krzysztof Piątek.

Mistrzowska Oprawa kibiców WisłyDerby Krakowa to mecze wyjątkowe nie tylko dla mieszkańców miasta i kibiców obu drużyn. „Święta wojna” potrafi przenieść do czasów przedwojennych, tylko szkoda, że po boisku nie biegają już takie osobowości jak Henryk Reyman i Józef Kałuża.


Przedwojenna ekstraklasa w komplecie

W tym roku pisaliśmy sporo o przedwojennych rozgrywkach ligowych. Doszliśmy do roku 1939 z serią „Barwy ekstraklasy”, dzięki czemu wszystkie 13 sezonów ligowych jest już na stronie.

Historia EkstraklasyHistoria EkstraklasyHistoria EkstraklasyHistoria EkstraklasyHistoria EkstraklasyHistoria EkstraklasyHistoria EkstraklasyHistoria EkstraklasyHistoria EkstraklasyHistoria EkstraklasyHistoria EkstraklasyHistoria EkstraklasyHistoria Ekstraklasy


Herby trafiły do encyklopedii i na Weszło!

Znaki przedwojennych klubów trafiły także do dwóch świetnych książek – Encyklopedii Piłkarskiej FUJI Andrzeja Gowarzewskiego oraz almanachu „Zanim powstała liga” Pawła Gaszyńskiego. Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie, że autorzy tych wybitnych dzieł o historii sportu docenili wagę herbów sportowych.

Herby sportowe w Encyklopedii Piłkarskiej FUJI oraz almanachu Zanim powstała LigaBardzo miłym doświadczeniem była także rozmowa z Leszkiem Milewskim z Weszlo.com o historii i projektowaniu znaków sportowych. Jeśli nie mieliście okazji przeczytać, to serdecznie zapraszam.

Wywiad Leszka Milewskiego z Kubą Malickim dla weszlo.com

Na koniec dziękuję Wam, że zaglądacie do serwisu i dzielicie się uwagami w komentarzach i mediach spolecznościowych. Jest nas, fanów polskich znaków sportowych, znacznie więcej niż spodziewałem się kilka lat temu, co podpowiada mi, że pomysł stworzenia takiego serwisu był sensowny.

W nadchodzącym roku życzę Wam, Szanowni Czytelnicy, byśmy czerpali radość z tych naszych, nie tylko sportowych, pasji… i żebyśmy mogli cieszyć się nimi bez bolesnych wyrzeczeń w życiu rodzinnym i zawodowym.